این روزها مردم جهان با فرهنگ‌های مختلف خود را برای جشن بزرگ کریسمس یا نوئل آماده می‌کنند. جشنی که به واسطه میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر ساله با تعطیلات دوازده روزه آغاز می‌شود و در ایران نیز مسیحیان از این سنت پیروی می‌کنند. با این حال ایرانیان از گذشته تا به امروز ۳۰ دی ماه طولانی‌ترین شب سال مصادف با ۲۱ دسامبر را به عنوان شب یلدا جشن می‌گیرند و از بلندتر شدن روزها و کوتاه‌تر شدن شب‌ها ابراز خوشحالی می‌کنند. اما در سال‌های اخیر تقارن این دو جشن باعث شده است که در کنار سنت‌های گذشته، فرهنگ غرب در شب یلدای ایرانیان نفود کند و این جشن باستانی به تعبیری به یلدا نوئل تبدیل شود.

برای این مناسبت ایرانیان برنامه‌های مختلفی را برای برگزاری دورهمی کنار خانواده خود تدارک می‌بینند و برخی نیز برنامه سفر به یکی از مناطق گردشگری را انتخاب می‌کنند تا یاد و خاطره این شب باستانی را ماندگارتر کنند. در این راستا مجموعه سفربازی بهترین گزینه برای تدارک برنامه سفر است و شما می‌توانید با رزرو یکی از اقامتگاه‌هایی اطراف شهر خود شب یلدای خاطره‌انگیری را تجربه کنید.

شباهت‌های یلدا نوئل

دو جشن زمستانی یلدا و کریسمس بین مسیحیان و ایرانیان از محبوبیت بسیاری برخوردار است و مهمترین اشتراک این رویدادها با یکدیگر نزدیکی تاریخ برگزاری آنها است. همانطور که بسیاری از فرهنگ‌های غربی در سنت‌ ایرانیان نفوذ کرده و جشن باستانی یلدا نیز دستخوش تغییرات شده است. یلدا از نظر معنی معادل کلمه نوئل و تولد است و ریشه رومی دارد و به نوعی یلدا نوئل بهترین تعبیر برای این روز است. در ادامه به برخی از شباهت‌های یلدا نئول یا همان جشن‌های یلدا و کریسمس می‌پردازیم.

  • بارزترین نماد کریسمس برپایی درخت کاج است که در بین ایرانیان باستان نیز تزئین درخت سرو مرسوم بوده و امروزه جای خود را به درخت کاج داده است.
  • شال‌اندازی یکی از سنت‌های کهن ایرانیان در شب یلدا است به طوری که خوراکی‌ها و هدایا را به روسری و یا شالی می‌بندند و از دودکش برای ساکنان خانه می‌فرستند. به همین سنت بابا نوئل نیز از دودکش برای اهالی خانه هدیه می‌آورد.
  • کلاه بوبدان زرتشتی ایران باستان امروز با کلاه بابانوئل به یک نماد تبدیل شده است.
  • سورتمه‌‌سواری بابا نوئل نیز برگرفته از نماد گردونه مهر و تغییر فصل‌ها است.
  • ستاره بزرگی که در بالای درخت کریسمس گذاشته می‌شود نشانه خورشید است و همه از نور و روشنایی آن بهره می‌برند.
  • استفاده از رنگ سرخ در لباس‌ها و تزیینات یلدا نوئل بسیار مرسوم است و بسیاری از میوه‌ها شب چله اعم از انار و هندوانه نیز به تبعیت از این رنگ انتخاب می‌شوند.
  • آماده‌سازی یک شام مخصوص با تنقلات خاص، سنت هدیه دادن، سوزاندن کنده و موارد دیگر در هر دو آیین مشترک است.

البته با وجودی که جشن کریسمس در سنت زیبای شب چله ایرانیان نفوذ کرده است اما همچنان برپایی کرسی زمستانی و گرفتن فال و حافظ‌خوانی در بین ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به این سنت‌ها پایبند هستند.

یلدا نوئل

تفاوت‌ یلدا با کریسمس

تعطیلات کریسمس و آغاز سال نو نزدیک شده است و با فاصله زمانی کوتاهی همزمان با کریسمس، جشن یلدا در برخی از کشورها به ویژه ایران با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار می‌شود. یلدا یا شب چله مصادف است با شب اول زمستان و درازترین شب سال است و از فردای آن روز با طلوع خورشید، روزها بلند‌تر و شب‌ها کوتاه‌تر خواهد شد.

امروزه در تمامی سرزمین کهن و باستانی ایران شب یلدا جشن گرفته می‌شود و با برپایی گردهمایی خانوادگی خاطره این آیین را با خوردن آجیل‌، شیرینی، هندوانه، انار و دیگر میوه‌های زمستانی به نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادزیستن ماندگار می‌کنند. بر این اساس آیین یلدا نوئل در کشورهای مختلف تفاوت است و در فرهنگ ایرانیان بسیار سنتی‌تر برگزار می‌شود. در این شب بزرگان خانواده در رأس و مرکزیت توجه قرار دادند و کوچکترها برای به جا آوردن صله رحم پیش قدم می‌شوند.

کریسمس یا نوئل جشنی در آیین مسیحیت به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح است. تعطیلات کریسمس به در اکثر کشورهای دنیا جزء ایران به مدت دوازده روز ادامه دارد و خانواده‌ها فرصتی را برای در کنار هم بودن پیدا خواهند کرد. در این ایام فستیوال‌ها و برنامه‌های متنوع و شادی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و حتی برخی از ایرانیان برنامه سفر خود با ایام کریسمس همزمان می‌کنند تا در ویژه برنامه‌های سایر کشورها شرکت کنند.

دیزاین خانه به سبک یلدا نوئل

یکی از کارهایی که برای جشن یلدا نوئل بسیار مرسوم است تزیین خانه با المان‌ها و نمادهای این روز است که البته با نفوذ فرهنگ غرب بسیاری از هر دو نماد کریسمس و یلدا برای دیزاین استفاده می‌کنند. از این رو، برای تزیین خانه برای مراسم شب یلدا پهن کردن سفره مخصوص با چیدمانی از وسایل سنتی، ظروف مسی، شمعدانی‌های قدیمی در اولویت قرار داد.

البته برپا کردن کرسی و روشن کردن چراغ‌های قدیمی برای تزیین سفره شب چله،و قرار دادن وسایل نوستالژی دیگر نیز در بسیاری از خانواده‌ها به یک سنت تبدیل شده است. همچنین چیدمان میوه‌ها و برش‌ آنها به سبک‌ها و اشکال مختلف نیز در بین بانوان ایرانی طرفداران بسیاری دارد.

یلدا نوئل

بسیاری از خانواده‌های ایرانی برای پیروی از سبک یلدا نوئل برای مراسم شب یلدا علاوه بر توجه به سنت‌ها، از المان‌های کشورهای غربی مانند درخت کریسمس نیز بهره می‌گیرند. بر این اساس درخت کاجی را با نوارها و روبان‌های قرمز و رنگی تزیین می‌کنند و یک عروسک بابانوئل نیز در کنار آن قرار می‌دهند و به نوعی خود را با مردم جهان همراه می‌سازند و با استفاده ترکیبی از سبک یلدا و کریسمس در دیزاین خانه خاطره خوبی را برای خود و خانواده‌شان به یادگار خواهند گذاشت.

بهترین ایده برای شب یلدا نوئل

از آنجایی که شب یلدا هر ساله تکرار می‌شود، بهتر است با داشتن ایده‌هایی این شب رویایی‌ را برای خانواده خود ماندگارتر کنید. پس اگر برای این مناسبت امکان تدارک برنامه سفر کوتاهی را دارید به شما پیشنهاد می‌دهیم که با استفاده از وبسایت سفربازی جهت رزرو یک اقامتگاه اقدام کنید و خاطره خوبی از این جشن زمستانی داشته باشید. در سفربازی می‌توانید لیستی از بهترین هتل‌ها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ویلاهای خاص را در همه مناطق ایران با ارزانترین قیمت پیدا کنید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای