به گفته رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان تیران و کرون، شهر زیرزمینی کُرد علیا با توجه به اینکه نظام مهندسی خاصی در آن به کار نرفته است، یکی از جذاب‌ترین و شگفت‌انگیزترین شهرهای زیرزمینی ایران است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، محسن مظاهری درباره شهر زیرزمینی کُرد علیا، افزود: شهر زیرزمینی کرد علیا بیش از ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و در زیر روستای کُرد علیا قرار دارد که هشت ورودی و ۸۰ حلقه چاه دارد و شامل تونل‌ها و دست‌کن‌های بسیاری است که از دوران قبل اسلام در آن ایجاد شده و برای روزگار سخت و زمستان‌های سرد و زمان‌هایی که احساس ناامنی می‌کردند به زیرزمین می‌رفتند و یک پناهگاه مطمئن محسوب می‌شده است.

او افزود: ۱۳ ورودی شهر زیرزمینی بازگشایی شده و آماده بازدید گردشگران است. چند مورد باستان‌شناسی انجام شده در دست‌کن‌ها نشان می‌دهد که قدمت این شهر زیرزمینی به دوران اشکانی و طبق نظر برخی کارشناسان به دوره هخامنشیان بر می‌گردد.

دشمنان به‌راحتی نمی‌توانستند وارد شهر شوند

رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان تیران و کرون گفت: با توجه به اینکه منطقه غرب اصفهان زمستان‌های سختی داشته و به لحاظ برف سنگین و سرما این شهر زیرزمینی به وجود آمده است و بعدها که مسلمانان جایگزین ارامنه در این روستا شدند محدوده شهر زیرزمینی را در زیر خانه‌های خود دیوارچینی کردند که بعد از پیگیری‌ها این دیوارچینی‌ها برداشته شد و شهر به حالت اولیه خودش در زمان قدیم بازگشت.

به گفته مظاهری، در حال حاضر ۲ هزار مترمربع شهر زیرزمینی برای بازدید گردشگران باز است. شهر زیرزمینی کُرد علیا در عمق پنج تا ۱۰ متری زمین ایجاد شده که به ورودی‌های پلکانی مجهز است و دشمنان به راحتی نمی‌توانستند وارد راهروهای این شهر شوند.

او توضیح داد: برخی از کارشناسان به دلیل چاه‌هایی که در شهر زیرزمینی کُرد علیا وجود دارد و نوع معماری که در آن وجود دارد استدلال می‌کنند که این شهر به دوران اشکانیان برمی‌گردد. این شهر زیرزمینی در حال طی کردن مراحل پرونده ثبت ملی است.

بخش زیادی از شهر فعلا قابل بازدید نیست

رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان تیران و کرون با اعلام اینکه در ۶ماهه اول سال ۱۳۹۷ حدود ۲۰ هزار نفر از این شهر زیرزمینی بازدید کردند، یادآور شد: بازدیدها به دلیل شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش یافت و حتی تا مدتی تعطیل شد که به دلیل کاهش کرونا دوباره بازگشایی شده است. چنین شهرهایی اصولا نیاز به مرمت ندارند و در زیر کوه دالان‌کوه قرار دارند؛ این احتمال هست که تونل‌های این شهر به بیرون روستا هم راه دارند و فعلاً ۲ هزار متر از ۲۰ هزار متر مساحت این شهر قابل بازدید است.

به گفته مظاهری، فعلاً مالکیت این شهر زیرزمینی اوقافی است و در تلاشیم بخش خصوصی را برای مالکیت این مکان وارد کنیم تا بتوانیم زیرساخت‌های گردشگری لازم را ایجاد کنیم تا بتوانیم گردشگران بیشتری را به این مکان جذب کنیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای