۰

نیاسر یا قمصر، مسئله این است

سفربازی - نیاسر یا قمصر، مسئله این است
بازدید
 • نیاسر کجاست؟

  نیاسر یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های منطقه کاشان است و در استان اصفهان قرار دارد. این شهر کوچک و زیبا که ازجاذبه های کاشان به حساب می‌آید در ابتدا روستای بسیار کوچکی بود و جمعیت کمی در آن ساکن بودند. اما امروزه با ساخت و ساز و تبدیل این روستا به یک شهر، جمعیت آن نیز افزایش یافته است. حتماً شما نیز هرگاه نام نیاسر به گوشتان می‌خورد ناخودآگاه به یاد آبشار معروف نیاسر می‌افتید؛ اما باید بدانید که این شهر زیبا به‌جز این آبشار معروف دارای جاذبه‌های گردشگری دیگری است که می‌تواند توجه شما را جلب کند. سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. جمعیت این شهر زیبا حدود ۵هزار نفر است و در قدیم نیز نیاسر جزو روستاهای مورد توجه شاهان ساسانی بود.

  این شهر زیبا و پر‌جاذبه در ۲۰ کیلومتری کاشان قرار گرفته است و مردم بومی آن معمولاً به شغل گلاب‌ گیری مشغول هستند. درنتیجه می‌توان گفت در فصل بهار گردشگران زیادی را برای تماشای مراسم گلابگیری کاشان به خود جذب می‌کند. به‌طور کلی، در اکثر تور‌های گردشگری داخلی یا خارجی استان اصفهان نام شهر نیاسر نیز به گوش می‌خورد و کمتر گردشگری پیدا می‌شود که به اصفهان سفر کرده باشد، اما به نیاسر نرفته باشد.

  این شهر دیدنی و زیبا دارای بنا‌های تاریخی زیادی است. بناهای تاریخی واقع در این شهر قدمت هزار ساله دارند و شهر نیاسر تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است.

  آبشار زیبا و معروف نیاسر

  همان‌طور که در بالا گفتیم، شهر نیاسر جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد و می‌تواند پذیرای گردشگران از کشور‌های مختلف جهان باشد. در این شهر باستانی آبشار بزرگی وجود دارد که گردشگران اغلب آن را با نام آبشار نیاسر می‌شناسند. این آبشار جزو معروف‌ترین آبشار‌های ایران است و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.

  آبشار نیاسر در شمال این شهر قرار گرفته است و ارتفاع نسبتاً زیادی دارد. اگر قصد سفر به این شهر را داشتید به هیچ عنوان نباید از دیدن این آبشار زیبا غافل شوید. معمولاً این آبشار در فصل بهار دارای آب بسیار بیشتری است و میزان آب آن تقریباً دو برابر می‌شود‌.

  در ماه اردیبهشت آبشار نیاسر به قدری پر آب و زیبا می‌شود که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. اگر روزی قصد سفر به این شهر را داشتید سعی کنید در اردیبهشت عازم سفر شوید تا بتوانید این آبشار زیبا را تماشا کنید. این آبشار زیبا دارای ارتفاع زیادی است و برای عکاسی بسیار مناسب است.

  در محدوده این آبشار مراکز تفریحی و رستوران وجود دارد که شما می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و از سفر خود لذت بیشتری ببرید. گردشگران خارجی وقتی به شهر نیاسر وارد می‌شوند در اولین مرحله برای بازدید از آبشار زیبای آن راهی می‌شوند و معمولاً هیچ گردشگری بدون بازدید از این آبشار دیدنی کاشان را ترک نمی‌کند.

  غار رئیس در کدام شهر کاشان قرار گرفته است؟

  غار رئیس از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کاشان است که در شهر نیاسر قرار گرفته است. این غار زیبا ۷۸۷متر طول دارد و به گفته باستان‌شناسان حاصل حفاری انسان است. غار رئیس از جمله جاذبه‌های گردشگری کاشان به حساب می‌آید که بازدید از آن‌ هزینه بسیار کمی دارد. این غار شگفت‌انگیز دارای چند قنات و چشمه‌سار‌های بزرگ است.

  از این رو، هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. اگر به ماجراجویی و بازدید از اثراث انسان‌های اولیه علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم حتماً از این غار مرموز و زیبا دیدن کنید. بر روی دیواره غار رئیس نقاشی‌های بسیار زیبایی توسط بشر کشیده شده است.

  غار رئیس در دامنه کوه‌های کرکس قرار دارد و اگر بخواهید از آن دیدن کنید باید یک مسیر کوهستانی طولانی را طی کنید. اما بازدید از این غار به قدری ارزشمند است که سالانه هزاران نفر این مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم را طی می‌کنند تا به غار رئیس برسند.

  جالب است بدانید برای ورود به این غار هزینه ورودی از شما دریافت نمی‌شود و همین مسئله نیز باعث شده گردشگران حتماً برای بازدید از آن به کوه‌های کرکس بروند.

  سفربازی - غار رئیس نیاسر کاشان

  غار رئیس نیاسر کاشان

  آتشکده باستانی شهر نیاسر

  یکی دیگر از آثار باستانی و تاریخی شهر زیبای نیاسر آتشکده آن است که امروزه با نام چهارتاقی شناخته می‌شود. این آتشکده مربوط به دوران حکومت ساسانی می‌شود و هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. چهارتاقی قدمت ۷۰۰ساله دارد، اما برخی معتقدند قدمت این اثر تاریخی بیشتر از ۷۰۰سال است.

  ساسانیان از چهارتاقی برای تشخیص شب و روز استفاده می‌کردند. اگر وارد این آتشکده شوید شاهد حکاکی‌های بسیار زیبایی بر روی بدنه آن خواهید بود. البته ورود به چهارتاقی در فصول سرد سال ممنوع است. برای بازدید از این آتشکده مرموز و قدیمی در شهر نیاسر می‌بایست در ماه اردیبهشت به کاشان سفر کنید.

  با این که چهارتاقی بسیار فرسوده شده است، به علت قدمتی که دارد بازدیدکنندگان زیادی از آن دیدن می‌کنند. آتشکده چهارتاقی به سبک معماری اسلامی طراحی شده است و بر روی کوه‌های کرکس قرار دارد.

  قمصر، «بهشت گمشده» کاشان

  حتماً بارها نام شهر قمصر را شنیده‌اید. این شهر یکی از روستاهای قدیمی شهرستان کاشان بود که امروزه به شهر بزرگی تبدیل شده است و در هر فصل توریست‌های زیادی برای بازدید از آن وارد کاشان می‌شوند. گردشگران لقب «بهشت گمشده» کاشان را به شهر قمصر داده‌اند.

  بهشت گمشده کاشان دارای جاذبه‌های گردشگری و بناهای تاریخی فراوانی است. قمصر علاوه ‌بر بناهای تاریخی زیبا مردم‌خون گرم و مهمان‌نوازی دارد که از ارتباط با آن‌ها بسیار لذت خواهید برد. اما مسئله جالب‌تر این است که اعتبار اصلی این شهر به گلاب با‌کیفیتی است که مردم آن تولید می‌کنند.

  قمصر یکی از بهترین تولید‌کنندگان گلاب در کشور است و دارای گلستان‌های گل‌ محمدی بسیار زیادی است. این شهر زیبا در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه توریست‌های خارجی بوده و ازآنجاکه سفر به این نقطه از کاشان هزینه زیادی ندارد گردشگران خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند.

  قمصر کاشان علاوه‌ بر جاذبه‌های گردشگری دارای رستوران‌های سنتی زیادی است که با رجوع به آن‌ها می‌توانید طعم غذاهای محلی ایرانی را بچشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

  اما اگر بخواهید به این شهر پرجاذبه بروید باید از جاده‌ای سر‌بالایی میان کوه‌های اشک عبور کنید و عبور از این راه ممکن است برای بار اول کمی سخت به نظر برسد. اما این مسئله نتوانسته باعث جلوگیری از ورود گردشگران به این شهر شود و معمولاً همه افراد با ورود به کاشان دوست دارند حتماً از قمصر نیز بازدید کنند.

  سفربازی - قمصر کاشان

  قمصر کاشان

  سرای خاتون شهر قمصر

  سرای خاتون یکی از بناهای تاریخی زیبای شهر قمصر است. زیبایی آن زبانزد تمامی گردشگرانی است که از آن بازدید کرده‌اند‌. این بنای تاریخی زیبا به سبک‌ معماری اسلامی طراحی شده است و نقش‌های گچ‌ بری زیبای آن باعث دو‌چندان ‌شدن جذابیتش شده‌اند‌‌.

  جالب است بدانید با این که سرای خاتون قدمت زیادی دارد در سال‌های گذشته بازسازی شده است. اگر بخواهید می‌توانید برای اقامت خود برخی از اتاق‌های آن را اجاره کنید.

  در قسمت پشتی این بنای تاریخی رودخانه بزرگی قرار دارد که با نام اشک شناخته می‌شود. این رودخانه باعث روییدن گل و گیاه زیادی در حاشیه این بنای تاریخی شده است. از‌این‌رو، سرای خاتون را می‌توان به‌عنوان الماس قمصر معرفی کرد.

  باغ پرندگان ده هکتاری شهر قمصر

  باغ بزرگ پرندگان شهر قمصر را می‌توان زیباترین جاذبه گردشگری این شهر معرفی کرد. باغ پرندگان دارای ده هکتار مساحت بوده و پرندگان مختلفی از ۱۷ کشور مختلف در آن پرورش داده می‌شوند.

  بازدید از این باغ زیبا خالی از لطف نبوده و اگر علاقه زیادی به پرندگان دارید پیشنهاد می‌شود حتماً از آن دیدن کنید. جالب است بدانید باغ پرندگان تنها در ساعات اولیه صبح پذیرای گردشگران است. اگر وارد آن شوید می‌توانید به پرندگان مختلف غذا دهید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

  نکته‌ای که برای ورود به این باغ بزرگ‌ باید به آن توجه کنید این است که هزینه ورودی آن نسبتاً بیشتر از ورود به دیگر مراکز تفریحی قمصر است.

  کدام‌یک از شهر‌های نیاسر و قمصر از نظر گردشگری محبوب‌تر است؟

  با خواندن توضیحات بالا ممکن است برایتان سؤال شودنکات مهم در یک سفر خاطره انگیز به کاشان باید بدانید چیست؟ و یا در حین ورود به کاشان به نیاسر سفر کنیم یا قمصر؟ پاسخ بسیار ساده است. این دو شهر زیبا هر دو جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارند، اما دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. برای مثال، هزینه‌های گردشگری در نیاسر مناسب‌تر از شهر قمصر است و آب‌و‌هوای بهتری هم دارد‌.

  از‌این‌رو، قمصر جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری دارد و بازدید از آن برای گردشگران داخلی و خارجی خالی از لطف نخواهد بود. پیشنهاد می‌شود که پس از ورود به کاشان به هر دوی این شهر‌ها سفر کنید و از دیدن آن‌ها غافل نشوید.

  اما اگر می‌خواهید سفرتان کم‌هزینه‌تر باشد و هزینه کمتری بپردازید شهر نیاسر گزینه مناسب‌تری است. به‌طور ساده‌ تر، هر دوی این شهر‌ها محبوبیت خاص خود را دارند و نمی‌توان یکی را انتخاب کرد. نکته جالب تر این است که شما می‌توانید با رزرو بوم گردی و اقامتگاه کاشان در این شهرها اقامت داشته باشید و با خیالی آسوده پس از بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری نیاسر و قمصر راهی کاشان شود.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.