در هفته‌های اخیر، گردشگران و ساکنان جزیره کیش برای تهیه بلیط هواپیما از شهرهای مختلف به جزیره کیش و از جزیره کیش به سایر شهرها دچار مشکلات بسیاری شده‌اند. به عنوان مثال تا هجدهم شهریور از مبدای شیراز به کیش بلیطی برای خرید وجود ندارد و یا از مبدای اصفهان اولین پرواز قابل رزرو تاریخ شانزدهم شهریور است؛ پروازهایی با بلیط‌های گران و بسیار کمیاب.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، جزیره کیش که بخش عمده اقتصاد آن به گردشگر وابسته است در حالی شهریور را با میانگین ۱۲ تا ۱۵ پرواز روزانه سپری می‌کند که در سال‌های گذشته چندین برابر این آمار، پرواز در فرودگاه کیش به زمین می‌نشسته است.

فعالان گردشگری کیش، علاقه شرکت‌های هواپیمایی به گذاشتن پروازهایی به مقاصد گردشگری کشورهای همسایه نظیر ترکیه برای کسب درآمد بیشتر را یکی از مهمترین دلایل کاهش پروازها اعلام می‌کنند.

از طرفی، تحریم‌ها و مشکلات ناوگان هوایی کشور، افزایش هزینه‌های ارزی شرکت‌های هواپیمایی و تلاش برای افزایش قیمت بلیط از دیگر دلایل اعلام شده است و گلایه شدیدی نیز نسبت به روند واگذاری کیش‌ایر به‌عنوان بال و بازوی گردشگری کیش توسط سازمان خصوصی‌سازی در میان ساکنان و فعالان اقتصادی کیش وجود دارد.

وضعیت اسف‌بار است

مسیح‌الله صفا، رئیس جامعه هتلداران کیش درباره وضعیت پروازها به مقصد جزیره کیش، گفت: طی ۳۳ سالی که در جزیره کیش زندگی کرده‌ام، هیچ سالی وضعیت پروازها به این صورت اسف‌بار نبوده است. همیشه در شهریور، تحت هر شرایطی درصد اشغال هتل‌های کیش بالای ۸۰ درصد بود اما در حال حاضر برخی از هتل‌ها درصد اشغال‌شان ۱۰ درصد است و آن‌هایی هم که هتل‌ها و پروازها را با هم چارتر کرده‌اند، تور را به قیمت بلیط هواپیما می‌دهند، یعنی اتاق هتل رایگان است.

او توضیح داد: حال اقتصادی جزیره کیش خوب نیست و علت کاهش پروازها را هم نمی‌توانیم تنها به‌عهده هیئت مدیره فعلی و یا حتی قبلی سازمان منطقه آزاد کیش و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد بگذاریم. آن زمانی که تصمیم گرفتند کیش‌ایر که فلسفه وجودی آن آوردن مسافر از هر کجای ایران و جهان به جزیره کیش بود را خصوصی‌سازی کنند، یعنی یک خودزنی که دودش مستقیم به چشم سرمایه‌گذاران کیش رفت.

تحریم و تغییر مدیریت‌ها در کیش و کیش‌ایر

صفا بیان کرد: البته مشکلات دیگری هم وجود دارد. به عنوان مثال کیش‌ایر با داشتن ۱۳ هواپیما، تنها سه هواپیمایش در حال پرواز است و بقیه زمین‌گیر شده‌اند. تحریم، گرانی قطعات، مشکلات ارزی و به‌ویژه تغییر مدیریت‌ها در کیش و کیش‌ایر؛ تمامی این‌ موارد در وضعیت موجود و کاهش پروازها تاثیرگذار بوده‌اند.

رئیس جامعه هتلداران کیش اظهارامیدواری کرد: اگر تصمیم خصوصی‌سازی توسط مجلس گرفته نشده و توسط دولت بوده است، هر چه سریع‌تر در آن تجدیدنظر صورت بگیرد چون وضعیت اقتصادی و زندگی تمام صنوف و مردم جزیره کیش به شدت دچار مشکل شده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای