۰

کویرلوت و غارنمکدان ژئوسایت‌های برتر زمین‌شناسی جهان

سفربازی - کویرلوت و غارنمکدان ژئوسایت‌های برتر زمین‌شناسی جهان
بازدید

عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو از ثبت کویر لوت و غارنمکدان قشم در فهرست ۱۰۰ ژئوسایت برتر زمین‌شناسی جهان خبر داد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، علیرضا امری‌کاظمی گفت: فرایند انتخاب یکصد ژئوسایت برتر زمین‌شناسی جهان انجام شد. حدود یک سالی از زمانی که اتحادیه بین‌المللی علوم زمین (IUGS) به زمین‌شناسان سراسر دنیا فراخوان داد تا سایت‌هایی بین‌المللی که ارزش و معیارهای لازم را دارند؛ پیشنهاد بدهند می‌گذرد. ما هم از ایران سه ژئوسایت غار نمکدان قشم، کلوت‌های بیابان لوت و سازند پالئوزوئیک طبس را با همکاری پایگاه میراث جهانی لوت، کارشناسان ژئوپارک طبس و قشم پیشنهاد کردیم.

وی گفت: بیش از ۱۸۰ سایت از ۵۶ کشور جهان به این اتحادیه پیشنهاد و ارسال شد نظرات توسط کارشناسان و زمین‌شناسان جهان جمع‌آوری و بررسی شد. از برخی سایت‌ها اطلاعات بیشتر گرفتند و پس از رفت و برگشت‌های متعدد، در روزهای اخیر اعلام شد که دو سایت کویر لوت و غار نمکدان قشم از ایران در فهرست یکصد سایت برتر جهان در زمینه میراث زمین شناختی انتخاب شده‌اند.

وی تصریح کرد: اهمیت درج نام دو ژئوسایت از ایران در این فهرست از آن جهت است که با وجود صدها سایت زمین‌شناختی در دنیا، از کشور ما دو سایت انتخاب شده است و توجه جهانیان را به ژئوسایت‌های ایران بیشتر جلب می‌کند.

امری‌کاظمی گفت: ارائه‌دهندگان این پرونده‌ها، اواسط هفته در منطقه باسک اسپانیا به معرفی این پرونده‌ها می‌پردازند و ضمن ارائه گواهی رسمی، کتاب این ۱۰۰ سایت نیز منتشر می‌شود که نسخه آنلاین آن نیز در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *