مازندران ظرفیت‌های گردشگری کم ندارد؛ همان‌طور که آمار نشان می‌دهد سالانه این استان پذیرای مسافران زیادی است که راهی این خطه سرسبز می‌شوند تا با تماشای دریا یا حضور در جنگلی انبوه حس و حال خود را بهتر کنند. در این میان، گردشگری ساحلی ظرفیتی بالقوه در مازندران است که به تاکید کارشناسان باید با هدف توسعه صنعت گردشگری، اشتغال‌زایی و با بهره‌مندی از سرمایه‌گذاران واقعی به بالفعل تبدیل شود تا عقب‌ماندگی‌های این بخش هر چه سریع‌تر جبران شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، بهمن ماه پارسال بود که رییس‌جمهوری در دستوری صریح‌ همه دستگاه‌های دولتی را بدون استثنا به آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده دریا تا حریم قانونی ۶۰ متر موظف کرد و مازندران یکی از استان‌های پیش‌رو در این زمینه بود و توانست بخش قابل‌توجهی از ساحل دریای خزر را آزاد کند.

بنابر اعلام مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل‌ونقل و ترافیک استانداری مازندران، از ۴۷۳ کیلومتر ساحل دریا در مازندران تاکنون ۴۲۴ کیلومتر آن آزادسازی شده است و اکنون با آزادسازی ساحل، بستر لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری فراهم شده و مسلما دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد تا شرایط ناخوشایند موجود دچار یک تحول اساسی شود.

البته در این راستا بیشتر نگاه‌ها به دریاست و گردشگری دریایی در دستورکار قرار دارد، ایجاد اسکله‌های دریایی، بهره‌گیری از شناورهای تفریحی در دریا، فراهم کردن انواع تفریح‌های دریایی تنها بخشی از برنامه‌هایی است که قرار است در دریای خزر اجرا شود و این درحالی است که ساحل تازه آزاد شده و بکر مازندران، تشنه سرمایه‌گذاری است و باید گردشگری ساحلی در اولویت نخست قرار بگیرد.

توجه جهان به یکی از بزرگترین فعالیت‌های اقتصادی

کارشناسان و صاحبنظران حوزه گردشگری معتقدند که گردشگری ساحلی یکی از بزرگترین فعالیت‌های اقتصادی جهان است که با رشد شتابنده خود به فعالیتی چند منظوره تبدیل شده به طوری که توسعه گردشگری و تفریحات مربوط به آن از عوامل موثر در شکل‌گیری توسعه نواحی ساحلی و تامین‌کننده مزایای مستقیم و غیرمستقیم اقتصادی برای جامعه میزبان است.

این کارشناسان بر این باورند که ایجاد جذابیت در ساحل با فراهم کردن امکاناتی همچون پارک آبی، دریاچه مصنوعی جهت غواصی و شنای کودکان، شهربازی‌های مسقف و روباز، پارک دلفین، پیست موتورهای چهارچرخ (سافاری)، بانجی جامپینگ، پارک بادی، کلوپ‌های ورزشی و تفریحی، مجتمع‌های تجاری و اقامتی، بیگ‌بال روی آب شناور، پیست دوچرخه‌سواری و موتورهای برقی، آکواریوم، بازارچه‌های محلی می‌تواند رونق و شکوفایی اقتصادی را برای استان‌های شمالی کشور به‌ویژه مازندران به ارمغان آورد.

به تاکید کارشناسان حوزه صنعت گردشگری این استان باید به قطب گردشگری ساحلی تبدیل شود و لازمه تحقق این مهم تدوین نقشه‌راه است که مسوولان نهادهای مربوط باید برای این مهم تدبیر کنند.

یک کارشناس گردشگری در این‌باره گفت: سواحل به‌عنوان یکی از منابع غنی طبیعی در سراسر دنیا، از دیرباز مورد توجه فعالان اقتصادی به‌ویژه بخش صنعت گردشگری بوده است.

پیام حشمتی‌پور افزود: امروزه در بسیاری از کشورها توجه ویژه‌ای به گردشگری ساحلی می‌شود و آن‌ها اقدامات خوبی در راستای جذب گردشگر انجام داده‌اند که از آن جمله می‌توان به کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج‌فارس اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری در ساحل کم‌هزینه‌تر از دریا

او با بیان این که سرمایه‌گذاری در ساحل به مراتب کم‌هزینه‌تر از سرمایه‌گذاری در دریاست، اظهار کرد: گردشگری ساحلی از یک‌سو بر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی تأثیرگذار است و از سوی دیگر تحت تأثیر آن‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین نیازمند مداخله، مشارکت و هماهنگی بسیاری از بخش‌های دولتی است و موفقیت آن در گرو مشارکت و هماهنگی واقع‌بینانه بین این بخش‌هاست.

به گفته این کارشناس حوزه گردشگری، با سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت در ساحل علاوه‌بر ایجاد اشتغال، رغبت مردم برای رفتن به مناطق شنا ممنوع کاهش یافته و در نتیجه از میزان غریق احتمالی کاسته خواهد شد.

او یادآور شد: جذب سرمایه‌گذار واقعی، تسریع در صدور مجوزها، ارائه بسته‌های تشویقی و معافیت‌های مالیاتی و تعامل دوسویه بین دستگاه‌ها می‌تواند ظرفیت بالقوه ساحل را به بالفعل تبدیل کند.

نه دریا مناسب است نه تفریح ساحلی وجود دارد

یک مسافر اهل استان مرکزی که در پایان فصل تابستان به غرب مازندران سفر کرده با ابراز گلایه از نبود امکانات تفریحی در ساحل دریا، گفت: برخلاف هر سال که به همراه خانواده به جنوب کشور سفر می‌کردیم، امسال به مازندران آمدیم تا در آخرین روزهای تابستان اوقات فراغت را اینجا سپری کنیم.

فریبرز اصلانی افزود: متاسفانه به دلیل نامساعد بودن شرایط آب‌وهوایی امکان شنا کردن در دریای خزر وجود ندارد و ساحل هم خالی از امکانات تفریحی مدرن است.

او امکانات موجود در سواحل غرب مازندران را بسیار ابتدایی دانست و گفت: همین ساحل شنی در سواحل جنوبی کشور نیز وجود دارد و ببینید آنجا چه امکانات رفاهی و تفریحی برای مسافران و گردشگران فراهم است و اصلا با سواحل شمال کشور به‌ویژه مازندران قابل مقایسه نیست.

گردشگران در سواحل جنوب امکانات دارند

اصلانی خاطرنشان کرد: در جنوب کشور اگر شرایط برای شنا کردن وجود نداشته باشد، آنقدر مراکز تفریحی و سرگرمی در ساحل ایجاد شده تا کمبودی احساس نشود و مسافران و گردشگران در طول روز با انواع و اقسام تفریحات خود را سرگرم می‌کنند.

این مسافر اهل تفرش پیشنهاد کرد: باید افرادی که در جنوب کشور سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در حوزه گردشگری داشته‌اند، به مازندران دعوت شوند و از آن‌ها بخواهند که در حوزه ساحل یا دریا سرمایه‌گذاری کنند.

او یادآور شد: ساحل بکر و دست نخورده مازندران برای هر سرمایه‌گذاری جذاب است و آن‌ها از این موضوع استقبال خواهند کرد.

سرمایه‌گذاری‌های عظیم در سواحل جنوبی

یک فعال حوزه گردشگری نیز که سفرهای زیادی به سواحل جنوب کشور و جزایر آن داشته است، شرایط گردشگری ساحلی جنوب کشور را غیرقابل مقایسه با سواحل شمالی دانست و گفت: در سواحل جنوبی کشور سرمایه‌گذاری‌های عظیمی صورت گرفته و آن‌ها با تفریحات متنوع و مهیج مردم را سرگرم می‌کنند و از درآمد بالایی نیز برخوردارند.

فرهاد معصومی افزود: وجود امکاناتی همچون استخرهای شنای گوناگون، استخر موج، رودخانه‌های آرام و خروشان، سرسره‌های سرعتی و آهسته، تویستر، چاله فضایی، سرسره مواج، مناطق بازی و سرسره‌های مخصوص کودکان و نوجوانان، رستوران و کافی‌شاپ و سایر وسایل و امکانات تفریحی، مسافران و گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

او اظهار کرد: در جزیره کیش پارک‌های آبی متنوعی برای سلیقه‌های گوناگون در ساحل و حتی شناور روی آب ایجاد شده که به عنوان نمونه می‌توان به پارک آبی اوشن یا پارک آبی بادی مارینا کیش اشاره کرد.

آورده مالی بالا از پارک آبی در ساحل

معصومی هزینه ساخت یک پارک آبی را بسیار متغیر دانست و خاطرنشان کرد: برخی معتقدند ایجاد پارک آبی در سواحل شمالی کار بیهوده‌ای است اما استقبال از این پارک‌های آبی در جنوب کشور نشان داده که سرمایه‌گذاری در این زمینه نه‌تنها اشتباه نبوده بلکه آورده مالی بسیاری خوبی را هم به همراه داشته است.

او یادآور شد: ایجاد چنین تفرجگاه‌هایی جذابیت دوچندانی را در سواحل مازندران برای مسافران و گردشگران ایجاد خواهد کرد و امیدواریم با تغییر نگاه‌ها این اتفاق مهم، رقم بخورد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تنکابن بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله گردشگری ساحلی تاکید کرد و گفت: مناطق ساحلی یکی از سریع‌ترین نواحی در حال رشد گردشگری به شمار می‌آیند.

اهمیت توسعه نواحی ساحلی برای جامعه میزبان

سعید بهادری افزود: توسعه گردشگری ساحلی و تفریحات مربوط به آن از عوامل موثر در شکل‌گیری توسعه نواحی ساحلی و تامین‌کننده مزایای مستقیم و غیرمستقیم اقتصادی برای جامعه میزبان است.

او یادآور شد: توسعه گردشگری ساحلی وابسته به کیفیت ساحل، ویژگی‌های فیزیکی، چشم‌انداز ظاهری ساحل، چشم‌انداز فضاهای حاشیه‌ای در ساحل، امنیت جانی و مالی گردشگران، ایجاد جاده‌ها و سهولت دسترسی گردشگران برای گذران اوقات فراغت و فراهم آوردن امکاناتی برای پیاده‌روی در سواحل است.

بهادری بر اجرای طرح‌های فرهنگی در سواحل مازندران تاکید و اضافه کرد: ایجاد ایستگاه‌های سلامت و هنر، برپایی جُنگ شادی و مسابقه، نمایشگاه‌های محصولات فرهنگی، عفاف و حجاب و صنایع‌دستی می‌تواند از برنامه‌‌های مهم طرح‌های فرهنگی در سواحل باشد.

به گفته این مسوول، در راستای جذب سرمایه‌گذار جهت ساخت و توسعه تاسیسات گردشگری در ساحل لازم است تا تعاملات بین بخشی میان دستگاه‌های متولی در ساحل صورت گیرد تا در اسرع‌وقت مجوزهای لازم صادر شود.

او یادآور شد: حمایت‌های لازم از سرمایه‌گذاران واقعی در حوزه گردشگری ساحلی صورت خواهد گرفت تا آن‌ها بدون دغدغه به فعالیت خود بپردازند.

تدوین نقشه‌راه برای ساماندهی سواحل مازندران

استاندار مازندران نیز بارها در سخنرانی‌های خود بر ضرورت رفع مشکلات و ساماندهی سواحل تاکید داشته و لازمه اجرای طرح‌های اقتصادی و گردشگری را تدوین نقشه‌راه در این زمینه برشمرد.

محمود حسینی‌پور با بیان اینکه مازندران باید با برنامه‌ریزی اصولی و همکاری تمامی دستگاه‌های دخیل به قطب گردشگری ساحلی تبدیل شود، افزود: با اجرای طرح‌های جزیره‌ای از سوی فرمانداری‌ها نمی‌توان نسخه واحدی را برای استفاده بهینه از این نعمت خدادادی پیچید.

او توضیح داد: به طور حتم فرمانداران شهرستان‌های ساحلی استان نمی‌توانند تمامی توقعات مدیریت استان در بحث توسعه اقتصادی سواحل استان را برآورده کنند، بنابرین نیاز است با سپردن امور به یک متولی خاص برای پیشبرد برنامه‌ها در تلاش باشیم.

حسینی‌پور با بیان اینکه برنامه‌هایی برای مدیریت یکپارچه سواحل مازندران با محوریت شهرداری‌ها در دستورکار است، خاطرنشان کرد: سازمان همیاری شهرداری‌های استان از این پس متولی امور در اجرای ساماندهی سواحل خواهد بود.

او یادآور شد: از این پس تمامی مجوزهای سرمایه‌گذاری در حوزه سواحل استان برعهده سازمان همیاری شهرداری‌های مازندران خواهد بود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای