۱

بنای ربع رشیدی تبریز

سفربازی - بنا های ربع رشیدی تبریز
بازدید
 • تبریز یکی از کلانشهرهای شمال غربی ایران با قدمتی ۳۰۰۰ ساله‌ست. در این شهر بنا‌‌‌‌ها و مکان‌‌‌‌‌های تاریخی زیادی وجود داره. یکی از یادگاری‌‌‌‌‌های تاریخی ایران زمین در شمال شهر تبریز، ساخته قدیمی بنا‌‌‌‌‌های ربع رشیدی تبریز هست که در همین شهر قرار داره. شما می‌تونید با رزرو هتل در این شهر زیبا از بنای ربع رشیدی دیدن کنید.

  معرفی بنا‌های ربع رشیدی تبریز

  به دلیل اینکه تاریخ ساخت اولیه شهر تبریز نامعلومه، اکتشافاتی که اخیرا انجام شده نشون دهنده وجود تمدن در شهر زیبای تبریز در هزاره اول و دوم قبل از میلاد هست. بنای ربع رشیدی یکی از معروف‌ترین مکان‌‌‌‌‌های گردشگری شهر تبریزه که آوازه جهانی داره. این بنا یکی از نخستین دانشگاه‌های بین المللی ساخته شده در جهان هست.

  بنا‌‌‌‌‌های ربع رشیدی تبریز قدمت تمدن ایران رو به رخ تمام جهان و عالمیان می‌کشه. موقعیت مکانی خوب این بنا و داشتن آب و هوای بسیار دلنواز و داشتن درختان و فضای سبز در اطراف بنای ربع رشیدی جلوه خاصی به این مکان تاریخی بخشیده. همچنین پارک بزرگ ربع رشیدی، پارک شمس تبریزی و پارک‌‌‌‌‌های دیگه در اطراف این بنای باشکوه قرار دارند.

  سالانه گردشگران و بازدیدکنندگان متعددی برای بازدید از این بنای زیبا به شهر تبریز سفر می‌کنند. توصیه میشه قبل از سفر به این شهر هتل رزرو کنید.

  سفربازی - بنا های ربع رشیدی تبریز

  بنا های ربع رشیدی تبریز

  بناهای ربع رشیدی در کجا قرار دارند؟

  بنای تاریخی ربع رشیدی در شمال شهر تبریز، منطقه خوش آب و هوا در شهر‌ک باغمیشه و عباسی تبریز واقع شده. این بنا در دامنه کوه زیبای بیلانکوه قرار گرفته، که برای دسترسی به این مکان می‌تونید از وسیله نقلیه شخصی یا عمومی استفاده کنید. برای رفتن به بنا‌‌‌‌‌های ربع رشیدی تبریز می‌تونید از اتوبوس‌‌‌‌‌های مسیر عباسی هم استفاده کنید.

  تاریخچه کهن بنای ربع رشیدی

  در زمانی که مغول‌‌‌‌ها بر ایران حکومت داشتن و سه سال از حکومت غازان خان می‌گذشت، وزیراعظم دربار ایران به دستور غازان خان، به صورت وحشتناکی، به قتل می‌رسه. خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی که وزیر اعظم دربار غازان خان بود، در قلعه‌‌‌‌‌های اسماعیلیه سکونت داشت. اون در زمان صدراعظمی خویش در حکومت غازان خان، به ایران و به خصوص به آذربایجان خدمات زیادی انجام داد.

  این بنای زیبای ربع رشیدی، یکی ازیادگاری‌‌‌‌‌های خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در سال ۹۶ قمری (۶۷۴ خورشیدی ) هست. ساخت ربع رشیدی از نظر معماران مختلف، شهری کوچک بوده که دارای، مدرسه، مسجد، کتابخانه، مهمانسرا، دارالایتام، بیمارستان و مرکز درمانی است.

  خواجه رشیدالدین همدانی به خاطر تامین کردن خرج بنای ربع رشیدی املاک زیادی رو در نقاط مختلف ایران مثل، افغانستان و گرجستان رو وقف ربع رشیدی کرد. صدها سال پیش شاه عباس کبیر دستور تعمیر و مرمت بنای ربع رشیدی رو داد ولی شاهان دیگه صفوی هیچ توجهی به بازسازی و مرمت این بنای زیبا نکردن، و در نتیجه ویران شده.

  همچنین بخوانید : رزرو آنلاین هتل آپارتمان بهبود در شهر تبریز

  سفربازی - بنای ربع رشیدی

  بنای ربع رشیدی

  قسمت‌های مختلف، بنای ربع رشیدی

  بنای بزرگ ربع رشیدی، نخستین دانشگاه موجود در تاریخ، داری سه بخش مختلف بوده:

  • ربع رشیدی (قسمت اول)
  • شهرستان رشیدی (مجموع سازه‌های مسکونی و تاسیسات جنبی)
  • ربض رشیدی (بخش مسکونی، اشرافی نشین شهر)

  و بخش مرکزی:

  • مسجد شتوی (زمستانی)، مسجد صیفی (تابستانی)
  • دفتر کار متولی (رئیس دانشگاه)، مشرف و ناظر
  • اتاقک‌ها و حجره‌های مخصوص دبیران و مدرسان برای سکونت آنها
  • تاسیسات رفاهی شامل، حمام، حوضخانه (سرویس بهداشتی) و سقایه (آب آشامیدنی)
  • کتابخانه که در زیر گنبد بزرگ قرار داشت
  • بخش هایی چون خزانه، خلوتگاه ها، اتاق‌ها و سالن‌های مخصوص برای پذیرایی

  همچنین بخوانید : رزرو آنلاین هتل شهریار تبریز

  ربض رشیدی

  ربض رشیدی محلی مخصوص برای احداث خانه‌های اشراف زاده شهر بود که این خانه‌ها تفاوت به سزایی با خانه‌ها و مکان‌های مردم عادی شهر داشت.

  بازدید از بنا های ربع رشیدی تبریز

  به خاطر حساس بودن و خطر تخریب بنای ربع رشیدی امکان بازدید وجود نداره. بازدید کنندگان می‌تونند بعد از رزرو هتل خودشون در ایام نوروزی، فقط در دو هفته آغازین سال برای بازدید از این بنای زیبا به اینجا برند. برای دسترسی بهتر به بناهای ربع رشیدی تبریز می تونید رزرو هتل رو در سایت سفربازی انجام بدید.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. آیلار گفت:

   عالی و کامل👌🏻👌🏻