معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم از نیاز شهر قم به ۱۰۰ هزار تخت اقامتی خبر داد و گفت: زودبازده‌ترین راه، تشویق مردم به ایجاد خانه‌مسافرهاست تا به حداقل تخت رسیده و بتوانیم به زائران خدمات دهیم.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، ابوالقاسم مقیمی تعداد تخت‌های اقامتی قم را ۱۴ هزار تخت اعلام کرد و افزود: پروژه فعال ساخت هتل در شهر قم ۸ مورد است که یک مورد آن زودتر به نتیجه می‌رسد اما بقیه در بازه زمانی پنج سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

وی هتل‌های در حال ساخت را هتل‌های چند ستاره دانست و افزود: این هتل‌ها جامعه هدف محدودی داشته و اقشار کم‌درآمد که وارد شهر قم می‌شوند امکان استفاده از آن را ندارند و در مقایسه با مشهد باید بدانیم جمعیت شهر قم یک‌ششم شهر مشهد است، اما تعداد هتل‌های مشهد در حدود ۶۵ درصد کل مراکز اقامتی‌ کشور است.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم توضیح داد: تعداد تخت‌های اقامتی شهر را به‌راحتی می‌توان تا ۱۷ هزار تخت افزایش دهیم، اما ورودی شهر بر اساس آمار ۶ماه نخست سال در ورودی‌های غیرتکراری با ماندگاری بیش از ۴ ساعت در حدود ۵ میلیون وسیله نقلیه و ۲۵ میلیون ورودی به‌عنوان زائر بوده‌است.

وی بیش از ۱۶ درصد ورودی‌های شهر قم را با ماندگاری بیش از یک روز ارزیابی کرد و گفت: تقریباً در ۶ ماه نخست سال ۶ میلیون و ۹۰۰ شب خواب در شهر قم داشتیم و تعداد زیادی از افرادی هم که در شهر قم نماندند به علت نبود جا بوده و زمانی که با قیمت‌های بالای اقامت روبه‌رو می‌شوند برگشت را انتخاب می‌کنند.

مقیمی عدم ماندگاری زائران را عامل کاهش درآمدهای اقتصادی در شهر دانست و افزود: یکی از اولویت‌های شهر قم برای افزایش ماندگاری زائر در شهر باید ساخت مجموعه‌های اقامتی باشد و راحت‌ترین راه برای رسیدن به حداقل‌ها در استان همین خانه‌مسافرها است.

استقبال کم مردم از هتل‌ها و مهمان‌پذیرها

وی استقبال مردم از هتل و مهمان‌پذیرها را بسیار کم دانست و یادآور شد: ساخت مهمان‌پذیرها مورد استقبال مردم نبوده و باید به این نکته توجه کنیم که زودبازده‌ترین راه تشویق مردم به ایجاد خانه مسافرهاست تا به حداقل تخت رسیده و بتوانیم به زائران خدمات دهیم.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم اظهار کرد: طبق قانون، خانه‌مسافرها برای زمان پیک مسافر است و در طول سال نباید فعالیتی داشته باشد و یک مکان اقامتی موقت است اما به علت خلأ اقامتی جدی در قم، خانه‌مسافرها به یک مرکز اقامتی دائم تبدیل‌شده و در طول سال اداره می‌شوند.

ایجاد جذابیت برای مراکز غیررسمی اقامت

مقیمی تبدیل تخت‌های غیررسمی به رسمی را نیز مطرح کرد و گفت: باید هدف ما ایجاد جذابیت لازم برای مراجعه مراکز غیررسمی فعال برای دریافت مجوز باشد، زیرا در صورت عدم مجوز، قابل‌شناسایی نبوده و در دسترس شهرداری نیست و عوارض پرداخت نمی‌کنند همچنین نظارت بر آن‌ها وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم تأکید کرد: قوانین سخت‌گیرانه حتی خانه‌مسافرهای دارای مجوز را به سمت عدم رعایت ضوابط سوق می‌دهد، یعنی شکل قانون با شکل ایجاد خانه‌مسافرها در تعارض است و باید تعارض را با یک دستورالعمل حل کنیم.

مقیمی سپس هزینه‌های شهر را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شهر هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی حضور زائران را پرداخت می‌کند اما به دلیل این قوانین نمی‌تواند از آن بهره‌ای ببرد، این در حالی است که ارگان‌های امنیتی برای تأمین امنیت نیاز به شناسایی این خانه‌مسافرها دارد و هر ارگان به‌صورت مجزا در حال شناسایی است.

پلمپ مراکز اقامتی متخلف

وی ادامه داد: با نوشتن دستورالعمل جدید و کاربردی دستگاه قضا نیز امکان برخورد با متخلفان را دارد، درصورتی‌که امروز امکان چنین برخورد قاطعی را ندارد، زیرا با شکایت علیه مرکز اقامتی متخلف تنها یک هفته پلمپ می‌شود و حجم مسافر هم امکان تعطیلی طولانی را به شهر نمی‌دهد.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم، الگوی ارائه‌شده در مشهد را موردبررسی مجدد قرار داد و افزود: می‌توانیم خط محدود مشخصی را در نظر بگیریم و در آن محدوده شهرداری تسهیل‌گری کند زیرا راه دیگری نداریم، با این شکل بی‌حساب‌وکتاب ادامه این مسیر به صلاح شهر نخواهد بود.

وی قانون‌مند شدن خانه‌مسافرها را مغایری با بهسازی ندانست و تصریح کرد: افزایش قیمت تخت در پیک مسافرتی طبیعی بوده و ما باید افزایش خانه مسافرها را حداقل تا ۱۰ سال آینده در نظر بگیریم زیرا تا آن زمان ساخت هتل‌ها و ارزان‌سراها تمام نمی‌شود و ما امروز نیازمند به ۱۰۰ هزار تخت در شهر قم هستیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای