رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل با اشاره به جذابیت طبیعی منطقه کویری «ریگ بلند» و کویر مرنجاب، بر ضرورت توسعه زیرساخت‌های گردشگری این ناحیه تاکید کرد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، مهدی مشهدی درباره چشم‌اندازهای بی‌نظیر «ریگ بلند»، گفت: این منطقه در مجاورت دریاچه نمک قرار دارد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، چراکه به لحاظ زیبایی و ارتفاع در ایران بی‌نظیر است و هر سال در روزهای شلوغی گردشگری گردشگران زیادی از ریگ بلند بازدید کرده، به طوری که سالانه بیش از ۲.۵ میلیون نفر از این ناحیه دیدن می‌کنند.

او با اشاره به اهمیت و جذابیت‌های این منطقه، افزود: این درحالی است که یکی از مشکلات موجود، کیفیت پایین جاده مرنجاب است؛ این معضل سبب شده گردشگران نتوانند از این جاده به‌عنوان جاده اصلی استفاده کنند، در نتیجه تعداد گردشگران کاهش می‌یباد. هیچ سازمانی هم مسئولیت بهسازی جاده مرنجاب را قبول نمی‌کند.

قوانین جذب راهنمایان گردشگری سختگیرانه‌تر شده است

به گفته مشهدی، زیرساخت‌های منطقه ریگ بلند و کویر مرنجاب در حد استاندارد نیست. با تلاش فرمانداری و اداره میراث استان اصفهان قصد داریم طرح ساماندهی کویر مرنجاب را اجرا و مصوبه آن را اخذ کنیم تا مشکل جاده آن نیز مرتفع شود. همچنین حفظ ارزش‌های فرهنگی و محیط زیست منطقه در این طرح دیده شده است.

او معتقد است: به دلیل این مشکلات از ظرفیت‌های گردشگری منطقه «ریگ بلند» به درستی استفاده نشده است. در این ناحیه و منطقه کویری آران و بیدگل ۲۰۰ راننده آفرود سوار داریم که به گردشگران خدمات ارائه می‌دهند. البته هنوز راهنمای گردشگری در این منطقه نداریم و از این بابت دچار کمبود هستیم. ضوابط و مقررات جذب راهنمایان گردشگری تغییر کرده و سخت‌گیرانه‌تر شده است.

جغرافیای گردشگری تغییر کرده است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل یادآور شد: این‌ها درحالی است که جغرافیای گردشگری در سال‌های گذشته تغییر کرده به طوری که تا چند سال پیش بیشتر افراد مناطق جنگلی و ساحلی را برای سفر انتخاب می‌کردند، اما در سال‌های اخیر سفر به کویر نیز به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شده است. با این توضیح که جزیره سرگردان و قلعه مرنجاب در منطقه ریگ بلند واقع شده‌اند و بر جاذبه‌های آن افزوده‌اند.

به گفته مشهدی، گیتِ ورودی منطقه کویر و دوربین‌ها تمام ترددها و پلاک خودروها را ثبت می‌کند، به همین دلیل قادر هستیم تعداد دقیق گردشگران را مشخص کنیم. ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در ناحیه ریگ بلند در دستور کار است و در حال حاضر در مسیر این منطقه چند مجموعه ارائه دهنده خدمات گردشگری احداث شده است که قصد داریم تا سال ۱۴۰۴ خدمات کامل گردشگری را در این ناحیه محقق کنیم.

جذابیت‌های مختلف ریگ بلند

او تصریح کرد: عده‌ای از گردشگران به‌عنوان گردشگران طبیعت‌گرد محسوب می‌شوند و با توجه به اینکه بیش از ۴۰ گونه گیاهی و ۱۵ گونه جانوری در منطقه «ریگ بلند» شناسایی شده است این منطقه همواره برای این نوع از گردشگران جاذبه خاصی دارد. یکی دیگر از امتیازات منطقه ریگ بلند امنیت بالای آن و فاصله اندک آن با پایتخت است.

او با یادآوری اینکه منطقه «ریگ بلند» از نظر ارتفاع در ایران شاخص است، گفت: ارتفاع رَمل‌ها در این ناحیه زیاد است، به طوری که ارتفاع این رمل‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ متر است در حالی که در نواحی دیگر ایران ارتفاع رَمل‌ها تا ۱۰ متر می‌رسد.

تاکید رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل بر این است که منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب جاذبه‌ای طبیعی با چشم‌اندازی بی‌نظیر است که جا دارد به چنین جاذبه‌هایی در سطح استان و کشور بیشتر بها داده شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای