عید نوروز / عید نوروز کجا بریم؟

سفربازی - عید نوروز
بازدید
 • عید نوروز، عبارتی که وقتی می‌شنوی کلی خاطره شیرین و قشنگ برات زنده میشه. وقتی کوچیکتر بودی، منتظر بودی تا پیک نوروزی رو از مدرسه بگیری و این بهت میگفت که تعطیلات شروع شده. درختا شروع میکنن به جوونه زدن و شکوفه دادن و عطر گل‌های بهاری کم کم همه شهر رو پر میکنه. چهارشنبه‌سوری و پریدن از روی آتیش، بوی شیرینی خونگی که خونه رو پر میکنه، سبزه عید و کلی چیزهای دیگه که منتظرش بودی. اما چرا این موقع از سال عید میشه؟ اصلا عید نوروز از کجا اومده و چرا ما این زمان از سال رو جشن میگیریم؟ چرا این موقع از سال منتظری یه تغییر بزرگیم؟ اکه تو هم برات جالبه که دلیل همه اینا رو بدونی، با من تا آخر این مقاله همراه باش.

  رزرو هتل در سفربازی

  نوروز چیست و از کجا شروع شد؟

  کلمه نوروز به معنی اعتدال بهاری و برابری شب و روز هست. در واقع از اول فروردین دیگه شب‌های بلند زمستون کوتاه‌تر میشن و روزها بلندتر. پیشینه نوروز برمی‌گرده به ایران باستان. روایت‌های مختلفی در خصوص پیدایش نوروز موجوده که معروف‌ترین اون‌ها به دوران جمشید، پادشاه چهارم پیشدادی ایران، مربوط هست. در اوستا که یکی از کتاب‌های مقدس ایران باستان بوده، از فردی به نام جمشید روایت شده. در زمان جمشید اهریمن خسارت‌های زیادی مثل قحطی و خشکسالی برای مردم به بار آورده بود. جمشید که قدرت فره ایزدی داشته، به دستور اهورا مزدا با اهریمن مقابله میکنه. نتیجه این مقابله، پیروزی جمشید و شادی و برکت برای ایران بوده. به همین دلیل این روز رو “نوروز” یا “روز نوین” نام‌گذاری کردن. یکی از کارهایی که با اون این روز رو جشن گرفتن، کاشتن جو در تشت بود. یکی از آدابی که همچنان پابرجاست و به سبزه عید میشناسی.

  نوروز و رازهای نهفته آن

  جشن‌های هر فرهنگی میراث تاریخی و اصیل اون فرهنگ هستن. کشور ما ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. ایران بخاطر تمدن و فرهنگی که از دوران باستان داشته، گنجینه‌ای از جشن‌های باشکوهه. تعداد زیادی از این جشن‌ها در طول زمان از یاد رفتند و تعداد کمی همچنان باپرجا هستن. عید نوروز و یلدا جشن‌های باستانی هستند که هرسال با آداب و رسوم خاصی برگزار میشن. یلدا شب پیروزی نور و روشنایی بر تاریکی و به نوعی شب زایش دوباره خورشید بر روزهای زمستانیه. به همین خاطر مردم این شب رو تا صبح جشن می‌گیرن. عید نوروز زمانی از سال هست که محور زمین و خورشید یکی میشه و روز و شب به اعتدال میرسه. عید نوروز درواقع جشن نو شدن و زایش و شکوفاییه. این دو جشن به هم وابسته هستن و اگه خورشیدی متولد نشه، شکوفایی بهار طبیعت هم اتفاق نمیفته.

  چه کسانی نوروز رو جشن میگیرن؟

  شاید برات جالب باشه که بدونی نوروز رو فقط تو ایران جشن نمیگیرن. هرچند که عید نوروز عید باستانی ایرانی هست اما نوروز شروع سال نو در افغانستان هم هست. مردم افغانستان با آداب و رسوم خاص خودشون این عید رو جشن میگیرن. نوروز در کشورهایی مثل تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، آذربایجان، چین، ترکیه، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمیه. مردم این کشورها هم شروع بهار رو در نوروز جشن میگیرن و آداب و رسوم خودشون رو دارن. همینطور که میبینی عید نوروز فقط برای ایرانی‌ها اتفاق مهمی نیست. اخیرا به عنوان یکی از میراث فرهنگی و معنوی بشر ثبت جهانی شده و همه اون رو به رسمیت میشناسن.

  سفربازی - عید نوروز در کشور تاجیکستان

  عید نوروز در کشور تاجیکستان

  سفره هفت شینی که هفت سین شد!

  یادته وقتی بچه بودی، نزدیک عید مامانت چندتا تخم‌مرغ بهت میداد تا با آبرنگ هر نقشی که دوست داری روش بکشی؟ وسط این رنگ و نقش زدن‌ها، تخم‌مرغ‌ها فراموش می‌شد و دعوای رنگی با خواهر و برادرت شروع می‌شد! اما چرا باید تخم‌مرغ رنگ می‌کردی؟ چرا مامان از ۱۵ اسفند سبزه عید میذاشت؟ سماق و سمنو و … برای چی باید رو سفره هفت‌سین باشن؟ بذار تا بهت بگم.

  هفت‌شین

  همونطور که میدونی عید نوروز یک عید باستانیه و از زمان هخامنشیان و قبل از اون هم وجود داشته. در زمان باستان هم برپا کردن سفره‌ای مثل سفره هفت‌سین مرسوم بوده. اما عناصر این سفره کمی با سفره هفت‌سینی که میشناسی، متفاوته. در واقع از زمان باستان هم نماد هفت عنصر وجود داشته اما به جای هفت‌سین، هفت‌شین بوده. تعجب کردی نه؟

  نمادهای سفره عید با هفت‌شین به این شکل بود:

  شراب، نمادی برای شادابی و شور و نشاط. شکر رو برای شیرینی بخشی به زندگی به سفره اضافه کردن. شیر نماد غذای معذی و سلامتی‌آور بود. شیره، نماد قدرت و نیرومندی. شیرینی رو نمادی از شادکامی و شیربرنج رو نمادی از طعم، مزه و سلامتی میدونستن.

  این ترکیب جذاب تا قبل از ورود اسلام به ایران ثابت بوده اما بعد از اون کمی تغییر کرد.

  هفت‌سین

  سفره هفت‌سین همون هفت‌سینی هست که فردوسی نزدیک به هزار سال پیش تو شاهنامه بهش اشاره کرده. نماد هفت همچنان پابرجا بوده اما عناصری که حتما خودتم میدونی، جایگزین هفت‌شین شد. راستی میدونستی هر کدوم از اجزای سفره‌ هفت‌سین پیامی همراهشونه؟ نمیدونستی؟ پس بذار بهت بگم.

  سفربازی - سفره هفت سین

  سفره هفت سین

  سبزه

  تو بهار تا چشم کار میکنه، سبزی و شادابی دیده میشه. دلت میخواد بری تو دل طبیعت تا حال و هوات عوض شه و شاداب شی. به خاطر همین، سبزه یکی از قشنگ‌ترین نمادهای سفره‌ هفت‌سین و پیام‌آور طراوت و شادابیه.

  سمنو

  سمنو از جوانه‌های تازه گندم درست میشه. این عنصر سفره نماد شروع دوباره‌ست. از طرفی به امید زیاد شدن نعمت و برکت زندگی، تو سفره جا داره.

  سنجد

  بیشتر مردم سنجد رو نماد عشق میدونن و برای زیاد شدن عشق و علاقه روی سفره میذارن. اما سنجد نماد عقلانیت هم محسوب میشه. پس به امید جاری شدن عشق در خانواده و گرفتن تصمیم‌های مهم زندگی براساس عقلانیت در سال جدید!

  سیر

  خواص دارویی سیر مثل تنظیم فشار خون، سلامت قلب و معده معروفه. همچنین سیر سمبل اهورا مزدا و نماد تندرستی و سلامتیه. به امید داشتن سالی بدون هرنوع بیماری برای اعضای خانواده در سال جدید!

  سماق

  نماد صبر و استقامت، به امید اینکه در سال جدید در برابر سختی‌ها مقاوم و صبور باشی.

  سرکه

  در زمان‌های قدیم از سرکه برای باطل کردن سحر و جادو استفاده می‌شده. یجورایی نماد جاودانگی محسوب میشه و برای از بین بردن ناملایمات در سال جدید، روی سفره قرار میگیره.

  سکه

  با شنیدن کلمه سکه یاد پول و برکت میفتی. سکه نماد رزق و روزیه و به امید سالی پر از برکت و درآمد عالی، روی سفره هست.

  اما به جر هفت عنصر اصلی، عناصر دیگه‌ای هم تو سفره هفت‌سین هستن و اون‌ها هم پیامی به همراه دارن.

  ماهی

  ماهی قرمزایی که از بچگی تمام سال رو به انتظار دیدنشون رو سفره هفت‌سین می‌نشستیم. این ماهی‌های کوچیک نماد تازگی و تکاپو هستن و برای ما سالی پر انرژی به همراه میارن.

  دیوان حافظ

  حافظ یکی از تاثیرگذارترین و همراه لحظات شاد و غمگین ما ایرانی‌هاست. سر سفره حتما تفالی به حافظ بزن و برای شروع سال جدید حال و هوای خودت رو از حافظ بپرس!

  آینه

  نماد شفافیت و پاکی. یادت باشه که تو سال جدید و هرسال، صداقت همراه همیشگی زندگیت باشه.

  تخم‌مرغ

  تخم‌مرغ‌هایی که با ذوق برای سفره رنگ کردی و به سفره جذابیت خاصی میده، نماد تولده.

  سفربازی - سفره هفت سین

  سفره هفت سین

  شمع

  نماد روشنایی و فروغ، به امید اینکه تو سال جدید راهت همیشه روشن باشه.

  حالا که نمادهای سفره هفت‌سین رو شناختی، دوست داری راجع‌به تاریخچه نوروز تو ایران بدونی؟ همراهم باش، پشیمون نمیشی!

  تاریخچه نوروز در ایران

  همونطور که قبلا بهت گفتم، نوروز تو ایران خاستگاه باستانی داره. پیدایش اون برمیگرده به زمان جمشید. در دوره هخامنشیان، ساسانیان، اشکانیان و .. هم آداب برگزاری نوروز برقرار بوده. ایرانیای باستان اکثرا زرتشتی بودن. اما عید نوروز به حدی باشکوه برگزار میشده که ادیان دیگه هم اون رو برگزار میکردن.

  سفربازی - جشن نوروز در قاجار

  قاجاریه و جشن نوروز

  نوروز در ادبیات فارسی

  نوروز برای ایرانی‌ها از قدیم بسیار با اهمیت بوده. به خاطر اهمیت نوروز در ایران، تو آثار بیشتر شاعرهای ایرانی ردی از نوروز دیده میشه. اهمیت نوروز برای ایرانیان در حدی بوده که اون رو با هویت ملی خودشون برابر میدونستن. بذار این اهمیت رو با یک مثالی که تو ادبیات قدیم ایران اومده، بهت بگم. در یکی از بخش‌های شاهنامه میخونیم که بهرام چوبین به مبارزه با یکی از دشمن‌های ایران میره. اما نگران بود که اگه دشمن پیروز بشه، ایران رو به آتش میکشه و نامی از نوروز باقی نمیمونه. شاید برات جالب باشه که بگم اهمیت نوروز برای مردم ایران به قدری بوده که به نام نوروز قسم می‌خوردند.

  نمونه زیبایی از این موضوع تو شاهنامه دیده میشه:

  به یزدان و نام تو ای شهریار / به نوروز و مَهر و به خرّم بهار (فردوسی، شاهنامه)

  نمونه‌هایی از شعرهای کهن درباره نوروز

  زیبایی وجود موضوع نوروز تو شعرهای کهن ایرانی به قدری زیاده که میخوام چندتا نمونه رو بهت نشون بدم:

  مثلا فردوسی یکی از صفات کردان نیک و دلسوز به ایران رو گرامی داشتن نوروز میدونسته.

  نِگه دارد آیینِ جشنِ سَده / همان فرِّ نوروز و آتشکده

  مِهان را به مِه دارد و کِه بِه کِه / بوَد دین، فروزنده و روزبه)

  علاوه‌بر فردوسی، شاعرهای دیگه‌ای هم درباره نوروز شعر گفتن. چند نمونه زیبا رو بهت میگم:

  خُسروا روزَت همه نوروز باد / وَز طَرَب، شب‌های عمرت روز باد (انوری، دیوان)

  جمالش باد دایم عالم افروز / شبش معراج باد و روز نوروز (نظامی، کلیات، مخزن الاسرار)

  تا شب و روز جهان آینده‌اند / روزگارت روز و شب، نوروز باد (انوری، دیوان)

  عدل تو شبی چو روز روشن / روی تو چو روز عید خرّم (انوری، دیوان)

  سفربازی در نوروز

  میدونم تو هم مثل من کل سال رو منتظر تعطیلات عید نوروز بودی تا حسابی ازش استفاده کنی. اما به نظرت تو تعطیلات نوروز چه کارایی میشه انجام داد؟ دورهمی با خانواده و دوستایی که شاید خیلی فرصت نکردی باهاشون وقت بگذرونی؟ خوندن یه کتاب فوق‌العاده که منتظر یه فرصت بودی تا بری سراغش؟ کمپ کردن تو دل طبیعت یا کویر؟ رفتن به رستوران‌های مختلف و تجربه طعم‌های جدید؟

  انتخاب‌هات زیادن اما میخوام یه پیشنهادی بهت بدم که همه این کارها رو با هم بتونی انجام بدی. میپرسی چجوری؟ اصلا مگه میشه؟

  سفربازی تو عید همیشه جوابه! میتونی با خانواده یا دوستات یه سفر عالی رو برنامه‌ریزی کنی. باهاشون تو دل طبیعت یا کویر کمپ کنی،کتاب مورد علاقه‌ت رو تو دل مناظر بی‌نظیر بخونی و کیف کنی. تازه در کنار آشنا شدن با یه فرهنگ جدید، کلی غذای خوشمزه و جدید رو امتحان کنی!

  وبسایت سفربازی

  سفربازی

  بنر بهار سایت سفربازی

  عید امسال کجا بریم؟

  مطمئنم الان دلت یه سفر حسابی می‌خواد. حتما با خودت میگی حالا که اینقدر از سفر گفتی و دل ما رو بردی، بگو کجا برم؟ بهت حق میدم انتخاب مقصد سفر برات سخت باشه. اینجا ایرانه، کشور چهار فصل و هزار رنگ. نمیتونی بگی کدوم منطقه، استان یا شهر قشنگ‌تر و جذاب‌تره. از شمال بگم برات که تو بهار عین بهشته و همه جا به رنگ سبز. دریای شمال و سواحل بی‌نظیرش، کوه و جنگل، غذاهای خوشمزه محلی. بریم پایین‌تر میرسیم به اصفهان، کرمان و یزد که مهد تاریخ ایران هستن. یه کمپ عالی تو کویرهای اطرافشون به صزف تماشای ستاره‌ها تو شب. جنوب کشور که دیگه گفتن نداره. بنادر و جزیره‌های زیبا و دلربا با مردم خونگرم. آداب و رسومی اصیل و تجربه‌ای تکرار نشدنی. از شرق و غرب کشور غافل نشو. بازم اطلاعات بیشتر میخوای؟ بذار تا بهت بگم.

  عید بدون شمال مگه میشه؟

  دلت می‌خواد عید بری شمال ولی نمیدونی دقیقا کدوم قسمت شمال برات جذاب‌تره؟ بذار تا با هم یه نگاهی به گزینه‌های موجود بندزایم. از گیلان زیبا شروع می‌کنیم. با شنیدن اسم گیلان یاد چی میفتی؟ بوی ماهی تازه تو بازار رشت، عطر چای تازه دم لاهیجان، طعم نوستالژی و به یاد موندنی کلوچه فومن؟ یا شاید قدم زدن تو جنگل‌های سرسبز سراوان، پیک نیک تو دل ارتفاعات سیاهکل، قایق‌سواری تو مرداب انزلی و … بریم کمی به سمت مرکز، استان مازندران. بریم رامسر تا لذت شنا تو دریا با منظره جنگل سرسبز رو تجربه کنیم. جنگل‌های دو هزار و سه هزار تنکابن، ساحل محمودآباد، طبیعت بی‌نظیر سوادکوه با طعم اکبرجوجه گلوگاه! و اما یکی از اصیل‌ترین استان‌ها، گلستان. گنبدکاووس و بندر ترکمن، آشنا شدن با فرهنگ شیرین ترکمن‌ها، غذاهای خوشمزه و محلی و آشنایی با مردم مهمون‌نوازش. هنرهای دستی بی‌نظیر مردم این منطقه میتونه یه سوغات عالی و خاطرانگیز باشه.

  مشاهده و رزرو ویلا و هتل در شمال

  سفربازی - شمال

  شمال

  جنوب بهارش قشنگه!

  یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به جنوب، اواخر زمستون تا اواخر بهاره. از شیراز شروع کنیم؟ عطر خوش گل‌های بهاری و سرسبزی رو حین قدم زدن تو باغ ارم تجربه کردی؟ جمع شدن تو حافظیه و سعدیه موقع سال تحویل یه چیز دیگه‌ست. زیارت شاهچراغ، قدم زدن تو بازار وکیل در حالیکه داری یکی از خوشمزه‌ترین فالوده‌های ممکن رو نوش جان میکنی! قلیه ماهی اصیل و خوشمزه رو فقط تو بوشهر میتونی پیدا کنی. فلافل تند و عالی لب کارون اهواز با چاشنی ساز و آواز. هرمزگان و جزیره‌های مثال زدنی. تماشای غروب زیبای آفتاب لب صخره تو هرمز. محله‌های قدیمی و نقاشی با حنا رو دستات تو قشم. از کیش که نگم برات. تفریحات آبی هیجان‌انگیز، لوکس‌ترین مرکزهای تجاری و فروشگاه‌ها، دوچرخه‌سواری کنار ساحل و … در کنار همه اینا، آشنا شدن با فرهنگ غنی منطقه و مردم خونگرم جنوب، یکی از بهترین تجربه‌هات میشه.

  رزرو اقامتگاه های جنوب کشور

  سفربازی - جنوب ایران

  جنوب ایران

  یا شرقی یا غربی؟

  وسط اینهمه انتخاب جذاب نکنه یه وقت از شرق و غرب کشور غافل شی! استان‌های غربی کشور با طبیعت بی‌نظیر و فرهنگ غنی و اصیل یکی از مقصدهای عالی برای سفر هستن. از کرمانشاه شروع کنیم. کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون، کتیبه بیستون، گوردخمه دربند و خیلی جاهای دیدنی دیگه. بعد از سر زدن به جاهای دیدنی، بدون نون برنجی کرمانشاه رو ترک نکن. طبیعت ایلام تو بهار مثال زدنیه. روستاهای زیبا و سرسبز، آبشارهای معروف و دشت‌های وسیع این استان باعث شده تا به عروس زاگرس معروف باشه. یه انتخاب جذاب دیگه برات دارم که نمیتونی ازش بگذری و اونم سفر به مناطق عشایرنشینه. لرستان و چهارمحال و بختیاری از استان‌هایی هستن که عشایر عزیز در اونها سکونت دارن. به این مناطق برو و از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم این اقوام آشنا شو. از غذاهای خوشمزه‌ای که مخصوص خودشونه هم حتما امتحان کن.

  سفربازی - طبیعت زیبای ایلام

  طبیعت زیبای ایلام

  کویر رو از دست نده!

  تماشای آسمون شب کویر آرامش خاصی داره که اگه تا حالا تجربه نکردی، بهت پیشنهاد می‌کنم از دست ندی. کویرهای معروف ایران که امنیت لازم برای کمپ شبانه رو داشته باشن، اطراف اصفهان، یزد و کرمان هستن. پس با سفر به این استان‌ها میتونی یه تیر و دو نشون بزنی. بریم به اصفهان نصف جهان! قدم زدن کنار سی و سه پل، پل خواجو، عمارت عالی قاپو، کالسکه‌سواری تو نقش جهان، غذاهای محلی خوشمزه. اگه رفتی اصفهان یادت نره که حتما از گز و پولکی‌های معروفش سوغاتی بیاری. یزد یجورایی جزو مناطق تاریخی ایرانه. قدم زدن تو کوچه پس کوچه‌های شهر یزد از لابه‌لای بافت قدیمی و اصیل، حس عجیبی داره. یا بریم پیش کرمونیای عزیز و مهربون. یکم تو محوطه باغ فتح‌آباد قدم بزنیم و بعدش بریم سراغ حمام وکیل یا آبشارهای سیمک رو ببینیم. فقط تو این سفر کلمپه کرمان فراموش نشه!

  سفربازی - کویر

  کویر

  زیارتی و سیاحتی!

  شاید به این فکر کردی که عید نوروز امسال رو جایی بری که هم زیارت کنی هم تفریح. بهت قم و مشهد رو پیشنهاد میکنم. شهر قم تو استان قم و نزدیک کاشانه. بعد از زیارت آرامگاه حضرت معصومه (س) و جمکران، میتونی با خرید سوهان قم رو به مقصد کاشان ترک کنی. هرچند که فصل گلابگیری کاشان اردیبهشته، اما میتونی از باغ‌های زیبای گل محمدی دیدن کنی و بری به روستاهای اطراف. مقصد پیشنهادی بعدی استان خراسان و شهر مشهد مقدسه. میتونی اطراف حرم هتل رزرو کنی تا هروقت دلت خواست بری زیارت و آرامش بگیری. مشهد هم یجورایی شهر تاریخی محسوب میشه. آرامگاه افرادی مشهوری تو این شهر هست که میتونی بهشون سر بزنی مثل: شیخ بهایی، فردوسی، نادرشاه افشار و پیرپالاندوز. تو مشهد میتونی تفریحات هیجان‌انگیزی مثل رفتن به پارک آبی، مجموعه کوهسنگی و دره هفت حوض داشته باشی.

  رزرو هتل و ویلا در مشهد

  سفربازی - حرم امام رضا

  حرم امام رضا

  از اردبیل تا تبریز

  تو قسمت شمال غربی کشور چندتا استان با مردم عزیزشون بهترین میزبان برای مسافرای نوروزی هستن. حتما میدونی از کدوم استان‌ها حرف میزنم. استان‌های آذری‌زبان با مردم خونگرم و مهمون‌نواز. سفر نوروزی بهانه‌ای برای استراحت و آرامش و در عین حال آشنا شدن با مناطق جدیده. فکرش رو بکن رفتی به شهری که علاوه‌بر جاهای دیدنی جذاب، پر از چشمه‌های آبگرم معدنیه. چه لذتی داره شنا تو این آب و برگشتن قوای جسمانی برای شروع یک سال عالی. پس بریم به اردبیل و سرعین. منکه نمیتونم از عسل طبیعی و سرشیر صبحونه، کباب ممتاز یا آش دوغ بگذرم. دیدنی‌های تبریز و ارومیه در کنار شیرینی‌ها و سوغات معروفشون. روستای زیبای کندوان، دریاچه ارومیه، موزه‌های تبریز یا منطقه جلفا. به زنجان هم فکر کن، یه شهر پر از بنا و بقعه تاریخی. باغ‌های انگور وسیع. فقط مواظب باش دستت با چاقوی زنجان زخمی نشه چون میگن جنسش عالیه!

  رزرو آسان و سریع انواع هتل در تبریز

  سفربازی - تبریز

  تبریز

  از صدای شیپور تا ۱۳ بدر

  حال و هوای عید نوروز از وقتی شروع میشه که باید خونه تکونی کنی. بعدش وقت تدارکات سبزه عیده و با دقت زیادی باید مراقبش باشی که گل سرسبد سفره هفت‌سین باشه. چهارشنبه‌سوری مراسمی هست که توش غم و ناراحتی‌ها رو میسپریم به آتیش و با دلی خوش میریم به استقبال سال نو. اون لحظه که دور سفره هفت‌سین منتظری تا صدای شیپور رو بشنوی، با خونواده روبوسی کنی و عیدی بگیری. سبزی‌پلو و ماهی شب عید در کنار بزرگای خونواده و دید و بازدید روزهای بعدی، هرکدوم شیرینی‌های خودش رو داره. روزهای یکی یکی سپری میشن. میتونی از این فرصت استفاده کنی برای کارای شخصی عقب مونده‌ت. یا شاید بخوای بری سفر و یه استراحت عالی خودتو مهمون کنی. ولی نهایتا با سیزده بدر تعطیلات هم تموم میشه. اما چیزی که اهمیت داره اینه که با پرانرژی برگردی به روزهای عادی. راستی تو سیزده بدر حواست به طبیعت باشه.

  عید نوروز ۱۴۰۱ با سفربازی

  خب تو این مقاله سعی کردم از نوروز برات بگم. اینکه از کجا اومده و چقدر برامون اهمیت داره. از شهرهای ایران گفتم و انتخاب‌هایی که برای سفر میتونی داشته باشی. اگه دوست داشتی تو عید بری سفر، قطعا باید به فکر محل اقامتت باشی. حتما با خودت میگی تو این شلوغی دم عید حالا چجوری اقامتگاه پیدا کنم؟ اصلا نگران نباش. ما کنارتیم. تو سایت سفربازی میتونی انواع اقامتگاه مناسب برای هر منطقه رو ببینی و انتخاب کنی. کافیه بری تو سایت سفربازی تا با توجه به مقصد و شرایط خودت، اقامتگاه مناسبی رو پیدا کنی. باقی ماجرا رو بسپار به ما. گزینه‌های جذابی برات داریم. از من میشنوی زودتر برو و اقامتگاهت رو رزرو کن تا پر نشده. با هم خاطره عید امسال رو می‌سازیم!

  سفربازی - عید نوروز با سفربازی

  عید نوروز با سفربازی

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. سایت سفربازی خیلی عالی

  2. سوده گفت:

   بخشی که در مورد هفت شین صحبت کردید خیلی برام جالب بود واقعا

   1. گلی گفت:

    قسمتی که توضیح دادید هر کدوم از سین ها نشان از چه نمادی هستن رو خیلی دوست داشتم. اما همچنان بر سر دوراهی خریدن یا نخریدن ماهی قرمز هستم🤦🏼‍♀️

    1. Yasman گفت:

     نخریدنش انتخاب بهتریه

  3. الهام گفت:

   من مسافرت رفتن توی نوروز رو اصلا دوست ندارم ولی بعد خوندن این مقاله دوست دارم تک تک شهرهایی که معرفی کردید رو برم ببینم

  4. فاطمه :) گفت:

   با خوندن این مطلب، فهمیدم چقدر سایتتون کامله
   از شمال تا جنوب از شرق تا غرب همه‌جا رو پوشش دادین👌🏻

  5. Yasman گفت:

   واقعا خیلی کامل همه چیزو گفتین
   ممنون

  6. محدثه زمانی گفت:

   من قبلا از سفربازی رزرو داشتم، همه چیز خوب پیش رفت، ممنون از پشتیبانی سفربازی

   1. مهدی امیر بیگی تحریریه سفربازی گفت:

    محدثه عزیز😊
    خوشحالیم که تجربه خوبی از اقامت با سفربازی داشتید.

  7. مطهره گفت:

   دیگه وقتشه همه جای ایرانه زیبارو با کمک سفربازی بگردیم

  سوالات متداول
  عید نوروز چیست؟
  پیشینه نوروز برمی‌گرده به ایران باستان و همچنین کلمه نوروز به معنی اعتدال بهاری و برابری شب و روز هست.
  عید نوروز در کدام کشور ها برگزار میشه؟
  نوروز در کشورهایی مثل تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، آذربایجان، چین، ترکیه، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمیه. مردم این کشورها هم شروع بهار رو در نوروز جشن میگیرن و آداب و رسوم خودشون رو دارن.
  عید نوروز کجا بریم؟
  مردم ایران در عید نوروز به جای جای این کشور پهناور سفر میکنند، برای سفر به جاهای دیدنی ایران از طریق رزرواسیون آنلاین سفربازی به راحتی اقدام به رزرو کنید.
  آداب و رسوم عید نوروز چیست؟
  یکی از آداب عید نوروز، جمع شدن تمام افراد خانواده بر سر سفره عید در لحظه تحویل سال نو و همچنین دید و بازدید اقوام میباشد.
  تاریخچه عید نوروز چیست؟
  منشا عید نوروز دقیقا مشخص نیست و روایت های متعددی وجود دارد. برخی منشا آن را به بابلیان نسبت میدهند و برخی به زمان حمله کوروش بزرگ به بابل بازمی‌گردد.
  چرا عید نوروز 13 روز است؟
  زیرا پیدایش زمین 12 هزار سال به طول انجامیده و همچنین 12 روز عید به مانند 12 ماه سال میباشد و روز سینزدهم برای نظم در زندگی در نظر گرفته شده است.
  عید نوروز از چه زمانی شروع شد؟
  مردم اهل بابل، فصل بهار و بیدار شدن طبیعت را در دوران های قدیم جشن میگرفتند. بنابر اطلاعات موجود، این جشن 2340 سال پیش از میلاد برقرار بود.
  عید نوروز چه روزی است؟
  538 سال قبل از میلاد در زمان کوروش عید نوروز به عنوان عید ملی در میان مردم شناخته شد و در تقویم هجری، لحظه تحویل سال نخستین روز (هرمز روز) از فروردین است.
  سنت عید نوروز چیست؟
  چیدن سفره هفت سین، نوپوشی، سفرکردن، مهمانی رفتن و بازدید از بزرگان و اقوام، برپایی جشن، هدیه دادن به اعضای خانواده، دعای هنگام تحویل سال از سنت های عید نوروز میباشد.