۰

رونمایی از سردیس سعدی در پارک نانجینگ چین

سفربازی - رونمایی از سردیس سعدی در پارک نانجینگ چین
بازدید

سردیس «سعدی» شیرازی شاعر بلندآوازه ایرانی به تازگی در پارک بین‌المللی دوستی شهر نانجینگ چین نصب و رونمایی شد؛ شهری که با شیراز قرارداد خواهر خواندگی دارد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، مراسم رونمایی از سردیس سعدی با حضور رمضان پرواز، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استان شانگهای و جمعی از مسئولان محلی شهر نانجینگ برگزار شد.

تقویت تبادلات فرهنگی بین دو کشور

چانگ هوآ، سفیر جمهوری خلق چین در تهران نیز اخیرا با انتشار تصاویری از رونمایی سردیس سعدی در کشورش، در صفحه توئیتر خود نوشت: «مجسمه سعدی که توسط شهرداری شیراز ارائه شده، در پارک بین‌المللی دوستی نانجینگ، زادگاه من، رونمایی شد. من بسیار خوشحالم که شاهد تقویت مداوم تبادلات فرهنگی بین دو کشور هستم.»

پیمان خواهرخواندگی شهرهای شیراز و نانجینگ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ توسط شهرداران وقت دو شهر در جریان سفر طرف ایرانی به شهر نانجینگ، امضا و مبادله شد.

همچنین در مردادماه امسال، آیین رونمایی از تندیس سائوشچین نویسنده مشهور اهل نانجینگ و خالق رمان رویای تالار سرخ یکی از چهار اثر کلاسیک برجسته ادبیات چین و نیز سردیس سعدی با حضور جمعی از مسئولان در باغ جهان نمای شیراز برگزار شد.

شیراز با کدام شهرهای جهان خواهرخوانده است؟

سردیس برنز سعدی به همراه پایه سنگی که در اقدامی متقابل و به تازگی در پارک بین‌المللی دوستی نانجینگ نصب و رونمایی شده است، تابستان امسال از شیراز به نانجینگ منتقل شده بود.

شیراز که یکی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری ایران برای گردشگردان داخلی و خارجی است، پیش‌تر نیز با شهر چونگ چینگ کشور چین پیمان خواهرخواندگی امضا کرده و شهر نانجینگ، ششمین خواهرخوانده این شهر به شمار می‌آید.

شیراز با شهرهای دوشنبه (تاجیکستان)، وایمار (آلمان)، نیکوزیا (قبرس)، چونگ‌چینگ و نانجینگ (چین) و پچ (مجارستان) خواهرخوانده است و پس از تشریفات قانونی، پیمان خواهرخواندگی امضا کرده است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *