با پایان فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج، سرپرست کاوش ‌از کشف بقایای کفتار غارنشین در این محوطه باستانی خبر داد.

به گزارش سفربازی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، حامد وحدتی‌نسب گفت: فک پایین انسان مدرن و بخش بالایی جمجمه نوعی از کفتار منقرض شده به نام «کفتار غارنشین» که مابین ۵۰۰ هزار تا ۱۱ هزار سال پیش روی کره زمین می‌زیسته و برای نخستین بار از ایران گزارش شده، از دیگر کشفیات این فصل از کاوش‌ها به‌شمار می‌روند.

به گفته او، سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی تیم مشترک ایران و فرانسه با همکاری «ژیل بریون» استاد موزه انسان‌شناسی پاریس و با دستیابی به مواد فرهنگی قابل‌توجهی به پایان رسید.

او با اشاره به قدمت لایه‌های این فصل از کاوش‌ها، توضیح داد: در این فصل، نتایج سن‌‎سنجی مواد فرهنگی این غار که در فصل دوم به آزمایشگاه سن‌سنجی در موزه انسان‌شناسی پاریس ارسال شده بود، نشان دهنده سه لایه استقراری با قدمت‌های ۱۶۰، ۲۱۰ و بالای ۴۰۰ هزار سال برای غار قلعه‌کرد بود که این محوطه را به قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران تبدیل کرد.

کشف دست‌افزارهایی با سنت‌های تراشه‌برداری

سرپرست کاوش‌های قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران افزود: در کنار نتایج سن‌سنجی، کشف دست‌افزارهایی با سنت‌های تراشه‌برداری قدیمی‌تر از پارینه‌سنگی میانی، حاکی از حضور و زیست گونه‌های دیگری از انسان به جز انسان هوشمند کهن و انسان نئاندرتال در این محوطه است.

وحدتی‌نسب با بیان اینکه این یافته‌ها برای حفاظت و نگهداری تحویل موزه قزوین شده، اظهارامیدواری کرد: با حمایت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین شاهد انجام فصل‌های آینده کاوش در مهم‌ترین محوطه‌های باستانی ایران باشیم.

گفتنی است، غار قلعه‌کرد آوج در ۲۰ کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع بخش مرکزی آوج واقع شده که پس از عبور از دهانه غار و فرود از یک چاه‌راه ۱۵ متری، تالاری به وسعت بیش از هزار مترمربع نمایان می‌شود که دارای چکیده‌ها و چکنده‌های فوق‌العاده زیبایی است. این غار از قدیمی‌ترین مناطق سکونت انسان در ایران است که به لحاظ غنای یافته‌های باستان‌‎شناسی و بقایای انسانی یافت‌شده یک محوطه بی‌نظیر و کاملا یگانه است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای