سازمان حج و زیارت با اعلام «از سرگیری اعزام‌ هوایی کاروان‌های زیارتی عراق»، از «توقف اعزام‌های زمینی تا حصول اطمینان از شرایط و امنیت مرزهای عراق» خبر داد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت گفت: به دنبال بازگشایی مرزهای هوایی عراق، اعزام کاروانی زائران از طریق مرز هوایی به شهرهای نجف و کربلا از سر گرفته شده است.

وحید اسکندری درباره آغاز اعزام‌های زمینی که پس از ناآرامی‌های عراق متوقف شده است، توضیح داد:‌ همان‌طور که وزیر کشور اعلام کرده‌ تا فروکش کردن ناآرامی‌ها و کسب اطمینان از امنیت در مرزهای زمینی، اعزام کاروان‌های زیارتی از مسیر زمینی، فعلا انجام نمی‌شود.

به گفته او، درحال حاضر حدود ۱۳ هزار زائر ایرانی در عراق به سر می‌برند که حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر آن‌ها درحال برگشت به کشور هستند.

خبر حمله به اتوبوس زائران ایرانی شایعه است

او با بیان اینکه تمام زائران ایرانی در سلامتی کامل به سر می‌برند، افزود: در شهرهای نجف و کربلا هیچ مشکلی تاکنون وجود نداشته‌ است و اخباری که درباره حمله به اتوبوس گروهی از زائران ایرانی منتشر شده نیز شایعه بوده است.

اسکندری درباره آخرین تصمیم گرفته شده درباره سفر اربعین در وضع موجود، اعلام کرد: قرار است ستاد اربعین در این‌باره اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهد.

از سوی دیگر، وزیر کشور نیز اعلام کرد: وضعیت عراق در حال آرام شدن است. مرزهای هوایی کاملاً باز است و هیچ مانعی برای خروج از کشور و یا ورود به کشور از طریق مرز هوایی وجود ندارد.

احمد وحیدی درباره باز بودن مرزهای زمینی، گفت: صرف این‌که دولت عراق اعلام کند مرزهای زمینی باز است برای ما کافی نیست، ما باید خیال‌مان از بابت امنیت زوار راحت باشد.

بازگشایی مرزهای زمینی با برقراری امنیت

به گفته او، به محض این‌که اطمینان کامل از امنیت زائران در عراق حاصل کنیم، مرزهای زمینی را کاملاً باز می‌کنیم تا افراد بتوانند به عراق سفر کنند.

در این میان، میراحمدی، معاون امنیتی و نظامی وزارت کشور و رییس ستاد اربعین نیز گفت: درحال حاضر امکان خروج موکب‌های اربعین از مرزهای زمینی فراهم شده است، اما درباره زمان خروج زائران از مرزهای زمینی، پس از اطمینان صددرصد و کامل طی ساعات آینده، وضعیت و تصمیم اعلام می‌شود.

گفتنی است، مرزهای زمینی و هوایی عراق از روز دوشنبه هفتم شهریور همزمان با ناآرامی‌های داخل عراق بسته و اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق متوقف شده بود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای