۰

طرح جامع گردشگری تالاب شادگان اجرایی می‌شود؟

بازدید
 • معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان از موافقت رییس‌جمهوری مبنی بر تامین اعتبار و اجرایی شدن طرح جامع گردشگری تالاب شادگان خبر داد.
  به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، عادل مولا با اشاره به روند تایید طرح جامع گردشگری تالاب شادگان، اظهار کرد: این طرح با همکاری اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهیه شد که خلاصه آن از طریق سازمان حفاظت محیط زیست به رییس‌جمهوری ارسال شد.
  وی افزود: دفتر ریاست‌جمهوری در نامه‌ای به سازمان برنامه بودجه اعلام کرد که بر اساس پیشنهادات دیده شده در این طرح، تامین اعتبار انجام و طرح اجرایی شود.
  معاون اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: به‌منظور اجرایی کردن این طرح، جلسه‌ای با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان به صورت سه‌جانبه خواهیم داشت تا براساس اولویت‌بندی طرح را پیش ببریم.
  تحقق ۸۰ درصدی حقابه تالاب شادگان
  وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت آب‌گیری تالاب شادگان بیان کرد: میزان حقابه تالاب شادگان حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب است که در سال آبی جاری ۸۰ تا ۸۵ درصد حقابه از کارون وارد تالاب و بخش عمده این حقابه اوایل سال آبی دریافت شده است.
  براساس این گزارش، رییس‌جمهوری هشتم اردیبهشت ماه سال جاری در سفر به استان خوزستان و بازدید از تالاب شادگان دستور داد سند توسعه تالاب شادگان به علت غفلت‌های صورت گرفته نسبت به ظرفیت‌های این تالاب و گلایه‌مندی اهالی آن منطقه تدوین شود. رئیس جمهور توجه به مسایل محیط زیستی در این سند توسعه‌ای را مورد تاکید قرار داد.
  با توجه به دستور اکید رییس‌جمهوری طرح جامع گردشگری تالاب شادگان خرداد ماه سال جاری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور آماده و به رئیس‌جمهوری تقدیم شد.
  کمک به ایجاد فرآیند اشتغال و افزایش درآمد جوامع محلی، توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های محیط زیست و کنترل پیامدهای زیست‌محیطی گردشگری غیر مسئولانه در تالاب، ارتقای آگاهی و فرهنگ‌سازی جوامع محلی و جلب مشارکت گردشگران در حفاظت از تالاب، بررسی و تعیین ارزش‌های اکوتوریسم منطقه و قابلیت اشتغال‌زایی صنعت پاک گردشگری و ارزش‌گذاری زیست محیطی جهت تعیین روابط متقابل تالاب و ساکنان آن را از جمله اهداف کلی این طرح ذکر کرد.
  تالاب شادگان، بزرگ‌ترین تالاب ایران است که ترکیبی از سه تالاب شادگان، خور موسی و خورالامیه است. مساحت این تالاب حدود ۴۰۰ هزار هکتار است که با رودهای کارون و جراحی و همچنین جزر و مدهای خلیج‌فارس تغذیه می‌شود.
  این تالاب از شمال به شادگان و هورالدورق، از جنوب به رودخانه بهمن‌شیر، از غرب به جاده دارخوین و آبادان و از شرق به آب‌های خور موسی می‌رسد. همچنین از جنوب در نهایت به خلیج‌فارس می‌ریزد.
  این تالاب یکی از مناطق حفاظت شده توسط محیط‌ زیست است که به‌عنوان پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان معروف است. همچنین این تالاب در سال ۱۳۵۴ شمسی در یونسکو به ثبت رسیده است.

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *