کاروانسرای شاه‌عباسی کرج مدتی است به دلیل تغییر کاربری نامناسب پلمپ شده است و درباره وضعیت آن اقدام مؤثری صورت نمی‌گیرد؛ موضوعی که مدیرکل میراث‌فرهنگی البرز درباره آن گفته: قرار است این کاروانسرا با پیگیری‌های مدیر جدید صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی به‌زودی فک پلمپ شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، کاروانسرای شاه‌عباسی بازمانده از دوران صفویه، از جمله آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی است. این مجموعه تاریخی در دهه‌های اخیر مرمت شد و حتی به بهره‌برداری هم رسید، اما چند سالی است که به دلیل کاربری نادرست، وضعیت نامناسبی پیدا کرده و درهای آن با رای دادگاه پلمپ شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز درباره آخرین وضعیت این مجموعه تاریخی، گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی متاسفانه به دلیل دست به دست شدن چند مرحله‌ای با رأی دادگاه پلمپ شده است. دلیل پلمپ این مجموعه، شکایت و اعتراض همسایگان به فعالیت‌های این مجموعه تاریخی و جریمه ۲۱ میلیاردی شهرداری به خاطر ایجاد سازه در کاروانسرا بوده است.

عزم‌ها برای جلوگیری از پلمپ جزم شده

به گفته فریدون محمدی، مدیریت قبلی صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی با وجود پیگیری‌های متعدد ما نتوانست این مشکل را جمع‌بندی و حل کند، اما با تغییر مدیریت صندوق، اقداماتی برای رفع این مشکل در حال انجام است و اخیرا عزم خود را برای رفع مشکلات این کاروانسرا جزم کرده‌اند. بر این اساس امید است به‌زودی مشکل پلمپ کاروانسرای شاه‌عباسی رفع و درهای آن گشوده شود.

او افزود: به توافق رسیدیم که این کاروانسرا به مرکز و سرای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی البرز تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز خردادماه سال گذشته نیز درباره وضعیت پلمپ کاروانسرای شاه‌عباسی گفته بود: از چهار سال قراردادی که با بهره‌بردار بسته شده، سه سال باقی مانده، اما طی نامه‌نگاری با وزارت میراث‌فرهنگی درخواستی مبنی بر انفصال قرارداد ارسال شده است. همچنین جلسه‌ای با شهرداری، بهره‌بردار و نماینده دستگاه قضا برگزار می‌شود تا تعاملی برای بخشش جریمه میلیاردی و فک پلمپ این مجموعه صورت گیرد.

پلمپ کاروانسرا تخلف است

هادی میرزایی، مدیر پیشین صندوق توسعه صنایع‌دستی، فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی نیز در خردادماه ۱۴۰۱ درباره وضعیت این کارونسرا، گفته بود: پلمپ کاروانسرای شاه‌عباسی کاری غیرحرفه‌ای است؛ باید با متخلف برخورد شود نه با بنا. انتظار داشتیم دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم به ماجرا ورود کند و به دلیل بهره‌برداری غیرمجاز سرمایه‌گذار خلع‌ید شود و بر اساس کاربری تعیین شده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

گفتنی است، مالکیت کاروانسرای سرای شاه‌عباسی با صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی است که این مجموعه را به کانون اتومبیلرانی و جهانگردی واگذار کرده و این کانون هم این مجموعه را به شخصی حقیقی اجاره داده است. در پی این ماجرا، شخصی که این کاروانسرا را اجاره کرده بخش عمده‌ای از این مجموعه را به رستوران تغییر داده و سازه‌ای را در قالب آشپزخانه در قسمت غربی کاروانسرا ایجاد کرده است. شهرداری کرج به خاطر ایجاد این سازه در کمیسیون ماده ۱۰۰،  بهره‌بردار را به پرداخت ۲۰ میلیارد تومان ملزم کرده است.

این کاروانسرای تاریخی از سال ۱۳۹۹ تا امروز پلمپ است و با وجود این‌که درباره رفع این مشکل و تعیین وضعیت آن وعده‌هایی داده شده بود، همچنان درهای آن به روی عموم بسته است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای