مجموعه باشکوه کاخ الحمرا در اسپانیا از جاذبه‌های گردشگری شهر گراناداست که در این متن شما با تماشای تصاویری زیبا از این مکان دیدنی می‌توانید به دوران مورها در اروپا سفری خیالی داشته باشید و با برنامه‌ریزی آن را به واقعیت تبدیل کنید.

به گزارش سفربازی، به نقل از کجارو، قدمت شهر گرانادا به قرن نهم میلادی بازمی‌گردد. پس از آنکه این شهر در سال ۱۲۳۸ توسط «محمدبن‌ناصر اول» فتح شد، وی فرمان ساخت قلعه الحمرا را در بافت قدیمی و ارتفاعات شهر به‌عنوان استحکامات نظامی منطقه صادر کرد چراکه پیش از آن در شهر گرانادا چنین مقری وجود نداشت.

الحمرا در زبان عربی به‌معنای «سرخ‌رنگ» است و دلیل نامگذاری این کاخ، استفاده از سنگ‌های سرخ تپه‌ «سابیکا» در ساخت آن است. این کاخ مجلل در قسمت شرقی شهر گرانادا در اسپانیا واقع شده و در ابتدا به‌عنوان یک قلعه ساخته شد اما بعدها به اقامتگاهی سلطنتی تغییر کاربری پیدا کرد. امروزه از الحمرا به‌عنوان موزه استفاده می‌شود.

ساخت‌وسازهایی برای دفاع از شهر

نخستین سازه‌هایی که در مجموعه کاخ الحمرا بنا شد، دو برج دیده‌بانی به ارتفاع ۲۷ و ۲۶ متر بود. نقل است که محمدبن‌ناصر اول، خود در این مجموعه کاخ اقامت داشته و از طبقه اول آن نیز به‌عنوان انبار تجهیزات و زندان استفاده می‌شده است. «محمد‌ دوم» و «محمد سوم»، جانشینان محمدبن‌ناصر اول نیز در این کاخ اقامت می‌کردند. با این حال الحمرا در قرن‌های اولیه ساخت  عمدتا کاربرد قلعه‌ای نظامی داشته است بنابراین تمام ساخت‌وسازهای این مجموعه در راستای دفاع از شهر ایجاد شده بود.

در قرن ۱۴ میلادی، «یوسف اول» و «محمد پنجم» دست به بازسازی‌های اساسی در این مجموعه زدند و الحمرا، به‌ یک کاخ سلطنتی مجلل تبدیل شد. برای سال‌های متمادی، امیر‌های گرانادا بر وسعت کاخ افزودند و اکنون بنای الحمرا، ۷۴۰ متر طول و ۲۰۵‌ متر عرض دارد و با احتساب محوطه اطراف، مساحت مجموعه به ۱۴۲,۰۰۰ متر مربع می‌رسد.

طبق این گزارش، قلب مجموعه الحمرا، ساختمانی به نام «القصبه» (Alcazaba) است که جزو قدیمی‌ترین بناهای آن و از جاهای دیدنی گرانادا محسوب می‌شود. علاوه‌بر آن، برج‌ها و ساختمان‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند که در دوره‌های مختلف، محل اقامت حاکمان امارت گرانادا به‌حساب می‌آمدند.

تایید کریستف‌کلمب در کاخ

قدیمی‌ترین بخش کاخ الحمرا، ساختمان بارگاه است (یا Mexuar) نام دارد که اتاق‌هایی برای جلسه‌های هیئت وزرا محسوب می‌شد. کاخ «کمارس» (Comares) که در عربی به‌معنای «شیشه‌های رنگی» است، در قرن چهاردهم ساخته شد و محل اقامت امیر به‌حساب می‌آمد. برج ۴۵ متری این کاخ نیز بلندترین برج مجموعه است. در افسانه‌ها آمده‌ است که کریستف‌ کلمب، اولین‌بار در این کاخ مورد تایید پادشاه قرار گرفت و لشکرکشی وی که به کشف آمریکا انجامید، در این کاخ مقرر شد.

مجموعه کاخ‌های الحمرا سرانجام در قرن چهاردهم با احداث محوطه و آبنمای باشکوه «شیرها» (Lions’ Court) و اقامتگاه خصوصی محمد پنجم، تکمیل شد. در سال ۱۴۹۲، پادشاهان کاتولیک اسپانیا کاخ الحمرا را فتح کردند و بعدها، «چارلز پنجم» این کاخ را به‌عنوان محل اقامت خود برگزید. پادشاه اسپانیا در آن زمان ابراز تمایل کرد تا کاخ اختصاصی خود را نیز به این مجموعه اضافه کند؛ اما کاخ وی هرگز تکمیل نشد و بدون سقف ماند. امروزه از این ساختمان دوره رنسانس، به موزه هنرهای زیبا تبدیل شده است.

باغ‌هایی با هدف ایجاد امنیت در برابر حملات

در ادامه این گزارش آمده است: مجموعه کاخ الحمرا شامل مجموعه خانه‌های شخصی، بازارها، مساجد، حمام‌های عمومی، حرم‌سرا و ساختمان‌های دیگر نیز می‌شود که اصطلاحا به این قسمت، «مدینه» می‌گویند. باغ‌های این مجموعه که به جنگل الحمرا معروف است، در قرن هفدهم شکل گرفته‌اند. پیش از قرن هفدهم باغ‌های مجموعه برای ایجاد امنیت در برابر حملات دشمن و جلوگیری از استتار آن‌ها، یک‌بار از بین رفت.

کاخ‌های الحمرا که در میان یک پوشش گیاهی متراکم قرار گرفته‌ است، یک بنای تاریخی برجسته محسوب می‌شود. سازه‌های کوچک و بزرگ این مجموعه، به‌دلیل وجود حکاکی‌ها و نگارگری‌های ظریف و جزئیات منحصربه‌فرد، بسیار جالب توجه است. برخی افراد از موزه الحمرا به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد هنری مورها در اروپا یاد می‌کنند. در سال ۱۹۸۴، این کاخ سلطنتی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای