رییس پایگاه میراث فرهنگی خلیج‌فارس و دریای مکُران حوزه چابهار با اعلام اینکه «درحال حاضر فقط پنج تا ۶ اثر از ۲۶ اثر ثبت شده در این منطقه ضوابط عرصه و حریم دارند»، گفت: با توجه به نگاه توسعه‌ای که در منطقه وجود دارد بیم آن می‌رود که در آینده شاهد تخریب میراث باشیم.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، عدنان حسینی با بیان اینکه این پایگاه ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد، گفت: در این بخش ۱۵ نقطه جاذبه طبیعی و ۲۶ اثر ثبت شده وجود دارد که معروف‌ترین آن دمب کوه مربوط به دوره اشکانیان است. چند دوره بررسی باستان‌شناسی در این محوطه انجام شده و آثار شاخص و بسیار خوبی دارد، با این وجود محور و تمرکز بیشتر بر روی جاذبه‌های طبیعی و ثبت آن‌هاست که از آن جمله می‌توان به ثبت تالاب صورتی اشاره کرد.

چالش‌های زیادی پیش روی محوطه مکران است

به گفته او، با توجه به آثاری که در منظر ساحلی این منطقه به ثبت رسیده‌اند، امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک پرونده ثبت جهانی آن را تهیه کنیم و به یونسکو ارائه دهیم. البته چالش‌های زیادی پیش روی محوطه مکران است و مهم‌ترین دلیل برای ثبت جهانی، حفاظت از آثار موجود است.

او با اشاره به نگاه توسعه‌ای دولت در این منطقه، توضیح داد: با این نگاه، دسترسی به آب‌های آزاد از این منطقه و امکان حضور زوار پاکستانی از مرزهای این منطقه، سبب شده تا نگرانی‌هایی بابت‌ عدم امکانات لازم برای حفاظت از آثار ایجاد شود. البته نمی‌توان از فعالیت صنایع سنگین، فولاد و پتروشیمی نیز چشم‌پوشی کرد. از این‌رو سعی ما برآن است تا بتوانیم ضوابط عرصه و حریم آثار ثبتی را مصوب و به قول معروف محکم‌کاری کنیم تا بتوانیم گام‌های اولیه برای حفاظت و حراست از آثار را برداریم. سپس می‌توان نگاه جهانی را به آن سو معطوف کرد تا محافظت شوند.

سال‌هاست کاوش باستان‌شناسی نداریم

رییس پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکُران حوزه چابهار با اشاره به اینکه سال‌هاست کاوش در این منطقه انجام نشده، گفت: این منطقه بکر است و می‌توان پرونده ثبت منظر طبیعی آن را تهیه کرد. البته انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه می‌تواند به نتایج جالبی منجر شود. این درحالی است که تاکنون فقط بررسی‌های سطحی در دمب کوه انجام شده که آن هم در سال ۱۳۹۶ بوده است. در آن بررسی‌ها آثاری از هزاره سوم قبل از میلاد به دست آمد. اکنون نیاز است تا اعتبارات لازم و بودجه برای انجام کاوش‌های باستان‌شناسی اختصاص یابد. درخواست‌های خود را برای این مهم ارائه داده‌ایم و امیدواریم هرچه زودتر با آن موافقت شود.

حسینی تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های ما در این منطقه، انجام کاوش‌های باستان‌شناسی است و با توجه به آنکه مهم‌ترین محوطه‌های باستانی در این نوار ساحلی قرار دارد اما کاوش‌های باستان‌شناسی انجام نشده است.

او درباره وضعیت حفاظت و حراست از آثار ثبت میراث‌فرهنگی منطقه نیز گفت: حفاظت‌ها انجام می‌شود اما نکته مهم آن است که انجام حفاظت کامل نیازمند به ثمر رسیدن ثبت عرصه و حریم آثار است. این درحالی است که تنها تعداد اندکی از آثار ثبتی که در شهر قرار دارد، تا حدودی دارای عرصه و حریم است و درواقع می‌توان گفت بیشتر آثار ثبت شده عرصه و حریم ندارند. به جرات می‌توان گفت شاید حدود پنج تا ۶ اثر عرصه و حریم دارند. ضوابط عرصه و حریم بسیار اهمیت دارد که باید مدنظر قرار گیرد. در این میان آثاری مانند کوه‌های مریخی و جنگل‌های حرا، ضوابط عرصه و حریم ندارند درحالی که باید حفظ شوند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای