هتلداران درحالی تمایل دارند تا نرخ تعرفه هتل‌ها در مهرماه ۱۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد که رئیس جامعه هتلداران ایران اعلام کرده است: این افزایش نرخ، منوط به توافق با معاونت گردشگری خواهد بود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، جمشید حمزه‌زاده با اشاره به اینکه این روزها در هفته‌های پایانی تابستان، همچنان هتل‌ها و مراکز اقامتی مازندران مملو از مسافر هستند، گفت: نه تنها اواخر هفته بلکه در طول هفته نیز ضریب اشغال هتل‌های استان مازندران بالاست و تقریبا در تمام طول هفته مسافر دارند.

به گفته او، این روزها در دوران پساکرونا شاهد بهبود روند گردشگری هستیم و ضریب اشغال هتل‌ها خوب است. البته با توجه به اینکه به مهرماه نزدیک می‌شویم، باید بر سر افزایش نرخ با معاونت گردشگری به توافق برسیم.

افزایش نرخ حق مسلم هتلداران است

رئیس جامعه هتلداران ایران توضیح داد: جامعه هتلداران در نظر دارد که پیشنهاد افزایش ۱۰ تا ۴۰ درصدی نرخ هتل‌ها را برای مهرماه به معاونت گردشگری پیشنهاد دهد. در این میان، میزان نرخی که افزایش خواهد یافت بعد از توافق اعلام می‌شود. این افزایش نرخ حق مسلم هتلداران است. البته برخی از استان‌ها این افزایش نرخ را اعمال نمی‌کنند و هر هتل و استان و شهرستان بر اساس وضعیت موجود خود این افزایش را اعمال می‌کند. در هر حال این افزایش نرخ، متغیر خواهد بود.

حمزه‌زاده درباره تاثیر اعمال افزایش نرخ بر میزان مسافران هتل‌ها که در چند ماه گذشته شاهد بودیم، گفت: خوشبختانه تعداد مسافران هتل‌ها در حال افزایش است. این درحالی است که افزایش گذشته با وجود تورم موجود، حتی نتوانسته حاشیه سود هتلداران را افزایش دهد و می‌توان گفت اسفندماه سال گذشته، حاشیه سود هتل‌ها از آنچه امروز شاهد هستیم، بیشتر بود. به طور مثال، اگر درآمد یک هتل پارسال ۱۰ میلیارد تومان بود و امسال هم ۱۰ میلیارد تومان باشد، حاشیه سود آن در سال گذشته بیشتر از امسال بود. هزینه‌ها به اندازه‌ای بالا رفته است که افزایش نرخ‌ها نمی‌تواند پاسخ‌گوی درآمد و حاشیه سود هتل‌ها باشد.

ضریب اشغال هتل‌ها بالاست

او یادآور شد: تورم سبب شده حتی افزایش ۳۰ درصدی نرخ‌هتل‌ها نتواند تورم موجود در جامعه را پوشش دهد. البته این افزایش نرخ‌ها سبب کاهش تعداد مسافران نشد.

به گفته رئیس جامعه هتلداران ایران، درحال حاضر علاوه‌بر هتل‌های استان‌های شمال کشور، هتل‌های استان‌های غربی به‌خصوص تبریز مملو از مسافر هستند و حتی برای تعطیلات پایان شهریور و هفته‌های اول مهر نیز رزرو شده‌اند. هتل‌های استان‌های خراسان‌رضوی نیز مملو از مسافر هستند و ضریب اشغال بالایی دارند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای