مجموعه سفربازی قصد دارد تا شما عزیزان علاقه‌مند به سفر را با یکی از زیباترین شهرهای ایران آشنا سازد. این شهر که به‌طورکلی معرف حضور همه مردم در ایران است، شهر رامسر نام دارد.  پس ما را در این متن همراهی کنید تا درباره شهر رامسر و تاریخچه شهر رامسر اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تقاضای بالای گردشگران برای مسافرت به رامسر

می‌توان گفت که شهر رامسر گردشگر پذیرترین شهر در ایران است. تقاضای اجاره ویلا چه از نوع ویلای استخردار و چه از نوع ویلای جنگلی و ساده در رامسر و در وبسایت سفربازی بسیار زیاد است. به‌ طور کلی افرادی که قصد سفر به این شهر را دارند پیش ‌از رسیدن به مقصد برای اجاره ویلا در رامسر اقدام می‌کنند. به طوری که سایت سفربازی در طول هفته و ماه شاهد درخواست‌های بسیاری برای اجاره ویلا در رامسر است. حال می‌خواهیم شما را بیشتر با این شهر زیبا و سرسبز آشنا سازیم.

تاریخچه موقعیت جغرافیایی شهر رامسر

شهر رامسر در اوایل با نام سخت‌سر شناخته می‌شد. اما مدت‌های زیادی است که این نام به رامسر تغییر کرده‌است و امروزه افراد این شهر را با نام رامسر می‌شناسند. این شهر آخرین شهر غربی استان مازندران نسبت به استان گیلان بوده و می‌توان آن را مرزی بین استان گیلان و مازندران دانست.

رامسر از سمت شمال به دریای مازندران، از سمت جنوب به کوه‌های البرز، از سمت شرق به شیرود و از سمت غرب به شهر چابکسر ختم می‌شود.

تاریخچه شهر رامسر

در زمان‌های خیلی قدیم شهر رامسر جزئی از شهرستان تنکابن به ‌حساب می‌آمد. اما با توجه به امکانات ویژه این شهر، چه از نظر کشاورزی و اقتصادی و چه از نظر جذب توریست، در تقسیم‌بندی جدید کشوری از شهرستان تنکابن جدا شد.

ویژگی‌های آب و هوایی رامسر

شهر رامسر یک شهر جلگه‌ای می‌باشد که به دلیل نزدیکی به دریا و همچنین وجود جنگل‌های سرسبز دارای آب‌وهوای معتدل و مرطوب کوهستانی است. هوای این شهر جلگه‌ای رو به سردی می‌رود و نیمه مرطوب است.

به دلیل همین آب ‌و هوا و خاک حاصلخیزی که شهر رامسر دارد، بسیار برای امور کشاورزی مناسب می‌باشد و درختان پرباری را در این شهر می‌توانیم داشته باشیم.

گویش مردم رامسر

به طور کلی مردم رامسر به زبان خاص رامسری صحبت می‌کنند . این گویش مابین مازنی و گیلکی است. به دلیل همان موقعیت جفرافیایی گفته شده در قسمت قبل و نزدیکی شهر رامسر به استان گیلان، ساکنین این منطقه به‌جای آن که بیشتر به زبان مازنی صحبت کنند، دارای گویش گیلکی می‌باشند.

طبیعت در رامسر

تاریخچه شهر رامسر

یکی از دلایل جذب بالای گردشگر به شهر رامسر و همچنین اجاره سوئیت یا ویلا در رامسر، نزدیکی این شهر هم به جنگل و هم به دریا است. به ‌همین دلیل مسافرانی که قصد مسافرت به این شهر را دارند حق انتخاب داشته و می‌توانند با اجاره ویلای ساحلی در رامسر،  در نزدیکی دریای این شهر باشند و یا با اجاره ویلای جنگلی در رامسر از طبیعت سرسبز آن استفاده کنند. علاوه بر این در صورت تمایل با اجاره ویلا در رامسر می‌توانید از هر دو زیبایی این شهر تاریخی و سرسبز در شمال کشور، یعنی طبیعت و دریا، با هم بهره ببرید.

همچنین بیشتر بخوانید: تله کابین رامسر

رامسر و محبوبیت آن از دوران صفویه

در زمان‌های گذشته که مدرنیته وارد شهر‌ها و جاذبه‌های گردشگری رامسر نشده بود، این شهر را شهر شمعدانی، درختان افرا، دشت‌های سبز، باغ‌های فندق، درختان پربار پرتقال و زیبایی‌های طبیعی این ‌چنین می‌شناختند.

به ‌همین دلیل است که این شهر از زمان‌های بسیار قدیم یعنی از زمان دوران صفوی مورد توجه گردشگران بوده ‌است. به طوری که محبوبیت و زیبایی‌های شهر رامسر از آن زمان در کتاب‌های تاریخی و گردشگری آورده شده. از آن همیشه با نام شهر سبز یاد می‌شد.

حتی در سفرنامه‌های قاجار نیز به زیبایی‌های این شهر همچون آب‌های گرم، قله‌های مخروطی، جنگل‌های سرسبز پرداخته شده است. شاید بتوان دلیل شهرت زود هنگام و جهانی رامسر را حضور گردشگران از کشورهای خارجی، برای دیدن زیبایی‌های این شهر دانست.

در تاریخچه شهر رامسر، نام این شهر را در بسیاری از سفرنامه‌های گردشگران قدیمی خارجی می‌توان یافت. این افراد در نوشته‌های خود به وفور از زیبایی‌های چشم‌نواز رامسر یاد کرده‌اند. همین امر موجب شد تا در طول تاریخ افراد زیادی برای سفر به رامسر اقدام کنند تا زیبایی‌های این شهر را از نزدیک ببینند.

تاریخچه شهر رامسر

آب گرم رامسر

یکی از جاذبه‌های گردشگری رامسر که بسیاری از افراد را از زمان گذشته تا به امروز به این شهر جذب کرده است، وجود آب‌های گرم است. بخش‌های بسیار گسترده‌ای از مرکز شهر رامسر شامل آب‌های گرم معدنی می‌باشد که این آب‌ها دارای خاصیت‌های طبی و درمانی هستند. حتی اگر به تاریخچه شهر رامسر نگاهی بیندازید می‌بینید که در زمان‌های بسیار دور نیز افراد برای درمان مشکلات خود به شهر رامسر سفر کرده و از آبگرم‌های این منطقه استفاده می‌کردند .آبگرم‌های رامسر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله دردهای عصبی و عضلانی، بیماری‌های پوستی، روماتیسم مفید می‌باشند .

این آب‌های گرم که به چشمه‌های گوگردی گازدار نیز معروف هستند در محله‌هایی همچون جواهرده، کتالم، سادات‌محله و خود شهر رامسر واقع‌اند. در صورتی ‌که می‌خواهید از این ویژگی‌های درمانی آبگرم معدنی رامسر استفاده کنید، می‌توانید در سایت سفربازی برای رزرو ویلا در رامسر یا یکی از محله‌های نام برده و اطراف آن، در نزدیکی آبگرم‌ها اقدام نمایید .

به دلیل اینکه‌ از این آبگرم‌ها در زمان‌های گذشته بسیار استفاده می‌شد، نقش اصلی را در یادآوری شهر رامسر دارند. به طوری که یکی از آب گرم‌های شهر رامسر به دلیل استفاده زیاد و محبوبت توسط رضا شاه، به آبگرم رضاشاه معروف می‌باشد. دمای این چشمه آب گرم، چهل و دو درجه است که بهترین حد تحمل دمایی بدن می‌باشد.

قله‌های مارکو و دیگر جاذبه‌ها در رامسر

یکی از جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های شهر رامسر که در سفرنامه‌های تاریخی این شهر به‌وفور از آن یاد شده است، وجود قله‌های مخروطی‌شکل مارکو است. این قله‌ها از سلسله کوه‌های البرز در شرق رامسر جدا شده‌اند.

 علاوه ‌بر این شهر رامسر دارای موزه‌ها، مساجد و هتل‌های تاریخی و دیدنی است. تاریخچه شهر رامسر در طول زمان، مسافران را چه از داخل کشور و چه از خارج کشور به شهر رامسر جذب کرده است. همچنین باعث شده این شهر مقصد بسیاری از مسافران گردد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای