توس زادگاه فردوسی و نام شهریه که در گذشته اون رو با نام طوس می‌شناختند. شهری قدیمی که در ۲۰ کیلومتری مشهد قرار داره. این شهر در منطقه باستانی روسیا قرار گرفته و در دوره‌هایی پایتخت هخامنشیان و ایالت‌های پارت بوده. توس مانند گنجینه‌ای از گذشته ایران زمین می‌ماند و به نوعی مهد تاریخ و فرهنگ ایران شناخته می‌شه. به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی در سفربازی قصد داریم جاهای دیدنی توس یا طوس رو به شما معرفی کنیم. 

شهر توس، یادگار فرزند نوذر

با توجه به اسناد و اطلاعاتی که از گذشته وجود داره، شهر توس توسط جمشید پیشدادی بنا شده و بعدها پسرش نوذر اون رو بازسازی کرده. بر اساس گفته‌های تاریخی، شهر توس یکی از شهرهای آباد و پر از شور زندگی بوده است.

جاهای دیدنی توس

جاذبه‌های گردشگری تاریخی شهر توس بسیار زیاده و بعد از مشهد دومین شهریه که گردشگران زیادی از اون بازدید می‌کنن. مهم‌ترین دلیل حضور مردم در توس آرامگاه فردوسی است که البته تنها دلیل اون به شمار نمی‌ره. مزار استاد شجریان یکی دیگر از دلایلی است که در این سال‌های اخیر مردم رو به این مکان می‌کشونه.

با توجه به آنکه طوس در حاشیه رودخانه قرار گرفته، در دوره‌های مختلف تاریخی، مکان مناسبی برای زندگی و کشاورزی بوده. با اینکه شنیدن نام طوس همه رو یاد آرامگاه فردوسی می‌اندازه، اما جاذبه‌های گردشگری دیگری در توس وجود داره که حتما باید بدونید. برخی از اون‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

جاهای دیدنی توس

بهترین زمان سفر به طوس

با توجه به اینکه استان خراسان منطقه‌ای کویری است و شهر توس هم در این استان قرار داره، توس هم دارای آب و هوای کویری و نیمه کویری است. به همین دلیل تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد داره.

به همین دلیل بهترین زمان برای سفر به طوس فصل بهار و پاییزه. مخصوصا اگه در اردیبهشت و خرداد و همچنین در مهر و آبان به این شهر برید، می‌تونین از بهترین آب و هوا و جلوه‌های طبیعی این شهر بهره‌مند بشید.

توس، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی

با توجه به اینکه توس یک شهر تاریخی و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است، هر ساله گردشگران زیادی رو به سمت خودش می‌کشونه. روستای باژ در دل این شهر تاریخی قرار داره و بقایای شهر طابران به عنوان یک جاذبه باستانی در توس دیده می‌شه.

آرامگاه فردوسی در فاصله ۲ کیلومتری غرب روستای باژ قرار داره. آرامگاه این ادیب و شاعر حماسه سرا در طول سال‌ها تغییرات زیادی کرده است و بارها به دست معماران مورد بازسازی قرار گرفته.

چهار ستون بزرگ در اطراف تالار داخلی قرار داره که کاشی‌کاری‌های دیدنی‌ای دارن. محیط این آرامگاه زیبایی‌های ایرانی زیادی داره که علاوه بر زیبایی باعث آرامش شما می‌شه. حتما در سفر به مشهد از این جاذبه دیدنی توس بازدید کنید.

مقرنس‌کاری ایرانی در گنبد هارونیه

یکی دیگه از نقاط دیدنی طوس گنبد هارونیه است. در واقع این بنا رو با نام مقبره امام محمد غزالی هم می‌شناسن و در میانه شهر توس قرار داره. از زمان قدیم این بنا دارای دو پوسته بوده که پوسته بیرونی ریخته و در حال حاضر نمای بیرونی ساده به چشم میاد.

داخل بنا مقرنس‌کاری‌های زیبایی وجود داره که متعلق به دوره تیموریان است. چهار پلکان مارپیچ در گوشه‌ها قرار داره که از طریق اون می‌شه به بخش‌های مختلف این بنا رفت. گنبد هارونیه در سال ۱۳۸۲ با نام مقبره امام غزالی در فهرست آثار ملی ثبت شد.

گنبد هارونیه

موزه تاریخی از جاهای دیدنی توس

همان طور که از ابتدای مطلب گفتیم جاذبه‌های دیدنی شهر توس زیاده. موزه تاریخی توس هم یکی دیگر از جاهای دیدنی توس به شمار می‌ره. نمای بیرونی این بنا از مفاهیم اسطوره‌ای فردوسی و معماری هخامنشی برگرفته شده. این موزه هم در مجموعه آرامگاه فردوسی قرار داره.

شهر تاریخی طابران از بخش‌های طوس

شهر تاریخی طابران توس یکی دیگه از بخش‌های تاریخی شهر طوس است که در گذشته بخش بزرگی از شهر رو تشکیل می‌داد. به لحاظ جغرافیایی بقایای این شهر بین دو کوه بینالود و هراز واقع شده. در زمان باستان این منطقه از ۴ ایالت تشکیل شده بود.

روز بزرگداشت فردوسی در تقویم ایران

فردوسی شاعر بزرگ حماسه‌سرا که خالق بزرگترین اثر ادبی پارسی است، جایگاه ویژه‌ای در بین ایرانیان داره و به همین علت یک روز در تقویم پارسی به نام این شاعر بزرگ نامگذاری شده. روز ۲۵ اردی‌بهشت در تقویم پارسی با نام فردوسی گره خورده.

فردوسی از کودکی دنبال کسب علم و دانش رفت و به خواندن داستان هم علاقه‌مند شد. مسلمان بود و دین خود را بسیار دوست داشت.

شاهنامه فردوسی، اثری ایرانی با شهرت جهانی

همان طور که همه می‌دونین فردوسی در طول عمر خود اثری خلق کرد که شهرت جهانی یافت و تاثیر اون در ادبیات ما از هر اثری والاتر و گرانبهاتر بود. شاهنامه فردوسی اثری منظوم با بیش از ۶۰ هزار بیت است. مفهوم و معنی شاهنامه بر اساس آزادی و آزادی‌خواهی مردم ایران شکل گرفته و به سه دوره اساطیری، پهلوانی و تاریخی تقسیم می‌شه.

اهمیت شاهنامه به خاطر اینه که شناسنامه‌ای مکتوب از اجداد ایرانیان به شمار می‌ره. اولین بار شخصی به نام بنداری اصفهانی در سال ۶۰۱ این کتاب رو به عربی ترجمه کرد و بعد از اون به زبان‌های دیگه ترجمه شد. 

برنامه‌های روز بزرگداشت فردوسی

برنامه‌های روز بزرگداشت فردوسی

به خاطر بزرگداشت روز فردوسی هر ساله جشن‌ها و مراسمی فرهنگی در سراسر ایران برگزار می‌شه. این روز، روز جهانی فردوسی هم هست. برای بزرگداشت چنین شخص برجسته‌ای برنامه‌های مختلف و مراسم شاهنامه‌خوانی برگزار می‌شه.

هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه‌خوانی در دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی هم برگزار می‌شه. برای تمامی علاقه‌مندان به این شاعر بزرگ، رفتن به آرامگاه این شاعر در روز ۲۵ اردی‌بهشت رایگان است.

شما هم اگه به این شهر تاریخی رفتین و از جاهای دیدنی توس دیدن کردین، برای ما هم از تجربه‌تون بنویسین. من و همکارانم از خواندن و شنیدن خاطرات سفر فرهنگی تاریخی شما خرسند خواهیم شد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای