به گزارش سفربازی، به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسین محمودی، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی پیش از ظهر روز سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران گفت: بازار تاریخی اراک از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و ارزشمند شهر اراک محسوب می‌شود که پس از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه این بازار تاریخی به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است افزود: این نشان از قدمت و اهمیت بازار تاریخی اراک دارد و به همین خاطر رسیدگی و مرمت آن باید در اولویت قرار گیرد.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به عملیات مرمت بازار سنتی اراک که به آن “سرای نقشینه” گفته می‌شود، عنوان کرد: عملیات مرمت طاق و تویزه آسیب دیده، اجرای مجدد طاق، دوغاب‌ریزی و اندودکاری با مشارکت شهرداری و نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد ریال به اتمام رسیده است.

محمودی بیان کرد: مجموعه تاریخی بازار اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان‌آباد احداث شده و یکی از زیباترین بازار‌های ایران محسوب می‌شود، مجموعه تاریخی بازار اراک نیز از ۲۰ سرا و تیمچه برخوردار است که هر یک از سرا‌ها و تیمچه‌ها دارای فرم و پلانی متفاوت و خاص هستند.

سفربازی - عملیات مرمت بازار سنتی اراک

عملیات مرمت بازار سنتی اراک

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای