خیلی‌ها به منظور اینکه غرق در طبیعتی بی‌نظیر و بکر بشن به سفر می‌رن و البته قصد هم‌زیستی با اون طبیعت و زندگی باهاش رو هم دارن. این دسته از مسافران که همیشه با احترام خودشون به طبیعت معنای واقعی سفر و احترام به بومیان یه منطقه رو به رخ ما مسافران معمولی‌تر کشیدن کردستان رو به عنوان مقصدی همیشگی انتخاب می‌کنن.

استان کردستان یکی از بکرترین طبیعت‌ها در سرتاسر ایران رو داره. طبیعت بکر این استان هر کسی رو مجذوب خودش می‌کنه. یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کردستان که در لیست جناب اکبر ولد بیگی هم جا گرفته، کوه آوالانه. این کوه یکی از اون کوه‌هاییه که به چشم اکثر کوه‌نوردان میاد و اون دسته از مسافران کردستان که دستی هم توی کوه‌نوردی دارن هیچ موقع از آوالان غافل نمی‌شن.

رزرو هتل در سنندج

سفربازی - کوه آوالان کردستان

کوه آوالان کردستان

معرفی کوه آوالان کردستان

همونطور که گفتیم آوالان یکی از جلوه‌های طبیعی استان کردستانه؛ این کوه که ارتفاعی بالغ بر ۲۹۵۰ متر داره در نزدیکی شهر سنندج واقع شده. خبر خوب اینه که کوه آوالان به سنندج نزدیکه و شما برای دسترسی به اون نیازی به پیمودن راهی خسته‌کننده و تو در تو ندارین. شما برای رسیدن به کوه آوالان می‌تونین از روستای دولاب بگذرین؛ چه چیزی بهتر از اینکه شما در حین رفتن برای تماشا و یا صعود از آوالان یکی از شاهکارهای انسانی هورامان رو هم ببینین. روستای دولاب یکی از اون روستاهای پله‌کانی هورامانه که به دلیل احاطه شدن توسط رودهای پرشمار اینجوری نام‌گذاریش کردن، یعنی پرآب.

رزرو بومگردی در سنندج

حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشه تا شما به قله آوالان برسین و از اونجا برگردین. این کوه جان‌پناه هم داره و این نشونه خیلی خوبی برای کوه‌نوردانیه که مصمم تا به بالاترین نقطه آوالان برسن. با صعود از چنین کوهی که در شمال رشته کوه زاگرس قرار گرفته، تازه به منظره‌ای که در اختیارتون قرار می‌ده می‌رسین. ارتفاعات قروه، بدر و پریشان برخی در شرق منظره‌ای بی‌نظیر در اختیار شما قرار می‌دن و این تموم ماجرا نیست. شما بر فراز این کوه می‌تونین طبیعت بی‌نظیر کردستان رو ببینین، دریاچه سد گاوشان و شهر سنندج رو تماشا کنین و نظاره‌گر کوه‌های آبیدر و شاهو باشین.

خوبی این کوه نزدیک بودن اون به شهر سنندجه. کوه آوالان در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر سنندج قرار گرفته و گفتنیه که با فرودگاه این شهر تنها حدود ۲۹ کیلومتر فاصله داره. دسترسی به این کوه همونطور که گفتیم راحته و صعود و برگشت از اون چیزی حدود ۱۰ ساعت زمان خواهد برد.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳۳ رای