مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه از آغاز مرمت کتیبه چهار هزار ساله آنوبانی‌نی در سرپل‌ذهاب خبر داد و گفت: تاکنون این اثر تاریخی به‌خوبی معرفی نشده است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، امین قهرمانی با اشاره به آغاز اقدامات مرمتی در کتیبه باستانی آنوبانی‌نی، گفت: سال گذشته فعالیت‌هایی را برای محوطه‌سازی و ساماندهی این اثر باستانی و مستندسازی آن انجام دادیم.

او انجام مطالعات، آسیب‌شناسی و مرمت را گام بعدی عنوان کرد و گفت: اخیرا مطالعات و آسیب‌شناسی اثر انجام گرفته و در حال حاضر هم اقدامات مرمتی را روی آن آغاز کرده‌ایم.

رایزنی با تیم مرمتی متخصص

مدیر پایگاه محور ساسانی با بیان اینکه این برای اولین بار است که اقدامات مرمتی روی کتیبه آنوبانی‌نی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: برای این کار از یک گروه مرمتی متخصص از استان فارس که اقدامات مرمتی تخت‌جمشید را انجام می‌دهند، دعوت کرده‌ایم که در حال انجام کار هستند.

به گفته قهرمانی، آنوبانی‌نی شامل شش نقش برجسته است که در این مرحله مرمت سه نقش برجسته در دستورکار قرار گرفته که البته برای مرمت یکی دیگر از نقش برجسته‌ها با تیم مرمتی متخصص رایزنی می‌کنیم.

رویدادسازی با هدف شناساندن اثر

او گلسنگ‌زدایی، استحکام‌بخشی و موزون‌سازی را از فعالیت‌های مرمتی در کتیبه آنوبانی‌نی خواند و گفت: علی‌رغم اهمیت این اثر باستانی، تاکنون به‌خوبی معرفی نشده که در این راستا سال گذشته دفتر پایگاه را به فضای ساختمانی روبروی آن انتقال دادیم و تلاش شد تا با رویدادسازی و برگزاری برخی مراسم آیینی به معرفی آن کمک کنیم.

او یکی از مهم‌ترین نیازهای کنونی آنوبانی‌نی را رهاسازی و تملک واحدهای مسکونی اطراف آن دانست که البته نیاز به اعتبارات بالایی دارد.

گفتنی است، آنوبانی‌نی یکی از قدیمی‌ترین سنگ نگاره‌های باستانی در جهان است که با بیش از چهار هزار سال قدمت در شهر سرپل ذهاب استان کرمانشاه واقع شده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای