به گفته مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا، تلاش‌هایی برای کشف بقایای جاده ابریشم در جنوب‌شرقی معبد آناهیتا با انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در حال انجام است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، مرتضی گراوند با تاکید بر اهمیت بنای باستانی معبد آناهیتا، افزود: بزرگترین بنای تک سنگی تاریخ ایران در امتداد جاده‌ای قرار گرفته که در زمان‌های گذشته فلات ایران را به بین‌النهرین متصل می‌کرده است.

او یادآور شد: این جاده در زمان هخامنشیان با عنوان «راه شاهی»، در دوره اشکانیان با عنوان «جاده ابریشم»، در دوره ساسانیان با عنوان «شاهراه ارتباطی شرق به غرب» و در دوره اسلامی با عنوان «جاده بزرگ خراسان» شناخته می‌شده است.

او با بیان اینکه این جاده فلات ایران را به بین النهرین متصل می‌کرده و از آنجایی که معبد آناهیتا نیز در این مسیر قرار گرفته است، توضیح داد: به نظر می‌رسد که بقایایی از «جاده ابریشم» در جنوب‌شرقی معبد آناهیتا وجود داشته باشد.

حفظ مسیر براساس عکس‌های یک باستان‌شناس آمریکایی

به گفته مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا، براساس عکس‌هایی که «اریک فردریش اشمیت»، باستان‌شناس آمریکایی بین سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۶ در قالب پروژه «پرواز بر فراز شهرهای باستانی ایران» از معبد آناهیتا گرفته، مشخص است که راهی که در آن زمان شهر همدان را به کرمانشاه متصل می‌کرد، از جنوب این معبد عبور کرده که ما این مسیر را در زمان سامان‌دهی فعالیت‌های باستان‌شناسی در داخل معبد حفظ کرده‌ایم.

گراوند افزود: برای کشف این مسئله که آیا این مسیر همان راه شاهی است، باید کارهای ژئوفیزیکی را در این محل انجام دهیم تا بتوانیم اتفاقاتی که در گذشته در ضلع جنوبی معبد رخ داده و شواهد چندانی از آن نیست را کشف کنیم.

آغاز کارهای ژئوفیزیکی با باستان‌شناسان رُمی

او با اشاره به رایزنی‌های انجام شده با دانشگاه «ساپینزا» شهر رُم، گفت: قرار است با همراهی تیم باستان‌شناسی آن‌ها که احتمالا شهریور ماه به کرمانشاه خواهند آمد، کارهای ژئوفیزیکی را در این محل انجام دهیم تا ابهاماتی که پیش روی ما وجود دارد، رفع شود.

به گفته مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا، این معبد باستانی روی یک صخره بلند واقع شده و در پایین دست آن دشت کنگاور است که در گذشته زمین کشاورزی و جلگه‌ای بسیار پرآب و به شکل باتلاق بوده، بنابراین امکان عبور جاده از محل جلگه امکان‌پذیر نبوده، بنابراین راه شاهی باید از جنوب معبد و از روی پشته صخره‌ای آن که امتداد زیادی دارد، عبور کرده باشد.

گراوند افزود: با حضور تیم باستان‌شناسی دانشگاه ساپینزا رم کارهای ژئوفیزیکی در جنوب معبد برای روشن شدن حقایق صورت خواهد گرفت.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای