امروز، ششم ژوئیه، روز جهانی مرغ سوخاریه، همون غذایی که شاید کسی فکر نمی‌کرد یه روزی اینقدر محبوب بشه. میدونم همین الان داری این متن رو یه مرغ سوخاری ترد و خوشمزه میبینی! دوست داری مرغ سوخاری رو چجوری بخوری؟ ترد و ساده، تند و اسپایسی، همراه با سیب زمینی و سالاد کلم؟ شاید دوست داری کنارش قارچ و پیاز سوخاری هم باشه با سس مخصوص. مرغ سوخاری یکی از محبوب‌ترین غذاهای دنیاست به طوری که فقط آمریکایی‌ها سالانه ۸ میلیارد مرغ سوخاری مصرف میکنن. هرچند که زیاده‌روی در مصرف غذاهای فست فودی خیلی جالب نیست، ولی از مرغ سوخاری نمیشه گذشت. طرز تهیه مرغ سوخاری خیلی سخت نیست و تو خونه هم میتونی طبخش کنی. اما اگه دوست داری بهترین سوخاری ممکن رو نوش جان کنی، باید شال و کلاه کنی و بزنی بیرون. امروز میخوام درباره تاریخچه این غذای لذیذ برات بگم و خوشمزه‌تریناشون رو بهت معرفی کنم.

سفربازی - روز جهانی مرغ سوخاری

روز جهانی مرغ سوخاری

زندگینامه‌ی مرغ سوخاری

با شنیدن اسم مرغ سوخاری حتما اولین چیزی که میاد تو ذهنت، مرغ کنتاکی آمریکاست. درسته که کلمه‌ی مرغ سوخاری اولین بار در۱۸۳۰ تو آمریکا ثبت شده، اما اولین بار در آمریکا کشف نشد. مرغ سوخاری برای اولین بار در خانه مهاجرین اسکاتلندی که به جنوب آمریکا مهاجرت کرده بودنف ابداع شد. بعضی از افراد هم معتقدن که آفریقایی‌ها مرغ سوخاری رو به دنیا معرفی کردن. چون بردگان آفریقایی که در خدمت مهاجران اسکاتلندی بودن، این غذا رو درست میکردن. خلاصه بین علما اختلافه! اما درنهایت مرغ سوخاری‌ای که امروز نوش جان میکنی، ترکیبی از رسپی‌های مختلفه. مهاجرای اسکاتلندی مرغ رو بدون هیچ ادویه‌ای در چربی حیوانی سرخ میکردن. آفریقایی‌ها اما مرغ مزده‌دار شده رو تو روغن پالم سرخ کرده و طعم بی‌نظیری خلق میکردن. درنهاین این مرغ سرخ شده‌ی خوشمزه سفرهای زیادی داشت تا اینکه به سراسر دنیا معرفی شد و امروز یک غذای محبوبه!

مرغ کنتاکی معروفی که معروف نبود

مرغ سوخاری معروفی که باعث شد این غذای لذیذ وارد سفره‌ی جهان بشه، مرغ سوخاری کنتاکی بود. KFC یا Kentucky Fried Chicken  در سال ۱۹۵۲ توسط فردی به نام کلنل هارلند سندرز ابداع شد. سندرز تو شهر کوربین ایالت کنتاکی آمریکا زندگی می‌کرد. شاید هیچ وقت فکرش رو نمی‌کرد که مرغ سوخاری‌هاش اینقدر تو دنیا معروف بشن. زندگی سندرز مصادف بود با دوران رکود بزرگ آمریکا و اهمیت رستوران‌های زنجیره‌ای به همه ثابت شده بود. امام تعداد این رستوران‌ها زیاد نبود و این صنعت در سلطه‌ی همبرگر بود. شنیدی وقتی از یک آدم معروف و ثروتمند صحبت میشه، میگن فلانی از دست فروشی شروع کرد و به اینجا رسید؟ کلنل نسخه‌ی آمریکاییشه! از شوخی که بگذریم، سندرز دست فروش نبود اما حرفه‌ش گسترده هم نبود. کمتر کسی فکرش رو می‌کرد روزی سندرز اینقدر معروف بشه. داستان ابداع تا شهرت کی اف سی هم خیلی جالبه. همراهم باش تا بهت بگم.

نوجوانی که به نامی آشنا برای دنیا تبدیل شد

هارلند سندرز وقتی کم سن و سال بود، پدرش رو از دست داد. مادرش برای تامین مخارج مجبور شد در یک کارخانه کنسروسازی کار کنه. سندرز که از مراقب خواهر کوچکترش بود، باید آشپزی رو شروع میکرد. او آشپزی رو از سن کم از مادرش یاد گرفته بود. بعد از مدتی فهمید که دوست داره به جای درس خوندن، کار کنه. اوایل شغل‌های مختلفی مثل کارگری در راه آهن و فروشنگی بیمه رو امتحان کرد. تا اینکه در سال ۱۹۳۰، اداره‌ی یک پمپ بنزین در نزدیکی شهر کوربین رو به عهده گرفت. علاقه به آشپزی و زیرکی باعث شد تا یکی از اتاق‌های فروشگاه کنار پمپ بنزین رو به غذاخوری تبدیل کنه. ابتدا غذاهایی مثل استیک و ژامبون خرگوش سرو میکرد. نهایتا سال ۱۹۳۴ پمپ بنزین “پیور اویل” که جای دیگه‌ای بود رو خرید و شروع به فروش مرغ سوخاری کرد.

سفربازی - موسس کی اف سی

موسس کی اف سی

از مدیریت پمپ بنزین تا دریافت لقب کلنل

سندرز میدونست که برای رقابت با رستوران‌های دیگه، باید رو کیفیت کارش تمرکز کنه. بنابراین تصمیم گرفت مهارت‌هاش رو بالا ببره. به همین منظور در یک دوره‌ی هشت هفته‌ای مدیریت رستوران در دانشگاه کورنل شرکت کرد. او از همه‌ی توانس برای موفقیت استفاده می‌کرد. نهایتا سال ۱۹۳۶ کسب و کارش چنان رونقی گرفت که فرماندار ایالت کنتاکی لقب “کلنل” رو به اون داد. کلنل بالاترین لقبیه که ایالت می‌تونه به یک شخص اعطا کنه. نوجوانی که دیگه به کلنل سندرز شناخته میشد، تصمیم گرفت کسب و کارش رو بزرگتر کنه. سال ۱۹۳۷ تعداد صندلی‌های رستوران رو به ۱۴۰ تا افزایش داد. کار جالب بعدیش احذاث متلی در همون نزدیکی با نام “کافه سندرز” بود. اما داستان سندرز اینجا تموم نمیشه و ادامه داره …

یه چیزی این وسط کم بود

با اینکه کار سندرز خوب پیش می‌رفت و همه راضی بودن، خودش از زمان طبخ سوخاری‌ها راضی نبود. مرغ سوخاری‌های سندرز ۳۵ دقیقه زمان لازم داشتن تا داخل ماهیتابه آهنی سوخاری بشن. اما سندرز لجبازتر از این حرفا بود که طعم خاص مرغ‌هاش رو با غوطه‌ور کردنشون داخل روغن از بین ببره. مشکل دیگه این بود که آماده کردن مرغ سوخاری از قبل و فروش نرفتنشون باعث ضرر میشد. باید چیکار میکرد؟

سفربازی - طبخ سوخاری کنتاکی

طبخ سوخاری کنتاکی

سال ۱۹۳۹ اولین بخارپزها وارد بازار شدن. این بخارپزها با فشار بالا سبزیجات رو آب‌پز میکردن. سندرز یکی از اونها رو خرید و با نبوغ همیشگی خودش، اون رو به یک سرخ کن فشاری تبدیل کرد! این همون چیزی بود که سندرز دنبالش می‌گشت. روشی که سرعت رو بالا ببره و به کیفیت سوخاری لطمه نزنه. در جواب به افرادی که از دستور پخت جادوییش می‌پرسدین، میگفت فقط نمک و فلفل اضافه میکنه. ما هم باور کردیم!

زندگی پر فراز و نشیب سندرز و تولد کی اف سی

سال ۱۹۵۵ سال خوبی برای سندرز نبود. در این سال اعلام شد که بزرگ‌راهی بین ایالتی از نزدیکی کوربین عبور میکنه. این به معنی از بین رفتن کافه سندرز بود که رستورانی بین راهی به شمار میرفت. ناچارا سندرز همه‌ی املاک خودش رو فروخت و فقط یک حقوق بازنشستگی عایدش شد. ولی نمیتونست شاهد این ماجرا باشه و تصمیمی گرفت. سندرز به همراه همسرش به شهرهای مختلف آمریکا سفر کرد. تو این سفر برای مرغ سوخاری با رسپی خاص خودش، بازاریابی کرد. در هر رستوران نمونه‌ای از مرغ سوخاری خوشمزه‌ی خودش رو طبخ میکرد. تست کردن مرغ سندرز توسط صاحب رستوران، به امضای قرارداد منجر میشد. در این بین قراردادی بود که سرنوشت کی اف سی رو عوض کرد. با عقد قرارداد بین سندرز و پیت هرمن، صاحب بزرگترین رستوران ایالت یوتا، شهرت کی اف سی چندین برابر شد. اسم کی اف سی همینجا انتخاب و کم کم جهانی شد.

سفربازی - تولد کی اف سی

تولد کی اف سی

بهترین مرغ سوخاری‌ها کجای تهران قایم شدن

غذاخوردن یا شکم‌گردی، یکی از تفریحات محبوبه! چی میشد اگه میتونستیم همه‌ی غذاهای دنیا رو بخوریم و البته چاق هم نشیم؟ شاید برات جالب باشه که بگم غذاخوردن نوعی شغل و تخصص هم هست! آره. یکسری افراد که بهشون فودبلاگر میگن، کارشون اینه که غذاهای مختلف رو تست کنن و بهشون امتیاز بدن. براساس نوع مواد اولیه، ادویه، روش طبخ، کیفیت و مزه‌ی غذاها. خیلی شغل هیجان‌انگیزیه مگه نه؟ با وجود شبکه‌هایی مثل اینستاگرام، تلگرام و …، میتونی اطلاعات این مراکز رو به راحتی داشته باشی. امروز میخوام براساس نظرات تسترها و مردم، چند تا از بهترین مرغ‌ سوخاری‌های تهران و چند شهر دیگه رو بهت بگم. پس همراهم باش تا ببینیم خوشمزه‌ترین مرغ‌ سوخاری‌ها رو کجا میتونیم پیدا کنیم.

چاکوچ

احتمالا اسم بزرگترین مرغ سوخاری زنجیره‌ای ایران، چاکوچ، رو شنیدی. طعم متفاوت مرغ سوخاری‌های چاکوچ، دلیل اصلی شهرت این مرغ سوخاریه. راز اصلی این طعم متفاوت، مثل گنجینه‌ای تو آشپزخونه‌های چاکوچ دفن شده. معروفترین آیتم منوی این سوخاری، رنسانس سوخاریه! فکر کنم با انتخاب این اسم میخواستن بگن که ما اومدیم تا دوره‌ی رنسانس مرغ سوخاری دنیا رو رقم بزنیم. این آیتم یک مرغ کامل مرینت و سوخاری شده به همراه سس مخصوص چاکوچه که کار رو تموم میکنه!

سفربازی - مرغ سوخاری چاکوچ

مرغ سوخاری چاکوچ

هر چند چاکوچ در سراسر ایران شعبه داره، اما شعبه اصلی اون تو تهرانه.

آدرس: تهران، سعادت‌آباد، علامه شمالی، نبش ۱۸ شرقی

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۰۸۶۳۸۳

نمایش چاکوچ روی نقشه گوگل

مسیریابی چاکوچ با گوگل

فست‌فود قلب طلایی

نشان قلب طلایی بهترین سوخاری‌های تهران میرسه به فست فود قلب طلایی. این فست فود اولین مرغ سوخاری فرانسوی در ایرانه و بیشترین تنوع منو رو داره. انواع سینه، فیله، ران یا بال سوخاری و … رو میتونی به همراه سیب زمینی و سس مخصوص میل کنی. اما حواست به حجم سفارشت باشه چون شنیده‌ها میگه که اینجا حجم غذاها خیلی بالاست.

سفربازی - فست فود قلب طلایی

فست فود قلب طلایی

آدرس: شهرک غرب، بلوار دادمان، خیابان فخار مقدم، پلاک ۵۵/۱

شماره تماس: ۰۲۱۲۶۷۶۲۸۹۸

نمایش قلب طلایی روی نقشه گوگل

مسیریابی قلب طلایی با گوگل

مرغ سوخاری دی

سوخاری‌های تهران فقط مخصوص مناطق لاکچری و شمال شهر نیستن. مثلا مرغ‌ سوخاری دی تو خیابان مطهری، یکی از بهترین سوخاری‌های تهرانه. خیابان مطهری تقریبا از مناطق شرقی تهرانه که شرکت‌ها و ادارات زیادی هم اون اطراف هستن. پس میتونه گزینه‌ی مناسبی برای یک نهار لاکچری تو روز کاری باشه که گهگاهی پیش میاد! یکی از تفاوت‌های این سوخاری با سوخاری‌های دیگه، نجره‌ی سرو غذاست. تو مرغ سوخاری دی خبری از ظروف پلاستیکی نیست و غذاها در ظروف چینی سرو میشن.

سفربازی - مرغ سوخاری دی

مرغ سوخاری دی

آدرس: خیابان مطهری، بعد از چهارراه سهروردی، نرسیده به خیابان ترکمنستان، پلاک ۱۶

شماره تماس: ۰۲۱۴۱۶۰۱

نمایش رستوران روی نقشه گوگل

مسیریابی رستوران با گوگل

فست‌فود خروس

از صف‌های طولانی پشت در فست فود خروس، میشه فهمید داخل این فست فود چه خبره. اسم این فست فود هم نوعی سورپرایزه. یا شاید به خاطر اینکه مرغ‌ها موقع ورود به فست فود متوجه نشن ماجرا چیه، این اسم رو انتخاب کردن! اینجا میتونی انواع مرغ سوخاری رو به همراه سیب زمینی، پیاز و قارچ سوخاری و سالاد کلم میل کنی. قیمت مناسب با توجه به حجم غذا، یکی دیگه از دلایل رضایت مشتریان از این فست فوده.

سفربازی - فست فود خروس

فست فود خروس

آدرس: بلوار اندرزگو، مجتمع پگاه، پلاک ۷۴/۳

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۶۹۲۴۷۳

نمایش رستوران روی نقشه گوگل

مسیریابی رستوران با گوگل

تهران کی ‌اف ‌سی (KFC)

کی اف سی آمریکا چیه بابا ما خودمون تهران کی اف سی مذگان داریم! همونطور که میدونی کی‌اف‌سی تو ایران شعبه نداره اما مرغ سوخاری‌های مختلفی با این اسم تو شهرهای ایران دیده میشه. تهران کی اف سی یکی از بهترین سوخاری‌های تهران و پاتوق طرفدارای کنتاکیه. فضای بزرگ و منوی متنوع این سوخاری باعث میشه تا دلت نخواد خیلی زود ترکش کنی. پس اگه برنامه‌ی رژیم داری و با دوستات رفتی اینجا، بهتره از شنبه شروع کنی!

سفربازی - تهران کی اف سی

تهران کی اف سی

آدرس: خیابان ولی عصر، بین خیابان ناهید و کاج‌ابادی، روبه‌روی پارک ملت، پلاک ۲۶۸۹

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۰۵۸۱۸۲

نمایش KFC روی نقشه گوگل

مسیریابی KFC با گوگل

سرزمین سوخاری

تو سرزمین سوخاری همه چیز رو سوخاری میکنن حتی شما دوست عزیز! سرزمین سوخاری که شعب زیادی تو تهران و شهرهای شیراز، اصفهان و تبریز داره، یکی سوخاری‌های باکیفیته. تو منوی این سوخاری، علاوه بر مرغ سوخاری و پیش غذاهای سوخاری شده مختلف گوشت سوخاری هم دیده میشه.

سفربازی - سرزمین سوخاری

سرزمین سوخاری

آدرس: میدان آرژانتین، خیابان الوند، بالاتر از بیمارستان کسری، روبه‌روی بانک

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۸۹۲۰۰

نمایش سرزمین سوخاری روی نقشه

مسیریابی سرزمین سوخاری

کابوکی

کابوکی یکی از قدیمی‌ترین مرغ سوخاری‌های تهران تو یکی از قدیمی‌ترین محله‌ها، تجریش، هست. طعم نوستالژی مرغ سوخاری‌های کابوکی باعث وفاداری مشتری‌های قدیمی اون شده. یکی از جذابیت‌های مرغ سوخاری‌های کابوکی، اندازه‌ی اونهاست. به طوری که یک مرغ سوخاری دو تکه کاملا یک نفر رو سیر میکنه.

سفربازی - سوخاری کابوکی

سوخاری کابوکی

آدرس: میدان تجریش، ابتدای خیابان ملکی، روبه‌روی مسجد گیاهی

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۷۰۹۸۰۸

نمایش کابوکی روی نقشه

مسیریابی کابوکی

خوشمزه‌ترین مرغ سوخاری رو در سفر کجا بخورم

آشپزی تو سفر تقریبا ممکن نیست مگر اینکه زده باشی به دل طبیعت و بساط املت و کباب باشه. از غذاهای محلی و خوشمزه که بگذریم، بعضی وقتا تو سفر هوس فست فود می‌کنیم. انتخاب بهترین فست فود محل زندگی خودمون کار سختی نیست. بعد از چند بار آزمون و خطا، بهترینش رو پیدا می‌کنیم و مشتری میشیم! اما تو سفر قضیه فرق داره. به مناسبت روز جهانی مرغ سوخاری، چند تا از بهترین مرغ سوخاری‌های شهرهای معروف رو برات پیدا کردم. الانم که فصل سفره و بد نیست تو این قسمت همراهم باشی.

بهترین مرغ‌ سوخاری در کیش

جزیره‌ی کیش که مثل نگینی تو آب‌های خلیج فارسه، یکی از مقاصد محبوب و چهارفصل گردشگرهاست. یکی از تفریحات جذاب تو کیش، سرزدن به رستوران‌ها و فودکورت‌های مختلفه. درواقع وقتی بحث تفریح و پاساژگردی باشه، یهو به خودت میای و میبینی یادت رفته غذا بخوری. سریع میری سراغ اولین رستوران یا فست فود. اگه تو کیش هوس مرغ سوخاری کردی، البیک رو تو ذهنت داشته باش. البیک یه فست فود زنجیره‌ای معروفه که هم داخل ایران هم خارج شعبه داره. طبق نظر مردم و تسترها، یکی از بهترین مرغ سوخاری‌ها رو میتونی تو البیک میل کنی. اگه تنها نبودی و همه دوست نداشتن که مرغ سوخاری میل کنن، البیک باعث میشه به صلح برسین. چون اینجا انواع فست فود پیدا میشه، پیتزا، ساندویچ، سوخاری و انواع پیش غذای خوشمزه.

سفربازی - سوخاری در کیش

سوخاری در کیش

آدرس: پاساژ مریم، طبقه‌ی دوم

شماره تماس: ۰۷۶۴۴۴۲۲۶۶۶

نمایش البیک روی نقشه

مسیریابی البیک

بهترین مرغ‌ سوخاری در شیراز

تو شیراز باید حتما کلم‌پلو رو امتحان کنی اما بعد از اون میدونی باید بری سراغ چی؟ مرغ‌ سوخاری‌های سرزمین سوخاری. این رستوران یکی از بهترین سوخاری‌های شیراز رو ارائه میده و فضای مناسبی برای خانواده‌ها و دورهمی‌های شما داره. کنار انواع سوخاری‌های خوشمزه، پیش غذاهای جذاب و لذیذی هم سرو میشه که میتونی ازش لذت ببری. رستوران سرزمین سوخاری تو شیراز چند تا شعبه داره که آدرس شعبه اصلی رو میتونی اینجا پیدا کنی.

سفربازی - سوخاری در شیراز

سوخاری در شیراز

آدرس: شیراز، قصرالدشت، خیابان دانش‌آموز، نبش کوچه ۵

شماره تماس: ۰۷۱۳۶۳۱۱۸۸۲

نمایش سرزمین سوخاری روی نقشه

مسیریابی سرزمین سوخاری

بهترین مرغ‌ سوخاری در اصفهان

فقط یه سوخاری تو اصفهان میتونه کاری کنه که مرغ سوخاری رو به بریونی ترجیح بدی و اونم چاکوچه! برند چاکوچ که تو کل ایران شعبه داره، یکی از بهتریناست و بالاتر مفصل ازش گفتم. اگه ساکن اصفهانی و تا حالا به چاکوچ سر نزدی، بدجور سرت کلاه رفته. شاید قصد داشته باشی تو این تابستون سری به اصفهان بزنی. غذای سالم و با کیفیت تو سفر خیلی مهمه و چاکوچ میتونه یه انتخاب مناسب برات باشه.

سفربای - سوخاری در اصفهان

سوخاری در اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان فیض، ابتدای آپادانا اول

شماره تماس: ۰۳۱۳۶۶۲۵۶۶۶

نمایش سرزمین چاکوچ اصفهان روی نقشه

مسیریابی چاکوچ اصفهان

بهترین مرغ‌ سوخاری در مشهد

البیک هم که معرف حضورت هست. یکی از بهترین سوخاری‌های ایران که طعمش به اونور مرزها هم صادر شده. خوشمزه‌ترین و با کیفیت‌ترین سوخاری‌ها رو میتونی تو البیک مشهد نوش جان کنی. این سوخاری طبق نظرات مردم بهترین خدمات، کیفیت و طعم رو ارائه میده. اگه ساکن مشهدی یا قصد سفر به این شهر رو داری، آدرس البیک رو داشته باش!

سفربازی - سوخاری در مشهد

سوخاری در مشهد

آدرس: مشهد، احمدآباد، بلوار بعثت، بین چهارراه ابوذر و رضا

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۴۷۲۲۲۲

نمایش البیک مشهد روی نقشه

مسیریابی البیک مشهد

سخن آخر

خب دیگه فکر کنم حسابی گرسنه شدی و داری لحظه‌شماری میکنی تا خودت رو به نزدیک‌ترین سوخاری برسونی! امروز رژیم تعطیله و میتونی خودت رو به یه مرغ سوخاری ترد و خوشمزه دعوت کنی 🙂

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای