وزیر میراث‌فرهنگی از راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در ری خبر داد و گفت: این برنامه با هدف عرضه محصولات تولیدی اجرا و زمین آن توسط شهرداری و اعتبارات از سوی وزارت میراث تامین می‌شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از فارس، عزت‌الله ضرغامی در جلسه بررسی مسایل و مشکلات آثار باستانی ری، افزود: شهرری دارای ظرفیت‌های تاریخی، گردشگری، مذهبی، زیارتی و توانمند در حوزه صنایع‌دستی است که باید برای حفط این ظرفیت‌ها تلاش کنیم.

او با اشاره به وجود مشکلات در حوزه صنایع‌دستی، توضیح داد: بخش زیادی از این صنایع به دلیل آنکه کاربردی نیست به فراموشی سپرده می‌شود، همچنین عرضه و تبلیغ صنایع تولیدی نیز برای فعالان این حوزه مشکل است.

جایگاه ملی برای ری در نمایشگاه‌ها

به گفته وزیر میراث‌فرهنگی، با توجه به ظرفیت‌های صنایع‌دستی در شهرری، شهردار منطقه ۲۰ زمینی را برای ایجاد بازارچه دائمی صنایع‌دستی اختصاص می‌دهد و اعتبار آن نیز توسط وزارت میراث تامین می‌شود. در سطح ملی نیز در سایر نمایشگاه‌ها جایگاهی را برای ری در نظر می‌گیریم.

ضرغامی با بیان اینکه سال گذشته در تسهیلات تبصره ۱۸، برای اولین بار وزارت میراث چهار هزار میلیارد تومان عملکرد داشت، گفت: سازمان مدیریت برنامه و بودجه امسال به هر میزان که درخواست داشته باشیم تسهیلات در اختیار وزارت میراث قرار می‌دهد بنابراین فعالان صنایع‌دستی نیز می‌توانند از این ظرفیت برای دریافت وام استفاده کنند.

وضعیت نامطلوب گردشگری ری

او با اشاره به ظرفیت گردشگری ری، اظهار کرد: تعدادی از مکان‌های گردشگرپذیر ری را بازدید کردیم و مشخصاً وضعیت موجود در شأن اثر و گردشگران نیست و نیاز به خدمات گردشگری بهتری دارد که بنا بر پیشنهاد شهردار منطقه ۲۰ در محدوده تاریخی چشمه‌علی با همکاری شهرداری اقداماتی انجام خواهد شد.

وزیر میراث‌فرهنگی افزود: بخشی از حریم‌های آثار تاریخی توسط کارشناسان و عوامل میراث انجام شده اما از آنجا که بناهای تاریخی دارای حرایمی است میراث‌فرهنگی نیز موظف به حفظ عرصه، بنا و توجه به حریم است و در این راستا تلاش کردم تا برخی پیشروی‌ها را کاهش دهیم.

ضرغامی با اشاره به نبود بودجه تملک، گفت: در کنار چشمه‌علی دو محل جهت تملک مطرح شده از این‌رو از کارشناسان درخواست بررسی موضوع را داریم و مصوبه‌ای از سوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شده که هر کشاورزی که در حوزه حریم قرار می‌گیرد از سوی اداره جهاد جهت تغییر مکان اقدام شود.

اقدام برای ثبت جهانی برج طغرل

او در بخش دیگری از سخنان خود افزود: برج طغرل یک سرمایه عظیم برای ری و تمدنی برای ری باستان است بنابراین باید برای ثبت جهانی آمادگی لازم صورت گیرد.

او با بیان اینکه مشکلات احصا شده از این پس در جلسات ویژه ری مطرح و تصمیم‌گیری خواهد شد، اظهارامیدواری کرد: در حوزه‌های گردشگری، میراث و صنایع‌دستی اقدامات درخور توجهی صورت گیرد و توصیه می‌کنم تا شرکت‌های فروش بلیت برای ری اقدامات قابل‌توجهی انجام دهند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای