حتما در مورد بام اصفهان تعریفات زیادی شنیدی! این بام در واقع همون کوه صفه اصفهان هست که جزوی از کوه‌های زاگرس در بخش جنوبی اصفهان شناخته میشه. این کوه به یک جاذبه زیبا در شهر اصفهان تبدیل شده، به همین خاطر امکانات تفریحی متنوعی در اطراف اون به وجود اومده. در این مطلب با بام اصفهان به طور کامل آشنا میشی.

رزرو هتل در اصفهان

کوه صفه اصفهان

وقتی صحبت از اصفهان میشه همه به یاد جاذبه‌های تاریخی می‌افتن. اما باید بدونی که این شهر از نظر جاذبه‌های دیدنی هیچ کم و کسری نداره! نمونه‌ش همین کوه صفه اصفهان که به بام اصفهان معروف شده. این مکان دیدنی به درد کسایی می‌خوره که در اصفهان به دنبال یک مکان دیدنی طبیعی هستن. با بازدید از این کوه می‌تونی از هیاهوی شهر اصفهان به دور باشی و از طبیعت این مکان لذت ببری.

با ورود به محوطه بام اصفهان، به یک پارک بزرگ وارد میشی که بر دامنه کوه قرار گرفته. در این مکان امکانات تفریحی متنوعی وجود داره. صفه اصفهان، ارتفاعی به اندازه ۲ هزار و ۲۴۱ متر داره که بخشی از رشته کوه زاگرس محسوب میشه. در بخش‌های دیگه این کوه می‌تونی غارها و چشمه‌های خروشان رو هم پیدا کنی. نکته جالبش اینه که این کوه از نظر تاریخی هم ارزش بالایی داره! چون درگذشته این مکان پایگاه و پناهگاه مردم بوده. قلعه‌ای که برروی این کوه وجود داره، از لحاظ معماری بسیار زیباست، این قلعه از دوران ساسانیان وجود داره.

سفربازی _ کوه صفه اصفهان

کوه صفه اصفهان

جاذبه‌های مجموعه کوه صفه اصفهان

جدا از اینکه کوه صفه اصفهان یک مکان طبیعی به‌شمار میره، در این مکان جاذبه‌های متنوعی هم به‌وجود اومده. بخش‌های مختلف این مجموعه شامل موارد زیر میشن:

 • تله‌کابین صفه: یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های کوه صفه اصفهان، تله کابین اون هست. با سوار شدن برروی این تله کابین می‌تونی نمایی جذاب از این شهر رو مشاهده کنی. این تله کابین با دو خط جداگانه احداث شده.
 • چشمه پاچنار: چشمه پاچنار در ارتفاع ۱۸۵۰ متری قرار گرفته و فضایی سرسبز برای طبیعت‌گردان فراهم می‌کنه.
 • چشمه درویش: این چشمه در فاصله ۱۰۰ متری چشمه پاچنار قرار داره. در سفرنامه جهانگردی فرانسوی تاورینه هم به این چشمه اشاره شده.
 • چشمه چاه درویش: ۷۰۰ متر که از چشمه درویش فاصله بگیری، چشمه چاه درویش رو می‌بینی، دلیل نامگذاری این چشمه این هست که در فصل خشکی که تمام چشمه‌ها خشک میشن، این چشمه دارای آبه.
 • پل رنگین کمانی: این پل سنگی در پشت کوه صفه قرار گرفته.
 • چشمه زرد گل: این چشمه در نزدیکی چشمه درویش قرار گرفته و مسیر سختی داره. به طوریکه دسترسی به اون فقط برای کوهنوردان امکانپذیره.
 • قلعه شاهدژ: این قلعه به عنوان مهم‌ترین جاذبه تاریخی در دل کوه صفه شناخته میشه که حدود نیم قرن پیش پیدا شده. این مکان بزرگ دارای ۲۰ برج نگهبانی و ۶ دروازه هست. این روزها فقط بقایای این قلعه به چشم میخوره.
 • پارک وحش صفه: حدود ۵۰ هزارمتر مربع از کوه صفه به پارک وحش اختصاص داده شده. در این منطقه جانوران گوشت‌خوار و علف‌خوار زندگی می‌کنن. اگه به تماشای حیوانات علاقه داری حتما از این پارک وحش دیدن کن.
 • گردنه باد پارک کوهستانی صفه: در بخش جنوبی کوه صفه اصفهان، دره‌ای وجود داره که با نام گردنه باد شناخته میشه. این مکان به‌گونه‌ای هست که در هر فصلی بهش مراجعه کنی در معرض باد شدید قرار می‌گیری.
سفربازی _ نمایی از کوه صفه اصفهان

نمایی از کوه صفه اصفهان

غارهای کوه صفه اصفهان

یکی دیگه از جاذبه‌های دیدنی کوه صفه اصفهان، غارهای این منطقه هست. تعداد این غارها به بیش از ۱۴ عدد می‌رسه. یکی از این غارها، غار کسری هست که در محل گردنه باد و در کنار دستگاه توربین بادی واقع شده. غار بیدستون یا غار انجیری که با نام غار انجیلی هم شناخته میشه در قسمت غربی کوه صفه اصفهان قرار داره. یک غار معروف دیگه در قسمت شرقی این کوه قرار داره که به غار قنبر معروفه، این غار در بخش فوقانی چشمه خاچیک واقع شده. علاوه بر اینها، چند چشمه در این کوه وجود داره که در قسمت جنوبی قرار گرفتن. در کنار این چشمه‌ها، غاری وجود داره که با نام غار هفت چشمه شناخته میشه. همچنین، یک محل به نام دره دوزخ در این کوه وجود داره که غار کفتار رو در خودش جای داده. یکی از این غارها توسط گروهی به نام چکاد ایجاد شده و به همین دلیل به آن غار دست کند چکاد میگن.

Desktop Image Mobile Image

چه امکانات تفریحی در کوه صفه اصفهان وجود داره؟

در بازدیدت از بام اصفهان می‌تونی از این امکانات تفریحی استفاده کنی:

 • پیاده‌روی در صفه اصفهان: کوه صفه اصفهان یکی از بهترین مکان‌ها برای پیاده‌روی هست. بخشی از این کوه سنگ فرش شده و برای پیاده‌روی بسیار مناسبه.
 • کوهنوردی و تپه‌نوردی: این مکان برای کوهنوردی و تپه‌نوردی یک مقصد عالیه. مسیرهای کوهنوردی این مکان در گذشته بسیار دشوار بودن اما درحال حاضر به صورت ایمن دراومدن. پس بیشتر افراد می‌تونن به راحتی از این مسیرها صعود کنن. این مسیرها برای کوهنوردان آماتور بسیار جذاب هستن اما برای کوهنوردان حرفه‌ای بسیار ساده به نظر می‌رسن.
 • صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی: صخره‌های بزرگ و کوچیک فراوانی در این منطقه وجود داره که برای صخره‌نوردی مناسب هستن. اگه در این رشته مبتدی هستی، این مکان یکی از بهترین جاها برای تمرین کردنه.
 • بولینگ و بیلیارد صفه: این بخش از مجموعه صفه اصفهان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۵ بعد از ظهر تا ۲۴ بامداد و روزهای پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۴ بامداد بازه. برای نیم ساعت استفاده از بولینگ، گردشگران باید ۷۰ هزار تومان و برای یک ساعت استفاده ۱۱۰ هزار تومان بپردازن.
 • زیپ لاین و پل معلق: این بخش از مجموعه را با نام روباه پرنده می‌شناسن. ساعت کاری این بخش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ بعد از ظهر تا ۲۴ و در روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ هست.
 • شهربازی صفه شامل پارک بادی، شهربازی کودکان و بزرگسالان میشه. برای رفتن به شهربازی صفه اصفهان می‌تونی روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ بعد از ظهر تا ۲۴ و روزهای پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۴ اقدام کنی.
سفربازی - رستوران هفت صفه اصفهان

رستوران هفت صفه اصفهان

کوه صفه اصفهان کجاست؟

برای بازدید از بام اصفهان یا همون کوه صفه اصفهان باید مسیری که در قسمت شرقی این کوه قرار داره رو در پیش بگیری. این مسیر تا محل چشمه گل زرد ادامه پیدا می‌کنه. باید این چشمه رو دور بزنی تا به سمت غربی این کوه و به سمت بالا صعود کنی. با صعود در این مسیر به قلعه تاریخی شاهدژ می‌رسی. البته این مسیر از سمت گردنه باد هم راه داره. در این صورت از گردنه باد باید به سمت راست حرکت کنی.

بازدید از کوه صفه اصفهان

برای بازدید از کوه صفه اصفهان باید هزینه‌ای بپردازی تا بتونی ماشینت رو در پارکینگ این مجموعه قرار بدی. درصورتی که به این شهر سفر کردی بهت پیشنهاد می‌کنم که حتما به بام اصفهان یا کوه صفه اصفهان مراجعه کنی. این مجموعه با امکانات تفریحی و متنوعی که داره می‌تونه تجربه جذابی از سفر به اصفهان برات به یادگار بذاره.

اجاره بومگردی اصفهان

اگه به شهر اصفهان سفر کردی و به بام این شهر رفتی، حتما برای من بنویس نظرت در مورد این مکان دیدنی چیه؟ آیا از بازدیدت راضی هستی؟ در غیر این صورت برای من بنویس آیا دوست داری به بام اصفهان یا همان کوه صفه اصفهان سفر کنی؟ نظرت درمورد این مکان چیه؟

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۴۵ رای