۰

ورود آفرودها و تورهای فاقد مجوز به جنگل ابر ممنوع!

سفربازی - ورود آفرودها و تورهای فاقد مجوز به جنگل ابر ممنوع!
بازدید

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود از ممنوعیت ورود خودروهای آفرود و تورهای فاقد مجوز رسمی به مناطق گردشگری کویری و جنگلی به ویژه جنگل هیرکانی ابر خبر داد و گفت: در این راستا، با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

به‌ گزارش سفربازی، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مرتضی نظری افزود: طبق هماهنگی انجام شده بین نهادهای متولی، این موضوع مهم، مصوب شده است.

او درباره مشکلاتی که خودروهای آفرود و تورهای غیرمجاز در این منطقه به وجود آورده‌اند، گفت: برای جلوگیری از صدمه‌های بیشتر به محیط‌زیست این ناحیه و جلوگیری از معضلات اجتماعی به وجود آمده، از ورود خودروهای آفرود و تورهای بدون مجوز رسمی به جنگل ابر جلوگیری می‌شود.

به گفته سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود، جنگل هیرکانی ابر در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است و ضوابط حفاظتی خاص خود را دارد.

نظری توضیح داد: هرگونه آسیب به این اثر طبیعی از جمله از آتش زدن گیاهان، قطع درختان، بوته کنی، از بین بردن پوشش گیاهی و ورود دام سنگین و… تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

او ورود خودروها به مسیرهای فرعی را مصداق از بین بردن پوشش گیاهی دانست و افزود: این اقدام، تخلف محسوب می‌شود. با این توضیح که ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی مسئولیت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را به عنوان متولی مدیریت جنگل‌ها و مراتع دو چندان کرده است و باید محدودیت‌های حفاظتی بیشتری برای جنگل هیرکانی ابر در نظر گرفته شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود با اشاره به سامان‌دهی ورود خودروهای آفرود دارای مجوز، گفت: برای این خودروها از پیش مسیرهایی تعیین شده تا از آسیب به جنگل ابر جلوگیری شود. فعالیت‌های انجام شده همگی با هدف حفاظت هر چه بیشتر از جنگل جهانی ابر صورت گرفته است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *