سال ۱۳۴۵ است و فرح پهلوی بانوی اول آن سال‌های ایران دستور ساخت پارک شاهنشاهی رو صادر کرده است. ما داریم تهران اواسط سال ۴۵ رو براتون روایت می‌کنیم. زمانی که پارک شاهنشاهی جایی حوالی میدان ونک و در کنار شهربازی فانفار از جاذبه‌های گردشگری تهران به شمار می‌اومد. 

بعد از پیروزی انقلابیون در سال ۵۷ خیلی از کوچه‌ها و خیابونای شهر به ناچار اسامی‌شون تغییر کرد، پارک شاهنشاهی هم از این قاعده مستثنی نبود. پارک ملت، نام جدید پارکی شد که به دستور محمدرضاشاه در خیابان پهلوی ساخته شد. 

پارک شاهنشاهی

تو این قسمت سفربازی قصه‌های ناگفته‌ای از دل پارک شاهنشاهی براتون روایت می‌کنیم و پای درددل این جاذبه گردشگری تهران می‌شینیم.

از زمین بی آب و علف تا سبزی باشکوه

وقتی از چهار فصل بودن ایران حرف می‌زنیم، یه تصویر روشن براش وجود داره و اون قاب زیبای ورودی پارک شاهنشاهی تهرانه. بهارِ سبز، تابستانِ سرخ، پاییزِ نارنجی و زمستانِ سفید، هر آنچه که از زیبایی برای رنگ‌ها و فصل‌ها در ذهن دارین رو می‌تونین تو پارک ملت پیدا کنین. 

بی دلیل نیست پارک شاهنشاهی به بخش مهمی از هویت تهران تبدیل شده. این پارک یه نشونه جذاب دیگه هم داره و اون پاساژ صفویه‌ست. پسرهای خوش پوش دهه شصت این پاساژ رو به خوبی به یاد میارن. سهم مهمی از سابقه مد و پوشاک به فروشگاه‌ها و بوتیک‌های این پاساژ برمی‌گرده. 

پارک شاهنشاهی

اما داستان ساخت این پارک دیدنی به چه سالی برمی‌گرده؟ به طور مشخص سال ۴۵ با ابتکار بانو فرح پهلوی برنامه مدونی برای ساخت و پیشرفت تهران ارائه می‌شه که پارک شاهنشاهی یکی از اون برنامه‌ها بود. این پارک در زمینی بزرگ، اما بی‌آب و علف و در دو فاز کار ساختش شروع می‌شه. 

فاز دوم این پارک سال ۵۳ به اتمام می‌رسه، ایرج اعتصام کار طراحی پارک شاهنشاهی رو به عهده داشته، طراحی این فضای سبز رو از پارک‌های انگلیس الهام گرفتن. پارک ملت یا همون پارک شاهنشاهی به غایت جذاب و دیدنیه، هر چند این سال‌ها به واسطه عملکرد برخی مسئولین دیگه اون فروغ سابق رو نداره، اما همچنان محلی برای آسایش و آرامش مردم تهرانه.


سفربازی- تصویری قدیمی از پارک

بخش‌های دیدنی پارک ملت تهران

هر نقطه از پارک ملت تهران منظره‌ها و بازی‌های جذابی داره، فضاهای مناسب برای پیاده‌روی، ورزش صبحگاهی، نشستن با خانواده، درختان زیبا و دیدنی، بازی‌های دسته‌جمعی و باغ وحش می‌تونه یک روز عالی رو برای شما بسازه.

سیر و سفر از شاهنشاهی تا ملت؛ دریاچه مصنوعی 

برای آسایش مردم، همون سال‌های دهه ۵۰ بیشتر امکانات تفریحی در این پارک طراحی و تعبیه شد، دریاچه مصنوعی یکی از همین جذابیت‌هاست. این دریاچه در بخش شمالیه پارک قرار گرفته، قایق‌های تفریحی و آبزیان زیادی مثل ماهی، اردک، قورباغه و … ساکن این دریاچه زیبا هستن. برای آرامش بیشتر یک رستوران و کافه وجود داره که می‌تونه تفریح و قایق سواری شما رو کامل کنه. 

 سفربازی - تصویر دریاچه مصنوعی 

درب اصلی پارک ملت، محل قرارهای عاشقانه

یکی از زیباترین بخش‌های پارک ملت ورودی اصلی اونه که درست تو خیابون ولیعصر قرار گرفته. گل‌کاری‌های جذاب، فضاهای سبز، پله‌های مارپیچ، ورودی صیقلی که برای اسکیت سواری و ماشین کنترلی کاملا مناسبه و سردیس‌های افراد مشهور و نام‌آور این نقطه رو به یک محیط دیدنی تبدیل کرده. با عبور از این قسمت بلافاصله به دریاچه بزرگ پارک ملت تهران می‌رسین.

 سفربازی - تصویر درب ورودی پارک ملت

آب‌نماها

چند سالی می‌شه که یک آب‌نمای موزیکال هم در پارک ملت تهران برای بازدید مردم ساخته‌شده. این آب‌نما شب‌ها یا وقت‌های دیگری از سال مثل تابستون‌ها نمایش جذابی رو برای بازدیدکننده‌ها ایجاد می‌کنه. روی دریاچه و نزدیک آب‌نما یک پل هم قرار داره که می‌تونین از روی اون دید بهتری داشته باشین.

سفربازی - تصویر آبنماهای پارک

پردیس سینمایی پارک ملت

در سال‌های اخیر پردیس سینمایی ملت یکی از سینماهای با کیفیت پایتخت است که در اون می‌تونین فیلم‌های روز سینما رو نگاه کنین. همچنین یه فودکورت و چند رستوران و مرکز خرید هم در این پردیس قرار داره که می‌تونه تفریح سینمایی شما رو کامل کنه. کافه کتاب و پارکینگ هم از دیگر موارد جذاب این پردیس به شمار می‌ره.

سفربازی - تصویر پردیس سینمایی

باغ وحش پارک ملت تهران

اگه بچه کوچیک دارین و قصد دارین چند ساعتی سرش رو گرم کنین بهترین انتخاب برای شما پارک ملت تهران و باغ وحش این پارکه. در بخش غربی پارک و کنار دریاچه می‌تونین دسترسی به باغ وحش ملت داشته باشین. 

حیواناتی مثل آهو، شیر، خرس، گوزن شاخ دار، شتر مرغ، میمون، بز کوهی، آهو، غزال، خرگوش و همچنین پرندگانی مانند عقاب، کرکس، طاووس، فنچ، قو، طوطی، مرغابی، جغد و مرغ عشق رو می‌تونین تو باغ وحش ملت از نزدیک ببینین.

سفربازی - تصویر باغ وحش 

گونه‌های گیاهی پارک ملت تهران

بخش شمال پارک ملت تهران بخش جنگل‌کاری شده اونه و بخش جنوبی اون چمن‌کاریه. بیشتر درخت‌های پارک ملت از سدروس، صنوبر، چنار، نارون، اقاقیا، بیدمجنون و انواع سرو تشکیل شده. تو پارک ملت تهران می‌تونین ۱۲۰ نوع درخت و گونه‌های دیگری از درخت‌هایی که میوه دارن مثل زردآلو و آلبالو هم ببینین. همه این‌ها در کنار هم پارک ملت تهران رو به پارکی ارزشمند تبدیل کردن.

مسیر دسترسی به پارک ملت تهران

برای رسیدن به پارک ملت تهران می‌تونین از چند مسیر مختلف استفاده کنین. اولین مسیر استفاده از اتوبوس‌های بی‌آرتی خط هفت است. منظور از خط هفت، اتوبوس‌های راه‌آهن-تجریش یا پارک وی-راه‌آهنه. شما از هر جایی که سوار این اتوبوس‌ها بشید باید در ایستگاه نیایش یا ایستگاه پارک ملت از اتوبوس پیاده بشید.

پارک ملت تهران

مسیر دیگه استفاده از تاکسیه. شما با تاکسی از هر جای تهران خودتون رو به میدون ونک برسونین و از اونجا هم تاکسی‌های پارک ملت رو سوار بشین و جلوی پارک پیاده بشید.

در آخر هم بهترین راه استفاده از ماشین شخصی برای رسیدن به پارک ملته. شما با پیش گرفتن خیابان ولیعصر تهران می‌تونین خودتون رو به پارک ملت برسونین.

چگونه با مترو به پارک ملت تهران برویم؟

شما با استفاده از هر یک از ایستگاه‌های صدر، میرداماد یا فاطمی می‌تونین خودتون رو به پارک ملت برسونین. بعد از پیاده شدن از هر کدوم از این ایستگاه‌ها با تاکسی به پارک ملت تهران بروید.

آدرس پارک ملت تهران: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، جنب بزرگ‌راه آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی (نیایش) 

سفربازی - پارک ملت تهران

پارک ملت؛ شاهنشاهی همیشه زیبا

این پارک زیبا و جذاب برای تهرانی‌های قدیم یادآور خاطرات سال‌های شاد گذشته‌ست. در این نوشتار از مجله سفربازی سعی کردیم تا زیبایی‌ها، اطلاعات عمومی و مسیرهای دستیابی ملت را با هم مرور کنیم. امیدواریم به این پارک قدیمی سر بزنین و خاطرات شاد و جذابی رو برای خودتون بسازین.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۷۹ رای