مگه می‌شه به گیلان بری و یه سر به لنگرود نزنی؟ این شهر دیدنی درست در قلب گیلان و بین لاهیجان و رودسر قرار داره. این شهر به اسم شهر چای و ابریشم معروفه. اگه اهل جست‌وجو تو گوگل باشین، با یه سرچ ساده کلی عکس دیدنی ازش پیدا می‌کنین. با ما در سفربازی همراه باشین تا جاهای دیدنی لنگرود را بیشتر بشناسین.

همین اول که وارد لنگرود بشین کلی پل تاریخی می‌بینین. این پل‌ها هم شهر رو زیبا کرده و هم شما رو یاد ونیز رویایی تو ایتالیا می‌اندازه. راستی یادم رفت بگم چرا بهش شهر ابریشم لقب دادن؛ چون آب و هواش برای پرورش کرم ابریشم خیلی مناسبه. اگه تا حالا تصمیمتو نگرفتی که یه سر به این شهر بزنی، با ما همراه شو. ببینیم چه چیزهای قشنگی تو این شهر پیدا می‌شه؛ شاید نظرت عوض شد.

لنگرود یعنی چی؟

اگه اسم این شهر برات عجیبه و تو رو یاد لنگر کشتی می‌اندازه باید بدونی که اشتباه نکردی. در واقع این شهر از دو کلمه «لنگر» و «رود» تشکیل شده که به معنی رود آرام و ساکنه. آرامش این شهر هم مثل اسمش خیلی زیاده. بریم یک کم از شمال براتون تعریف کنم.

پل خشتی لنگرود

جاهای دیدنی لنگرود کجاست؟

هر وقت اسم شمال رو می‌شنوین یاد چه چیزی می‌افتین؟ من که خودم همیشه یاد دریا، هوای بارونی، روستاها و جنگل‌های سبز و خرم می‌افتم. راستش ماهایی که تو شهرهای بزرگ، شلوغ و خشک زندگی می‌کنیم عاشق تنفس تو هوای دل‌انگیز شمالیم. حالا که قراره از دود و دم فرار کنین، بیایین بریم اول روستاهای لنگرود رو بشناسیم تا کلی جاذبه گردشگری توش پیدا کنیم. همچنین یاد بگیرین که کجا می‌شه چند روز عشق و حال کرد و آرامش داشت.

لنگرود کلی روستا داره که اگه دو هفته هم توش بمونین بازم نمی‌تونین همه رو از نزدیک ببینین. 

  •       روستای گالشکلام
  •       روستای فتیده
  •       روستای سلوش
  •       روستای لیسه رود
  •       روستای پَرَشکوه
  •       روستای بلوردکان
  •       روستای آبچالکی
  •       روستای سالکویه

هر کدوم از این روستاها رو که سر بزنین، توش کلی جاهای دیدنی پیدا می‌کنین. چند تا از معروف‌ترین‌هاش رو بهتون معرفی می‌کنیم.

تجربه سفر بکر در روستای بلوردکان

اگه دوست دارین سفر به نقاط بکر منطقه رو تجربه کنین و جاهایی برین که مردم کمتر به اونجا رفتن، می‌تونین به روستای بلوردکان لنگرود سر بزنین. اگه آب بازی هم دوست دارین به رودخونه‌ای که از کنار روستا می‌گذره برین و به جای ما هم تنی به آب بزنین. این روستا یه پل داره که منطقه املش و قزوین رو به هم متصل می‌کنه. این پل تو مسیر جاده شاه عباسی قرار داره.

روستای گالشکلام با هوای پاک

همون طور که گفتیم ما از شهر فرار می‌کنیم که تو هوای پاک روستا کمی نفس بکشیم. اینجا همون جاییه که این اتفاق براتون می‌افته. تا می‌تونین ریه‌هاتون رو از هوای تمیز پر کنین. در ضمن می تونین اینجا جت اسکی هم سوار بشین. بهترین ساحل منطقه یا حتی جهان رو می تونین اینجا پیدا کنین.

جاهای دیدنی لنگرود

روستای فتیده از جاهای دیدنی لنگرود

اگه رفتین شمال که خوراکی‌های ارگانیک محلی بخورین و چند ساعت خوش بگذرونین، دقیقا جای درستی اومدین. برنج، نیشکر، صیفی، کنف، ابریشم و لبنیات محصولاتیه که می‌تونین از مردم محلی تهیه کنین. یه مسجد زیبا با سبک کاشی‌کاری‌های اصفهان هم اینجاست که چشم هر مسافری رو خیره می‌کنه.

روستای سلوش محل گذر رودخانه‌ها

اگه به زبون محلی گیلکی آشنا باشین شاید بتونین اسم این روستا رو حدس بزنین. اگرم نمی‌دونین ما می‌گیم جریان این اسم چیه. سه تا رودخونه اطراف این روستا وجود داره که به اسم «لش» می‌شناسن. در زمان قدیم مردم بهش «سه لش» می‌گفتن. این سه رودخونه دور این روستا قرار دارن و حالا مُعربش شده سلوش. این روستا به زیباترین روستای شمال معروفه.

روستای سالکویه یکی از جاهای دیدنی لنگرود

سالکویه (Salkuyeh) یکی از قدیمی‌ترین روستاهای لنگروده که کلی جای دیدنی و خفن داره. می‌تونین از مناظر بکر این روستا برای عکاسی استفاده کنین.

پل خشتی لنگرود، تاریخی و دیدنی

این پل خشتی یکی دیگه از جاهاییه که حال و هوای ونیز رو برامون تداعی می‌کنه. پل خشتی لنگرود از زمان صفوی تا حالا باقی مونده و روی رودخونه سفیدروده. فقط کافیه موبایلتون رو بردارین و کلی عکس از طلوع و غروب خورشید روی این پل بگیرین.

پل خشتی لنگرود

خانه منجم باشی

از قدیم خونواده‌های ثروتمندی بودن که بیشتر مالک و زمین‌دارن و عده‌ای رعیت هم بودن که براشون کار می‌کردن؛ مثل سریال پس از باران. یکی از همون خان‌های پولدار هم منجم باشی بود که در قرن ۱۲ و ۱۳ تو لنگرود زندگی می‌کردن. این خونواده برعکس خان‌های دیگه بسیار مردمدار بودن و کلی کار خوب تو لنگرود انجام دادن. مردم هنوز هم با نیکی ازشون یاد می‌کنن. ساختن پل خشتی لنگرود و ایستادگی در برابر حمله روس‌ها دو تا کاری بود که اونا کردن. برای همین خونه منجم باشی برای مردم خیلی محترمه و ازش دیدن می‌کنن.

خانه منجم باشی

پارک جنگلی خرما از جاهای دیدنی لنگرود

خرما میوه جنوبه و اینکه اسم یه جنگل و پارک تو شمال باشه به اندازه کافی جالبه. نکته قشنگش اینه که نمای کوه و رودخونه تو این پارک با هم تداخل داره و کلی منظره قشنگ برای عکاسی براتون جور شده.

تالاب کیاکلایه با نیلوفرهای آبی

گیلان به تالاب و مرداب‌هاش معروفه. کلا زمین‌های گیلان یه جوریه که هر جاش می‌تونی یه تالاب پیدا کنی. غیر از اینکه از این تالاب برای کشاورزی استفاده می‌کنن، کلی نیلوفر مرداب توش داره که سوژه عکاسی خیلیاست.

بازار لنگرود

بازار لنگرود، هم خرید و هم تماشا

دیگه از هر چی بگذریم سخن بازار و خرید خوش‌تره. مزه سفر به خرید کردنشه، گیلان هم که خوراک چیزای خوشمزه و صنایع دستی خوشگله. برنج، ماهی، سبزی و میوه‌های تازه جزء چیزاییه که مردم محلی برای فروش به شنبه بازار میارن. حس خرید با بوی ماهی دودی، نعنای تازه، سبدهای حصیری و آهنگ‌های محلی با لباس‌های رنگی، عین زندگیه.

لیلاکوه، بوته‌های چای زیر پا

یه منطقه تو جنوب غربی لنگرود قرار داره که اون رو با نام لیلاکوه می‌شناسن. در دامنه این جنگل گیلانی که بسیار زیبا و دیدنیه، می‌تونین زنان خونه‌دار محلی رو ببینین که محصولات و غذاهای خونگی درست می‌کنن و اون رو به مردم عادی که برای گردش اومدن می‌فروشن. فقط اگه هوس کوهنوردی به سرتون زد حتما از یه آدم وارد کمک بگیرین.

لیلاکوه

لذت قایق سواری در تالاب چاف

تالاب چاف از تالاب کیاکلایه بزرگ‌تره، برای همین جون می‌ده برای قایق سواری و عکس انداختن وسط تالاب. این منطقه جزء مناطق شکار ممنوعه؛ خلاصه که هوس ماهیگیری به سرتون نزنه که باید جواب دهیاری رو بدین.

تالاب چاف از جاهای دیدنی

هتل میلاد نور لنگرود

حالا که دربار بخشی از جاهای دیدنی لنگرود براتون گفتیم، بد نیست که اقامتگاه خودتون رو هم رزرو کنین. هتل میلاد نور لنگرود با قرارگیری در نزدیکی ساحل دریای خزر موقعیت خیلی خوبی برای تفریح داره. این هتل با ارائه امکانات مناسب سفر خوبی رو برای شما می سازه.

هتل قوام لنگرود

اگه دنبال یه اقامتگاه با قیمت مناسب برای خودتون می گردین ما بهتون هتل قوام لنگرود رو پیشنهاد می‌دیم. هتل قوام در مجتمع رفاهی قوام واقع شده. این هتل ۷ اتاق با کیفیت داره.

حرف آخر

تصور کنین صبح زود از خواب بیدار شدین و وقتی پنجره رو باز کنین عطر شالیزار، بوی نم رودخونه، خونه‌های سفالی تو اتاقتون پر بشه. چیزی بیشتر از این حس رویایی وجود داره که حال آدم رو خوب کنه؟ این دقیقا چیزیه که آدم از یه سفر می‌خواد. اگه گذرتون به لنگرود افتاد برای ما هم تعریف کنین که کجاها رو سر زدین تا ما هم یاد بگیریم. ما در سفربازی شما رو همراهی خواهیم کرد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۳۸ رای