روز جهانی باران رو به طور ویژه به شمایی که عاشق قدم زدن زیر بارونید، تبریک میگم. با خوندن اشعار عاشقانه و متن‌های ادبی با رد پای بارون، چاره‌ای جز عاشق شدن تو این هوا نداری! انگار تو هوای بارونی یه گردی از احساسات ریختن. دوست داری همه چیز رو بذاری کنار و بری زیر این آسمون لطیف، نم قطره‌های بارون رو روی گونه‌هات حس کنی؛ و وقتی حسابی ازش لذت بردی، تو اولین کافه‌ی سر راهت، خودت رو به فنجون قهوه‌ی داغ مهمون کنی. تماشای بارون به تنهایی لذت بخشه. شاید بری سراغ اون کتابی که مدتها بود وقت نکرده بودی بخونی. یه لیوان چای داغ برمیداری، کنار پنجره به تماشای بارون میشینی و مشغول خوندن کتاب میشی. صدای برخورد قطره‌های بارون با پنجره اتاقت هم موسیقی آرامش بخشیه که تو پس زمینه نواخته میشه. اما تو روزای بارونی دیگه چیکار میشه کرد؟ یا کجا میشه رفت؟

سفر زیر بارون می‌چسبه

شاید فکر کنی برای یه سفر عالی، باید منتظر شرایط آب و هوایی مناسب بمونی. حالا این شرایط چی هست؟ تو فصل تابستون اکثرا ترجیح میدن تو هوای آفتابی برن سفر. اگه مقصد نزدیک دریا باشه، بتونن آب‌تنی کنن و کنار ساحل بساط پیک‌نیک برپا باشه. برای جنگل؛ کمپینگ، بساط کباب، چای زغالی و پیاده‌روی تو دل جنگل، تو هوای آفتابی راحت‌تره. اما یسریا همه‌ی این موارد رو تو هوای بارونی ترجیح میدن. اصلا تا میفهمن مثلا شمال بارونه، میگن الان وقت سفره! اصلا این دسته از آدم‌ها میرن سفر تا سقوط و رقص دونه‌های بارون روی سطح دریا رو ببینن. میرن که صدای برخورد قطره‌های بارون با برگ درخت‌های جنگل گوششون رو نوازش کنه. ایران هم که کشوری با شرایط جوی متفاوت در نقاط مختلف، شرایط بودن در هر آب و هوایی رو برای ما فراهم کرده. اما با هم ببینیم تو بارون کجا سفر بریم که خوش بگذره؟

سفربازی - روز جهانی باران

باران

رشت رو زیر باران باید دید

وقتی اسم شهر باران میاد، همه میدونیم که صحبت از کجاست. رشت، شهر باران ایران، که یکی از قشنگترین و خاطره‌انگیزترین شهرهای ایرانه. بارون تو رشت زمان نمیشناسه و یه مهمون ناخونده‌ست که دیگه صاحبخونه شده. اگه تو بارون وسط میدون شهرداری دیدین دو نفر زیر یه چتر دارن راه میرن، کاری بهشون نداشته باشین؛ اینا تازه عاشق شدن. اصلا رشت شهر عاشقاست. وقتی تو رشت بارون شروع میشه، باید زد بیرون. شاید بری سمت میدون شهرداری و خودت رو به یه استکان چای آلبالو از دکه‌های قدیمی اونجا مهمون کنی. یا صبح که شد بری سمت ساغری‌سازان و صبحونه لوبیا کباب بزنی بر بدن و کیف کنی!

سفربازی - سقالکسار

سقالکسار

اما میخوام امروز یه تیکه از بهشت رو تو رشت بهت معرفی کنم. از شهر رشت که به سمت فومن میری، بعد از ۱۴ کیلومتر، مسیر ورود به این بهشت کوچیک باز میشه، روستای سقالکسار. یه دریاچه جذاب که دورتادورش با درختای انبوه پوشیده شده. تو روزای ابری و بارونی منظره‌ای که تو این قسمت از رشت میتونی ببینی، بینظیره. هر چند اونجا کافه و رستوران هم داره، اما پیشنهاد من اینه که لیوان چای رو بغل کنی و خودت رو به آغوش هوای اون اطراف بسپاری. اگه ساکن رشت نیستی و قصد سفر به این شهر زیبا رو داری، میتونی از اقامتگاه‌های مختلف این شهر و روستاهای اطرافش استفاده کنی.

نمایش روستای سقالکسار

مسیریابی روستای سقالکسار

پایتخت طبیعت ایران تو بارون فراموش نشه

یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد، به پایتخت طبیعت ایران معروفه. این شهر با اینکه در قسمت جنوب غربی ایران واقع شده، اما به خاطر کوهستان و طبیعت بی‌نظیرش، یکی از معتدل‌ترین مناطقه. درسته که همه رشت رو با اسم شهر باران میشناسیم؛ اما یاسوج بعد از رشت، بیشترین بارندگی رو در بین شهرها داره. اگه میخوای به منطقه‌ای سفر کنی که کوه، جنگل، چشمه‌های طبیعی پرآب و آبشارهای زیبا و خروشان رو ببینی، یاسوج بهترین گزینه‌ست. الانم که تابستونه و بهترین فرصت برای سفر به این شهر. معدن اکسیژن طبیعی و فرصتی برای تازه کردن روح و جسم.

سفربازی - یاسوج

یاسوج

انتخاب گردش بین جاذبه‌های یاسوج خیلی سخته. وقتی میرسی به یاسوج، اولین چیزی که به ذهنت میرسه، آهنگ معروفیه که میگه: “کدوم رو انتخاب کنم، کدوم یکی رو جواب کنم”. با تماشای جریان خروشان آبشار معروف یاسوج، انگار یه چیزی داره بهت میگه زندگی هنوز جریان داره و امید رو زنده میکنه. به دشت لاله‌های واژگون که میری، ناخودآگاه یاد عاشقانه‌هات میفتی؛ خاطرات تلخ رو به لاله‌ها میسپاری و شوق عاشقی تو دلت زنده میشه. اگه آدم سخت‌کوشی هستی و ناامید نمیشی، برو به دیدن تنگه تامرادی. مسیر نسبتا ناهموار و سختی داره ولی وقتی میرسی به آبشارها و چشمه‌های بکرش، میفهمی تلاش‌هات بی‌نتیجه نمونده. میبینی؟ از طبیعت میتونی درس زندگی بگیری! حالا تمام این زیبایی‌ها رو زیر بارون تصور کن! چه شود. راستش بخش زیادی از این طبیعت زیبا و دلربا رو مدیون بارش بی‌امان برف و بارون تو این منطقه هستیم.

نمایش یاسوج روی نقشه گوگل

مسیریابی یاسوج با گوگل

عروس زاگرس رو تو سفرهات از یاد نبر

اگه دنبال یه شهری هستی که بتونی ماجراجویی لذت‌بخشی داشته باشی و جاهای بکر رو پیدا کنی، قطعا انتخابی جز ایلام نداری. ایلام شهر کوهستان‌ها و طبیعت بکره. امکان نداره کسی پیدا بشه که بگه هیچ نقطه‌ای از این شهر و اطرافش باقی نمونده که کشف نکرده باشه. بارش بارون تو ایلام خیلی اتفاق طبیعی و معمولیه. یکی از هدیه‌های بارون به این شهر زیبا، کوه قلاقیران و دشت شقایق‌های وحشیه. برای رفتن به این منطقه، کافیه حدود ۳ کیلومتر به سمت شمال ایلام بری و با دیدن دشت زیبایی که از شقایق پر شده، غافلگیر بشی. یا اگه میخوای تنها دریاچه‌ی دوقلوی ایران رو ببینی، باید به شهرستان آبدانان ایلام بری. از اسمشم پیداست که این شهرستان چه پیوند عمیقی با آب و بارون داره. اگه بارش‌های سالانه نبود، قطعا از دیدن این زیبایی محروم بودیم.

سفربازی - تنگ کافرین

تنگ کافرین

اما یکی از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های ایلام، تنگ کافرینه. البته اشتباه نکن ورود برای غیرکافرین هم آزاده! قایق‌سواری تو این تنگ به طوی ۳ کیلومتر، یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتیه که میتونی تجربه کنی. منظره‌ای از کوه‌های مرتفع که تنگ رو در آغوش کشیدن. زیبایی این منطقه رو باید از نزدیک ببینی چون با دیدن تصویرش ممکنه باورت نشه که واقعیه! ایلام پر از جاذبه‌های طبیعی مختلفه که قطعا یک روز برای دیدن همه‌ی اونها کافی نیست. بهت پیشنهاد میکنم چند روزی رو تو یکی از اقامتگاه‌های بومگردی، هتل یا سوئیت‌های این شهر بگذرونی؛ و با خیال راحت به گردش در طبیعت این شهر مشغول شی.

نمایش ایلام روی نقشه گوگل

مسیریابی ایلام با گوگل

فلک‌الافلاک ایران رو باید دید

شهر خرم‌آباد که مرکز استان لرستانه، یکی دیگه از شهرهاییه که طبیعت زیبا و بی‌نظیرش رو از بارندگی‌های زیاد داره. با شنیدن اسم قلعه فلک‌الافلاک، اولین اسمی که به ذهنت میرسه، شهر خرم‌آباده. این شهر زیبا نه تنها برگ‌های از تاریخ و تمدن ایران رو تو دل خودش داره، بلکه طبیعت بی‌نظیری برای ساکنان و گردشگران فراهم کرده. از بارون و بارندگی این شهر گفتم. یکی از چاذبه‌های طبیعی این شهر مخمل کوهه. ارتفاع کوه‌های این منطقه به ۱۹۰۰ متر میرسه. اما جاذبه اصلی پوشش سنگ‌های این کوهه. سراسر سطح کوه‌های مخمل کوه با گلسنگ پوشیده شده. این گلسنگ‌ها تو فصل‌های گرم سال، میسوزن و رنگ تیره دارن. اما به محض شروع بارش، رنگ سبز خودنمایی میکنه؛ تا جایی که ممکنه این شنگ‌های رسوبی رو با تپه‌های سرسبز اشتباه بگیری.

سفربازی - آبشار نوژیان

آبشار نوژیان

یکی دیگه از جاذبه‌های طبیعی این شهر و حومه‌اش، آبشارهای خروشان و پرآبیه که جلوه خاصی به طبیعت شهر داده. آبشار نوژیان یکی از معروفت‌ترین و مرتفع‌ترین آبشارهای خرم‌آباده که تو دل جنگل‌های اطرافش پنهان شده. حاصلخیزی و آب و هوای مناسبی که جاری بودن آبشارها و رودها به طبیعت اطراف دادن، باعث شده تا پرورش گیاهان دارویی هم تو این منطقه رایج بشه. اگه قصد سفر به این شهر زیبا رو داری، میتونی به عنوان مقصدی برای کوهنوردی هم روش حساب کنی.

نمایش ایلام روی نقشه گوگل

مسیریابی ایلام با گوگل

سفر چهارفصل به مازندران

و اما برسیم به استانی که سفر به اون فصل و زمان نمیشناسه. همیشه میتونی هوای بارونی یا آفتابی رو تو استان مازندران پیدا کنی. از شیر مرغ تا جون آدمیزاد (البته از نوع جاذبه طبیعی😉) تو این استان پیدا میشه. کوه، جنگل، دریا، رودخونه، آبشار و … . دیگه چی میخوای؟ همین الان که داری این مقاله رو میخونی، ممکنه آسمون مازندران تصمیم بگیره با شدت هر چه تمام‌تر بباره. شایدم هوس کنه تمام قوای آفتاب رو روی این منطقه متمرکز کنه. ولی تو مازندران هر چیزی یه راهی داره.

سفربازی - مازندران

مازندران

اگه گرمه، میتونی بری به ارتفاعاتش و تو جنگل‌های سرسبز کمپ کنی تا از هوای خنک و مطبوع لذت ببری. یا بری لب دریا تنی به آب بزنی و کیف کنی. تو هوای بارونی شمال میتونی بری تو یکی از اقامتگاه‌های بومگردی که تو دل جنگله، ساکن بشی. وقتی داری چای خوش عطر شمال رو نوش جان میکنی؛ موسیقی دونه‌های بارون که به سقف خونه میخوره، آرامش دلپذیری بهت میده. وقتی بارون آروم‌تر شد، وقتشه که شال و کلاه کنی و خودت رو به یه پیاده‌روی لذت‌بخش دعوت کنی. با طبیعت آروم بشی و روحت تازه شه. برای روزهای آفتابی و گرم هم از تفریحات آبی غافل نشو. قایق سواری، جت اسکی، شاتل و … .

نمایش مازندران روی نقشه گوگل

مسیریابی مازندران با گوگل

سخن آخر

سخن آخر اینکه اهمیت بارون رو تو زندگی دست کم نگیر. بارون بخشی از طبیعته که سهم بزرگی تو زندگی همه موجودات داره. این اهمیت به قدری زیاده که روزی رو برای قدردانی از این هدیه طبیعی در نظر گرفتن. ۲۹ ماه ژوئن، روز جهانی بارانه که همه مردم دنیا تو این روز این اتفاق طبیعی و ارزشمند رو ستایش میکنن. پیشنهاد میکنم تو این روز به یکی از مناطق باران‌خیز بری و از طبیعت و زیبایی‌هاش لذت ببری. برای سفر و اقامتگاه هم اصلا جای نگرانی نیست. کافیه به سفربازی اعتماد کنی و اجازه بدی ما هم بخشی از خاطره این سفر زیبات باشیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای