نیمه شعبان و سفر به قم و بازدید از جمکران، موضوع این مطلب هستش که قراره باهاتون مطرحش کنم. قم، شهری مقدس و با اهمیت در ایرانه که از نظر تاریخی، فرهنگی، دینی و سیاسی جایگاه ویژه ای هم داره. این شهر چون میزبان حرم مطهر حضرت معصومه (س) هستش به عنوان مقصد زیارتی میلیون‌ها شیعه ایرانی و خارجی قرار می گیره. حالا تو شهر قم یه منطقه داریم به اسم جمکران که منتسب به حضرت مهدی (عج) ست و مقصد بعضی زائران شهر قم برای زیارته. در کل شهر قم رو باید دومین مقصد مهم زیارتی در ایران عنوان کرد.

سفربازی - حرم حضرت معصومه

حرم حضرت معصومه

حضرت معصومه؛ آینه فضلیت خاندان پیامبر (ص)

حضرت معصومه (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) را باید ولی النعمت شهر قم دونست. ولی النعمتی که به خاطر ارادت خاص شیعیان و زائران عاشق، رونق اقتصادی و عمرانی زیاد رو برای شهر قم به همراه داشته و داره. حرم این بانوی بزرگوار با برجستگی های زیادی از جمله طراحی زیبا، معماری برجسته و نورپردازی فوق العاده، جذابیت خاصی داره به خصوص که حال و هوایی نزدیک به حرم امام هشتم رو به عاشقان دور از حرم میده. از طرفی ارادات خاص شیعیان به امام رضا (ع) باعث شده تا ارادات خاصی از شیعیان به خواهرش یعنی حضرت معصومه (س) هم برسه و این حرم و شهر قم به عنوان دومین شهر مذهبی ایران انتخاب بشه.

سفربازی - آداب زیارت

آداب زیارت

آداب زیارت حرم حضرت معصومه

درباره زیارت حضرت معصومه (س)، باید به آداب زیارت حرم ایشان توجه کرد. برخی از این آداب شامل انجام غسل به نیت زیارت، حضور با طهارت و وضو، پوشیدن لباس‌های پاک و تمیز، گام برداشتن با آرامش و وقار حرکت کردن و گام‌های کوتاه، گفتن ذکرهای الله اکبر، الحمدالله، لا اله الا الله و تکرار ذکر صلوات در حال رفتن برای زیارت، خواندن اذن دخول برای ورود به حرم مطهر، وارد شدن به حرم مطهر با پای راست، ایستادن بالای سر حضرت و خواندن زیارت‌نامه در حال رو به قبله، خواندن تسبیحات حضرت زهرا (س)، خواندن زیارت‌نامه حضرت فاطمه معصومه (س) که از امام رضا (ع) نقل شده است، خواندن دعا و زیارت و هدیه ثواب آن به حضرت معصومه علیها السلام و توبه از گناهان است.

در نظر داشته باشید که حرم این بانو مکرمه، در اعیاد شعبانیه، بخصوص نیمه شعبان خیلی شلوغه. حتما برای زیارت بهتر برنامه ریزی درستی داشته باشید.

اقامتگاه های اطراف حرم حضرت معصومه (س)

در سایت سفربازی، اگر با استفاده از امکان انتخاب اقامتگاه های اطراف یک محل خاص، اقامتگاه های اطراف حرم مطهر رو بررسی کنیم، در شعاع ۲ کیلومتری حرم، ۳۷ اقامتگاه از انواع مختلف مراکز اقامتی قابل رزرو است.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف حرم حضرت معصومه

سفربازی - مسجد جمکران

مسجد جمکران

مسجد جمکران، یادبودی برای منتظران حضرت قائم

مسجد جمکران به عنوان یکی از مهمترین مراکز زیارتی شیعیان در ایران حساب میشه. این مسجد به دلیل انتساب به وجود حضرت مهدی (عج) علاوه بر جذب زائران باعث شده در زمان های زیادی مثل اعیاد فطر، قربان و… و سایر مناسب های مذهبی شاهد برگزاری مراسم دعای ندبه باشه. از ارادات خاص زائران به این مسجد، حضور آن ها در جمکران در روز سه شنبه هر هفته ست.

مسجد جمکران به شکل پیچیده‌ای ساخته شده که باعث شده است که این مرکز مذهبی و زیارتی در طی قرن‌ها تبدیل به نمادی از معماری ایرانی و هنر اسلامی بشه. بنای اصلی این مسجد در دوره صفویه و به دستور شاه عباس اول ساخته شده اما با گذشت زمان، سایر قسمت‌ها اضافه شده و این مسجد رو به یه مجموعه فرهنگی و تاریخی تبدیل کرده.

جشن های برگزار شده در این مسجد در نیمه شعبان به اوج خودش می رسه. از مولودی خوانی و پذیرایی از عاشقان مهدی (عج) تا قرائت دعای ندبه و دعا برای ظهور هر چه زودتر امام.

سفربازی - جمکران

جمکران

آداب زیارت مسجد جمکران

طبق منابع توصیه شده که زائران در این مسجد ۲ نماز ۲ رکعتی بخونن. در نماز  رکعتی اول، یک بار سوره حمد و هفت بار سوره‌ اخلاص خوانده شده و ذکر رکوع نماز نیز ۷بار تکرار شود.

نماز ۲ رکعتی بعدی نیز به نیت امام زمان (عج) به این شیوه خوانده شود:

بعد از شروع نماز و رسیدن به قسمت «ایاک‌ نعبد‌ و ایاک‌ نستعین» آن را صدبار تکرار کرد و بقیه حمد را خوند. سپس سوره اخلاص رو یکبار خوند و ذکر رکوع و سجده رو ۷ بار تکرار کرد. بعد از اتمام نماز یک بار تهلیل (لا‌اله‌الا‌الله) را گفت و در نهایت تسبیحات حضرت فاطمه‌ زهرا (س) را گفته و در سجده صد بار صلوات بر پیامبر و آل پیامبر فرستاد.

آداب حضور و احترام در مسجد نیز دقیقا مثل آداب حضور در حرم حضرت معصومه (س) یعنی غسل، نیت، طهارات و … ست.

سفربازی - هتل ملل قم

هتل ملل قم

اقامتگاه های اطراف مسجد جمکران

با بررسی اقامتگاه های اطراف مسجد جمکران در سایت سفربازی می تونید، از میان بیش از ۱۰ مرکز اقامتی، اقامتگاه مناسب خود را انتخاب کنید. باید بگیم که اقامتگاه های اطراف مسجد به خاطر تقاضای بیشتر زائران خیلی زودتر پر میشه. پس بهتره قبل از هر چی، اقامتگاه خودتون را به صورت قطعی رزرو کنید

مشاهده اقامتگاه ها اطراف مسجد جمکران

سفربازی - سوغاتی های قم

سوغاتی های قم

سوغاتی و محصولات قم

از شهر قم می تونید محصولات و سوغاتی های لیست پایین رو تهیه کنید:

  • حلوای قم یکی از سوغاتی‌های معروف این شهره و از عسل، شکر، آرد و مغزهای پسته تهیه میشه.
  • نبات قم یا “نبات زعفرانی” یکی دیگر از سوغاتی‌های مشهور این شهره که از ترشی‌های سنتی ایران محسوب میشه.
  • شیرینی‌های دست ساز و سنتی شهر قم مانند قلوه، شیرینی سعدی و دشنی محبوبیت بسیاری دارن.
  • صابون معصومی یکی از سوغاتی‌هایی که به دلیل داشتن خواص درمانی و آرایشی مورد توجه بسیاری از مردم و گردشگرانه.
  • گل محمدی که به نام محمد صلی الله علیه و آله معروف است، در قم کشت میشه و به عنوان سوغاتی عطر و اسانس آن مورد استفاده قرار می گیره
  • سوهان قم هم که معروف ترین سوغاتی این شهره و علاوه تمایل زیاد افراد به خرید این محصول، رقابتی زیادی برای تولید هم داره.
  • محصولات مذهبی هم مثل مهر، سجاده، تسبیح، کتاب ها ادعیه و … در شهر قم به خصوص اطراف حرم و یا مسجد جمکران بسیار زیاد قابل یافتنه.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای