دسترسی سریع

دیروز ۱۶ فروردین ۱۴۰۱، نشستی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیران عامل بانک‌ها در سالن فجر وزارتخانه با عنوان اختصاص تسهیلات تبصره ۱۸ برگزار شد. در این نشست سعید اوحدی ( معاون توسعه مدیریت و صنایع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) بر زود بازده بودن حوزه گردشگری از منظر اقتصادی اشاره و تاکید نمودند و گفتند : «با تکمیل پروژه‌ های صنعت گردشگری در سال جاری، ۴۰ هزار شغل ایجاد می‌شود.»

او خطاب به مدیران عامل بانک‌های عنوان کرد: «امیدواریم با کمک و تمهیدات لازم از سوی بانک‌ها، بتوانیم با توجه به زمان محدودی که در اختیار داریم، پروژه‌های نیمه‌کاره با پیشرفت بالای ۵۰ درصد را امسال به بهره‌برداری برسانیم.»

اوحدی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ یعنی تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین تصریح کرد: «طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری هیچ عملی صالح‌تر از ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشت مردم نیست، و در این میان چه مسیری بهتر از  صنعت گردشگری که با تکمیل پروژه‌های آن در سال جاری ۴۰ هزار شغل  ایجاد می‌شود.»

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه به‌ازای هر شغل، ۱.۵ تا ۲ شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود، آنچه که مقام معظم رهبری ابتدای سال تاکید کردند این بود که نام‌گذاری سال فقط کلیشه‌ای نباشد و اقدامات اساسی را شامل شود.

او با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌ با صندوق توسعه ملی منعقد شده است،اضافه کرد: «امید داریم با این تفاهم‌نامه و همکاری بانک‌های عامل، پروژه‌های نیمه‌کاره گردشگری تکمیل شود، زیرا این مهم با همت امکان‌پذیر است.»

افزایش ۸۲ درصدی منابع برای ارائه تسهیلات به وزارت میراث فرهنگی برای ایجاد شغل

امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها بر عملکرد مطلوب وزارت در اختصاص تبصره ۱۸ اشاره کرد که درمجموع سال گذشته  ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع تبصره ۱۸ بود که در مرحله اول ۵۰ درصد از این منابع به دستگاه‌های مختلف تخصیص داده شد. متاسفانه عملکرد دستگاه‌های اجرایی درمجموع مطلوب نبود و ۱۹ هزار میلیارد تومان به تمام کشور تخصیص داده شد.

این منابع برای ۱۰ دستگاه اختصاص داده شد، که شش دستگاه وزارتخانه بود، وزارت میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی بهترین عملکرد را داشتند به همین منظور ۸۲ درصد منابع را برای وزارت میراث فرهنگی افزایش دادیم که  ۱۱۳۰ میلیارد تومان بود تا اشتغال ایجاد شود و ظرفیت‌های گردشگری توسعه پیدا کند.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: «۲۲۵ طرح  نیمه کاره هتل‌های چهار و پنج ستاره وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم با توجه به اینکه ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل این طرح‌ها نیاز است و زمان اندکی برای استفاده از این منابع داریم. این منابعی که در نظر گرفتیم را به تکمیل این هتل‌ها اختصاص بدهیم.»

استقبال صندوق کار آفرینی از طرح‌های میراث فرهنگی در زمینه ارائه تسهیلات

سفربازی - نعمت‌الله رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید

نعمت‌الله رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید

همچنین نعمت‌الله رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید به بودجه تعیین شده برای طرح‌های گردشگری اشاره کرد و چنین گفت: «طرح‌های گردشگری که به این صندوق معرفی شده، ۳۳۰ میلیارد تومان است که ۸۰ میلیارد تومان آن مصوب و ۱۸ میلیارد تومان اختصاص داده شد. با توجه به اینکه فرصت زیادی نداریم باید زودتر منابع را اختصاص دهیم.»

او اضافه کرد: «صندوق کارآفرینی امید در حوزه گردشگری و بوم‌گردی فعالیت خود را ادامه می‌دهد. در سال جدید روی کریدور گردشگری کار خواهیم کرد و گردشگری دریایی نیز در دستور کار ما قرار دارد، از طرح‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استقبال می‌کنیم و آماده همکاری با این وزارتخانه‌ هستیم.»

سرمایه گذاری در بخش گردشگری راه اصلی برای اشتغال زدایی و رونق تولید میباشد

کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان به ظرفیت و منابع بانک‌ها برای ارائه به طرح‌های گردشگری برای ایجاد اشتغال و رونق تولید تاکید کرد.

مدیرعامل بانک پارسیان در ادامه تصریح کرد: «بانک‌ها از اهمیت حوزه گردشگری آگاهی دارند. راه اصلی برای ایجاد اشتغال و رونق تولید صنعت گردشگری است و راه‌ دسترسی آسان و کوتاه برای تحقق این اهداف خواهد بود.»

او افزود: «حوزه گردشگری این امکان را دارد تا با توجه به حجم وسیعی از ورود گردشگران خارجی به کشورمان، بتواند ظرفیت‌های اقتصادی کشور را به کار بگیرد.»

مدیرعامل بانک پارسیان تصریح کرد: «ظرفیت در حوزه گردشگری مهیا است، برای شبکه بانکی امکان پرداخت و تأمین تسهیلات در این حوزه وجود دارد، اگر به این حوزه توجه کنیم، اقتصاد رونق می‌گیرد.»

پرویزیان گفت: «بانک‌ها ظرفیت‌های خوبی برای ارائه تسهیلات دارند تا در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دهند.»

او ادامه داد: «بانک‌ها در حوزه مصارف خود مانند هدایا، چندسالی است که محصولات صنایع دستی خرید می‌کنند. در ارتباط با اهلیت‌سنجی متقاضیان تلاش‌مان این است با توجه به اینکه این افراد در سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری و صنایع دستی سابقه دارند و با توجه به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به نام “سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین، با حمایت از این افراد به توسعه تولید و اشتغال کشور کمک کنیم.»

مبالغ مورد نیاز برای طرح‌های گردشگری قابل تخصیص است

سید فرید موسوی عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران در ادامه نشست به مبالغ مورد نیاز برای طرح‌های گردشگری اشاره کرد و گفت: «مبالغی که برای طرح‌های گردشگری نیاز بوده، قابل تخصیص است. سال گذشته اعطای تسهیلات به بخش گردشگری در بانک ملی آغاز شده است البته چند مشکل در این زمینه وجود دارد که باید رفع کنیم.»

او افزود: «سونامی سفر امسال اتفاق افتاد، انتظار داریم افرادی که تسهیلات دریافت کردند، برای بازپرداخت اقساط خود اقدام کنند.»

موسوی تصریح کرد: «وزارت میراث فرهنگی اقدامات خوبی در حوزه گردشگری انجام داده است، تحریک تقاضا در این حوزه مهم است اگر در برنامه دولت این موضوع لحاظ شود، سرمایه‌گذاری‌ها سود‌ده خواهد بود.»

اختصاص پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل تبصره ۱۸ به طرح‌های گردشگری در سال گذشته

حسین رحمتی، عضو هیئت مدیره بانک گردشگری نیز به موضوع تبصره ۱۸ اشاره کرد که در سال گذشته پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات از محله تبصره ۱۸ اختصاص داده شده که ۱۰۶ پرونده اسفند سال ۱۴۰۰ به بانک گردشگری معرفی شد.

سفربازی - حسین رحمتی، عضو هیئت مدیره بانک گردشگری

حسین رحمتی، عضو هیئت مدیره بانک گردشگری

او افزود: «۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای طرح‌های گردشگری طی چهار سال گذشته تسهیلات پرداخت کردیم که از این مبلغ ۸۱۰۰ میلیارد ریال در مناطق برخوردار و ۱۲۰۰ میلیارد ریال در مناطق کم برخوردار از صندوق توسعه ملی، بالغ بر ۶۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از منابع خود بانک پرداخت کردیم.»

رحمتی تصریح کرد: «امیدواریم با هماهنگی که میان بانک و وزارت میراث فرهنگی وجود دارد بتوانیم مشکلاتی که در زمینه ارائه تسهیلات وجود دارد، برطرف کنیم.»

تسهیلات مورد نیاز گردشگری از سوی سیستم بانکی قابل تأمین است

سفربازی - حجت‌الله مهدیان، مدیرعامل بانک توسعه تعاون

حجت‌الله مهدیان، مدیرعامل بانک توسعه تعاون

حجت‌الله مهدیان، مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست مدیران عامل بانک‌ها با موضوع پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸، گفت: «بانک توسعه تعاون از سال ۹۸ با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری داشت. در سال ۹۸ عملکرد ماده ۵۲ بانک‌ در قبال پروژه‌های وزارتخانه بالای ۸۵ درصد و در سال ۹۸، ۱۰۰ درصدی بود.»

مهدیان در مورد پیشبرد تبصره ۱۸ در سال ۱۴۰۰ گفت: «تا امروز عملکرد بانک ۶۰ درصد بود، این عملکرد مربوط به تعداد پروژه‌هایی است که به بانک معرفی و برای آن‌ها پرونده تشکیل شد. مجموع مبالغ پیش‌بینی شده سال ۱۴۰۰، ۷۵۰ میلیارد تومان است. البته تا تیر ۱۴۰۱ فرصت برای پیشبرد وجود دارد و امید داریم ظرف دو سه ماه آینده به ۱۰۰ درصد برسد.»

مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بانک توسعه تعاون گفت: «در این کارگروه عملکرد استان‌های اصفهان، همدان، فارس، مازندران و یزد بسیار خوب بود و طرح‌های خود را معرفی کردند.»

او تصریح کرد: «درست است که یک بانک به‌تنهایی نمی‌تواند تسهیلات اعلام شده را تأمین کند اما این عدد برای سیستم بانکی عدد بزرگی نیست و قابل تامین است. این امر نیاز به هماهنگی و برنامه‌ریزی بین بانک‌ها دارد تا بتوان شاهد اتفاقات خوب در صنعت گردشگری بود.»

۲۲۲۷ پروژه گردشگری در دست اجراست

بهروز ندایی، مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد پروژه‌های جاری در حوزه گردشگری را ۲۲۲۷ عدد اعلام و تأکید کرد با تکمیل این پروژه‌ها برای ۹۷ هزار و ۷۹۹ نفر اشتغال ایجاد می‌شود. طبق گفته‌های وی، سهم گردشگری در اقتصاد جهانی بسیار مهم، بالا و معادل با ۳.۵ درصد است. پس از وقفه دو ساله در سفر به‌دلیل شیوع کرونا، باید برای تجهیز تأسیسات گردشگری در کشور برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری صورت گیرد. در این میان بانک‌های عامل نقش اساسی در تکمیل زیرساخت‌های گردشگری دارند‌.

سفربازی - بهروز ندایی، مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌‌فرهنگی

بهروز ندایی، مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

او تعداد پروژه‌های جاری در حوزه گردشگری، اعم از هتل، هتل‌آپارتمان، مجتمع گردشگری و… را در سال جاری ۲۲۲۷ مورد اعلام کرد و افزود: «حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها ۳۱۰ هزار میلیارد است و برای تکمیل این پروژه‌ها به ۲۳ هزار میلیارد تسهیلات نیاز داریم. از این میزان، ۲۲۵ مورد مربوط به هتل‌های چهار و پنج ستاره است.»

مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد که با اتمام این پروژه‌ها برای ۹۷ هزار و ۷۹۹ نفر اشتغال ایجاد می‌شود. ۴۰۴ طرح پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد دارند و می‌تواند برای ۱۲ هزار و ۷۸۴ نفر اشتغال ایجاد کند.

او خاطرنشان کرد: «در ۶ ماهه دوم سال، ۳۲۳ پروژه در حوزه گردشگری افتتاح شد که برای ۵ هزار و ۸۲ نفر اشتغال ایجاد کرد.»

ندایی افزود : «در تبصره ۱۸، ۸۷۵۰میلیارد در حوزه گردشگری و ۴۰۰ میلیارد در حوزه صنایع دستی سهم دولت است. امیدواریم امسال با همراهی بانک‌ها طرح‌های بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی که ۱۵۹۳ مورد است بتپانیم برای ‌۳۷ هزار و ۶۶۴ اشتغال‌ ایجاد کنیم.»

رشد واقعی اقتصادی در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قابل‌مشاهده است

سفربازی - محمد فطانت، مدیرعامل بانک آینده

محمد فطانت، مدیرعامل بانک آینده

محمد فطانت، مدیرعامل بانک آینده با تأکید بر موضوع پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ گفت: «اگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بحث ضمانت اوراق بانکی وارد شود، کارها سرعت متفاوتی پیدا می‌کند.»

او اضافه کرد: «انواع مختلفی از تسهیلات وجود دارد. بخشی از تسهیلات متعلق به بنگاه‌های بزرگ و افق زمانی بلندمدت یعنی سه تا هفت سال است. به‌نظرم بهتر است این‌گونه پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شوند. بازار سرمایه برای بخش خصوصی آماده انتشار انواع و اقسام اوراق است. اما مسئله‌ای که وجود دارد بحث ضمانت این اوراق است.»

مدیرعامل بانک آینده همچنین اشاره کرد: «اگر دولت به‌نحوی از طریق همکاری با بانک‌ها این اوراق را ضمانت کند، به‌گونه‌ای که بخشی از ضمانت برعهده بانک‌ها و بخشی برعهده دولت باشد، می‌شود منابع را از بازار سرمایه برای افق زمانی پنج ساله استفاده کرد.»

او ادامه: «همچنین می‌توان از ظرفیت‌هایی مانند برات الکترونیک یا فاکتور دیجیتال در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استفاده کرد.»

سرعت بخشیدن به روند پرداخت تسهیلات با اصلاح قراردادها و دسترسی به پورتال

سفربازی - فریدون رشیدی، عضو هیئت‌مدیره بانک دی

فریدون رشیدی، عضو هیئت‌مدیره بانک دی

فریدون رشیدی، عضو هیئت‌مدیره بانک دی نیز با محوریت پرداخت تسهیلات چنین گفت: «با توجه به اینکه خانواده‌های شهدا و ایثارگران از سهامداران بانک دی هستند، این بانک الویت خاصی را برای جامعه ایثارگری قائل هستند. از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز تقاضا داریم که به طرح‌هایی که مربوط به خانواده ایثارگران است توجه ویژه‌ای شود.»

او در تشریح چالش‌های موجود گفت: «یکی از موارد، عدد تناسب منابع تودیعی با تسهیلات قابل تخصیص است. بانک دی باید ۱,۵ برابر منابع تودیعی وزارتخانه تسهیلات پرداخت کند، اما در بسیاری از موارد منابع کافی وجود ندارد و نیازمند منابع متمم هستیم.»

رشیدی با بیان اینکه اکثر متقاضیان متأسفانه توانایی ارائه وثیقه لازم را ندارند گفت: «علاوه بر این مسئله، بانک‌ها مکلف هستند ظرف ۱۵ روز پرونده‌ها را بررسی کرده و مصوبه بدهند. با توجه به حجم بالای پرونده‌ها باید زمان کافی به بانک‌داده شود. در قرارداد جریمه ۶ درصدی قید شده، اما با توجه به حجم بالای درخواست‌ها این قرارداد نیازمند اصلاح است.»

اوافزود: «متاسفانه ما به پورتال دسترسی نداریم و نمی‌توانیم رصد کنیم که متقاضیان چه مدارکی را با چه کیفیتی ارسال کرده‌اند. اگر این موارد رفع شوند می‌توان روند پرداخت تسهیلات را سرعت بخشید.»

کمک شبکه بانکداری به توسعه گردشگری

مهندس سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با اشاره به سونامی سفر در نوروز ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه برنامه تحول رئیس‌جمهوری برای تحول گردشگری جدی است، گفت: «اگر بانک‌ها به این بخش توجه کنند قطعا صنعت گردشگری رونق پیدا می‌کند. امسال پدیده صف بستن برای خرید صنایع دستی را در ایام نوروز داشتیم که اتفاق خوبی بود. صنایع دستی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است. بیش از یک میلیون نفر در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند. با‌توجه به طرح‌های جدیدی که داریم نیازمند یک حرکت همه جانبه برای رونق این بخش هستیم.»

توجه بانک‌ها به گردشگری سبب رونق این صنعت می‌شود

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حرکت خوبی در زمینه ارائه تسهیلات آغاز شده است. اگر بانک‌ها هماهنگی در یک حوزه خاص داشته باشند قطعا آن بخش با تغییرات خوبی همراه می‌شود.

مهندس ضرغامی ادامه داد: «گردشگری به‌دلیل مزیت نسبی که کشورمان در زمینه فرهنگی، تاریخی، سلامت، اکوتوریسم و… دارد در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. برنامه تحول رئیس‌جمهوری نیز برای تحول در بخش گردشگری جدی است. اگر بانک‌ها به این بخش توجه کنند قطعا صنعت گردشگری رونق پیدا می‌کند.»

او با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد و نسبت به قبل از کرونا ۳۰ درصد افزایش سفر داشتیم تأکید کرد: «روز دوم فروردین اکثر مراکز اقامتی ما تکمیل شدند. اگر بسیج سراسری با حضور سایر دستگاه‌ها مانند وزارت آموزش‌و‌پرورش، امامزاده‌ها، حسینیه‌ها و… شکل نمی‌گرفت، در برخی استانها نمی‌توانستیم خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه کنیم. البته ما این سونامی را پیش‌بینی می‌کردیم و از چند ماه قبل آمادگی‌های لازم را ایجاد کردیم. این استقبال از سفر نشان می‌دهد که این حوزه در همه بخش‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری‌ و سودآوری بالایی دارد.»

هتل‌ها و مراکز اقامتی سودآوری خوبی دارند

مهندس ضرغامی همچنین نقل کرد: «اکنون هتل‌ها و مراکز اقامتی سودآوری بسیار خوبی دارند. حتی تهران که همیشه در ایام نوروز ۲۰ درصد پذیرش داشت و مقصد گردشگری نبود، در نوروز امسال یکی از مقاصد گردشگری بسیار جدی شد. ظرفیت همه هتل‌های بزرگ تهران تکمیل شد. شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبودند، تا جایی که روزهای دوم و سوم مقاصد جایگزین معرفی و اطلاع‌رسانی شد.»

در حوزه سرگرمی با دنیا فاصله زیادی داریم

او با اشاره به اینکه در حوزه سرگرمی، خلاقیت‌های زیادی در دنیا ارائه شده است، ادامه داد: «ما فاصله زیادی با آن‌ها داریم، متأسفانه در این حوزه‌ها چندان کار نشده است اما در حال طراحی و برنامه‌ریزی هستیم. زیرا لذت بردن از زندگی حق مردم است. این حوزه‌ها باید حال مردم را خوب کند.»

مهندس ضرغامی درباره مقایسه سفرها و سفر مردم به کشورهای همسایه برای شرکت در رویدادی مثل کنسرت موسیقی، گفت: «درست است که مردم برای شرکت در کنسرت موسیقی به کشور دیگری سفر می‌کنند، اما زمانی که موضع‌گیری‌هایی خلاف منافع ملی ازسوی هنرمندی خاص گرفته می‌شود، همان مردم کنسرت آن فرد را تحریم می‌کنند. وقتی هنرمندی مثل سالار عقیلی در یک پایگاه مهم میراث‌‌فرهنگی مثل بم کنسرت برگزار می‌کند و ۲۵ هزار نفر از این برنامه، آن هم به‌صورت خانوادگی استقبال می‌کنند، یعنی یک حرکت گردشگری صورت گرفته است. برنامه‌هایی از این دست به مردم نشان می‌دهد که حداقل امکانات و ظرفیت‌ها در کشور فراهم شده است.»

او با اشاره به موانعی که برای توسعه گردشگری وجود دارد، گفت: «دنبال رفع موانع هستیم. کار اصلی این وزارتخانه سیاست‌گذاری و هماهنگی بین دستگاه‌هایی است که باید در این حوزه فعال شوند.»

مهندس ضرغامی اضافه کرد: «از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت‌های این وزارتخانه اقدامات مشترکی است که می‌توانیم با بانک‌ها انجام دهیم. این نوعی خدمت تاریخی است که می‌تواند هم به‌لحاظ کارشناسی برای بانک‌ها و هم به‌لحاظ آینده اقتصادی کشور به آن نگاه کرد. نگاه‌تان به‌نوعی باشد که خودتان مدعی گردشگری باشید.»

مهندس ضرغامی خاطرنشان کرد: «یکی از کارهای بنده این است که با سرمایه‌گذاران بزرگ ملاقات کنم و هماهنگی‌های لازم برای سرمایه‌گذاری این عزیزان را انجام دهم و موانع موجود را رفع کنم. بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری را سودآور می‌دانند و می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند. بانک‌ها می‌توانند در زمینه تخصیص تسهیلات بانکی کمک کنند.»

تسهیلات تبصره ۱۸ برای ما همراه با پیامدهای خوبی بود

او ضمن تشکر از زحمات بانک‌ها و معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: «تبصره ۱۸ برای ما پیامدهای خوبی داشت. در دولت نیز مطرح شد که عملکرد و کارنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عملکرد خوبی است. به‌موجب این عملکرد رضایت‌بخش، رئیس سازمان برنامه و بودجه بارها تأکید کرد میزان اعتبار تبصره ۱۸ در سال آینده را به‌ هر میزانی که وزارتخانه نیاز داشته باشد افزایش می‌دهند. چون هم موضوع مهم است، هم جزو اولویت‌های کشور به‌حساب می‌آید.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: «یکی از بخش‌های اولویت‌دار نظام بخش گردشگری خواهد بود. البته در حوزه زیرساخت‌های گردشگری بحث ما فقط محدود به مراکز اقامتی و هتل‌ها نیست.»

برنامه‌ها برای حریم سواحل

او با اشاره به عقب‌نشینی ۶۰ متری از سواحل استان‌های شمالی گفت: «این بحث را در هیئت‌دولت مطرح کردم که باید برای این بخش برنامه‌ داشته باشیم. خوشبختانه از سوی رئیس‌جمهوری مورد استقبال واقع شد و ما موظف شدیم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه‌و‌شهرسازی نقاطی را برای تأسیسات گردشگری در بخش‌های ساحلی مشخص کرده و آیین‌‌نامه‌ای برای آن بنویسیم و در دولت تصویب کنیم. حالا که سواحل آزادسازی شده باید جایگزینی برای آن در نظر گرفت.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: «طرح‌های گردشگری در سراسر کشور تنوع بالایی دارد، دنبال نوآوری و خلاقیت در عرصه‌های متنوع در این حوزه هستیم. حتی یک شهربازی خوب می‌تواند بسیار برای مردم جذاب باشد.»

او افزود: «ما در این زمینه ظرفیت‌های بالایی داریم. فقط باید نگاه را عوض کرد تا عقب‌ماندگی‌های جبران شود. باید بزرگان کشور را همفکر کنیم، این حوزه، حوزه مهمی خواهد شد. امیدوارم اوضاع گردشگری در سال آینده از وضعیت فعلی نیز بهتر باشد.»

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای