یکی از اساتید حوزه اصفهان‌شناسی با اشاره به اهمیت مرمت و احیای «مَدرَس ابن‌سینا» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های میراث‌دوستان، گفت: این مَدرس می‌تواند به مکانی فرهنگی برای ارائه آثار شیخ‌الرئیس ابوعلی‌ سینا و معرفی این شخصیت برجسته تبدیل شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، اواخر خردادماه بود که عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و هیئت همراهش در جریان بیست و پنجمین سفر استانی رئیس‌جمهور به اصفهان آمد و در اتاق بازرگانی این استان حاضر شد. آن روز همه نمایندگان و مسئولان و صاحب‌نظران اصفهان بر جریان دائمی زاینده‌رود از سراب تا پایاب تأکید کردند، اما این، تنها خواسته اصفهان‌شناسان حاضر در آن جلسه نبود. محمدحسین ریاحی، نویسنده، پژوهشگر و اصفهان‌شناس، یکی از سخنرانان آن روز بود که بر ضرورت تأمین اعتبار برای مرمت بناهای تاریخی استان به‌ویژه «مَدرَس ابن‌سینا» تأکید کرد و در حضور ضرغامی، رسیدگی به این بنای تاریخی را به‌عنوان یکی از دغدغه‌های میراث‌دوستان اصفهان خواستار شد.

این نویسنده و اصفهان‌شناس در زادروز شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا که روز پزشک نامیده شده است، گفت: شیخ‌الرئیس از اواخر قرن پنجم هجری قمری، مدت ۱۵ سال در اصفهان اقامت داشت و در این مدت از نزدیکان حاکم معروف اصفهان یعنی «علاءالدوله کاکویه» یا «علاءالدوله دیلمی» بود؛ بنابراین با توجه به جایگاه و مقام شامخ ابن‌سینا از نظر اجتماعی، علمی و سیاسی، او در جوار حاکم و یا فضاهای مهم شهر به تدریس و تعلیم و آموزش می‌پرداخت به‌طوری‌که بسیاری از مباحث قابل‌توجه علمی که شیخ‌الرئیس تصنیف و یا تألیف کرده در زمان حضور او در اصفهان انجام ‌شده است.

فقط بخش کوچکی از بنا باقی مانده

او افزود: مکانی که امروز «مَدرَس سینا» نامیده می‌شود، بنایی است که به قرن چهارم و پنجم هجری قمری تعلق دارد و شیخ‌الرئیس حدود ۱۵ سال در آن به تدریس پرداخته است. این بنا در کوچه پاگلدسته در یکی از کوچه‌های خیابان ابن‌سینا واقع‌شده و بنای موجود تنها بخش کوچکی از بنای اولیه‌ این مدرس است چراکه احتمالاً این بنا امتداد داشته و فضاهای بسیار بیشتری به آن تعلق داشته است، به‌طوری‌که مدرس ابن‌سینا از ابتدای خیابان ابن‌سینا تا مدرسه شفیعیه و مکان امروزیِ آن ادامه پیدا می‌کرد اما فضای کنونی این مَدرس، تنها یک گنبد است که به مدرس ابن‌سینا معروف است.

این اصفهان‌شناس توضیح داد: با توجه به موقعیت و جایگاه ویژه شیخ‌الرئیس در اصفهان و در نتیجه‌ تعلیمات و آموزش‌های او در مکان موسوم به مدرس ابن‌سینا، شاگردان بزرگ و توانمندی در این شهر تربیت شدند.

غفلت بزرگی است

به گفته ریاحی، امروز از مَدرس ابن‌سینا که قطعاً فضاهای بزرگی داشته فقط یک بخش جزیی باقی‌مانده است، اما حتی برای همین بخش کوچک هم پیش‌بینی‌های مرمتی و حفاظتی انجام نمی‌شود و به روی مردم بسته است و این غفلت بزرگی است، در حالی که می‌توان با حفاظت صحیح، کاربری ویژه و قابل‌توجهی برای آن در نظر گرفت و به یک مکان فرهنگی برای ارائه آثار شیخ‌الرئیس و معرفی این شخصیت برجسته تبدیل شود.

گفتنی است، مَدرَس ابن سینا در محله دردشت در خیابان ابن سینا اصفهان واقع شده و در سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۵۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای