باستان‌شناسان دانشگاه تهران ارگ حکومتی شهر تاریخی اوجان، پایتخت تابستانی ایلخانان را از دل خاک بیرون آوردند.

به گزارش سفربازی، به نقل از خبرگزاری صداوسیما، گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران موفق شد پس از ۱۰ سال بررسی و کاوش میدانی حدود ۷۰۰ محوطه تاریخی شهر اوجان را شناسایی و بخشی از ارگ حکومتی آن را از دل خاک بیرون بیاورند.

سرپرست این گروه باستان‌شناسی درباره این کاوش، گفت: با توجه به اسناد و شواهد تاریخی که درباره این شهر و قلعه حکومتی ایلخانان وجود داشت، کار مطالعاتی و بررسی منطقه را از سال ۱۳۸۵ آغاز کردیم و تیم تحقیقاتی ما تا سال ۱۳۹۵ مشغول مطالعه و بررسی منطقه بودند و توانستند در چند مرحله کاوش، حریم شهر را معین و کاوش‌ها را آغاز کنند.

مکان‌یابی شهر طبق یک نقاشی

به گفته رحیم ولایتی، محل دقیق این شهر تاریخی با استفاده از مستندات مهم و توصیف‌های درج شده در متون تاریخی و جغرافیایی، به خصوص تصویری که نصوح مطراقچی، نقاش سلطان سلیمان عثمانی، از این شهر کشیده بود، شناسایی و مکان‌یابی شد.

او با اشاره به کشفیات در این منطقه، توضیح داد: هر چند سفالینه‌ها و اشیایی نیز در این منطقه کشف شد، اما آنچه که این کاوش را با اهمیت می‌کند ارزش معماری و آثاری از قلعه حکومتی ایلخانان است.

او یادآور شد: علاوه‌بر شناسایی چهار قبرستان اسلامی از دوره سلجوقیان، ایلخانان و معاصر در محدوده عرصه شهر، شناسایی ارگ و قلعه حکومتی شهر به عنوان بزرگترین بنای باقی‌مانده از زمان تأسیس شهر که در دوره ایلخانان مرمت و بازسازی شده، دارای اهمیت است.

کشف غار معبد بودایی دوره ایلخانی

به گفته سرپرست این گروه باستان‌شناسی، همچنین شواهدی از دو برج آرامگاهی از دوره سلجوقی و ایلخانی و محل دستکندی در جبهه غربی شهر به دست آمده که احتمالا به‌عنوان غار معبد بودایی دوره ایلخانی، کارکرد داشته است.

گفتنی است، شهر اوجان یکی از مهمترین شهر‌های آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بود و غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت‌وساز‌هایی انجام داد و آن را «دارالاسلام» نامید. شهر تاریخی «اوجان» در ۶۰ کیلومتری شرق تبریز از جمله نماد‌های تمدنی سلجوقیان و ایلخانان مغول و پایتخت ییلاقی آنان بود.

این شهر تاریخی کاملاً در خاک مدفون است که با تلاش‌ها و پژوهش‌های انجام شده از سوی هیأت باستان‌شناسی دانشگاه تهران، بخشی از شهر از جمله قلعه حکومتی، کاوش و از دل خاک بیرون آورده شد و اکنون حفاظت از آن برعهده اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای