۰

شهادت امام رضا (ع)؛ بزرگداشتی برای خورشید ایران

سفربازی - شهادت امام رضا
بازدید
 • شهادت امام رضا (ع) برای ما مردم ایران با شهادت بقیه ائمه اطهار یه فرقی کوچکی داره، اونم وجود مرقد پاک این امام رئوف تو ایران و شهر مشهدِ. تو این مطلب فقط در مورد شهادت امام هشتم حرف می زنیم، پس اگر دلتون خواست در مورد حرم امام رضا (ع) بخونید، ما یه مقاله با همین اسم براتون نوشتیم. برای اینکه بدونید سفر به مشهد تو روزهای آخر ماه صفر و تعطیلات آخرش چطوریه و یه کم در مورد نحوه شهادت این امام بزرگوار بدونید، پس با این مطلب از مجله گردشگری سفربازی با ما بمونید.

  سفربازی - حرم مطهر امام رضا (ع)

  حرم مطهر امام رضا (ع)

  نحوه شهادت امام رضا (ع)

  ابو الحسن علی بن موسی(ع) مقلب به امام رضا (ع) و امام هشتم شیعیان تو سال ۲۰۰ یا ۲۰۱ هجری قمری به اجبار مأمون عباسی و به بهانه ی ولایت عهدی به دست رجاءبن ابی ضحاک از مدینه به مرو آورده شد. بعد از اینکه از حضور امام در مرو و منطقه خراسان ۳ سال گذشت، امام رضا در ۵۵ سالی با مکر و حیله مأمون شهید شد.

  در مورد شهادت امامون هم روایت های وجود داره:

  1. میگن عبد اللَّه بن بشیرگفته: (( مامون به من بعد از کوتاهی ناخن تمر هندی داد تا با دست ورز بدم، سپس با همان دست (به دستور مامون) برای امام آب انار گرفتم و همون آب انار باعث شهادت امام شد.))
  2. از محمد بن جَهْم‌ هم نقل شده که: (( امام هشتم به انگور علاقه ی زیادی داشت، مأمون هم که از این موضوع بی خبر نبود، خوشه ی انگوری رو به ماهرانه ترین شکل زهرآلود کرد و به امام داد، و همون انگور باعث شهادت امام شد.))

  در مورد تاریخ شهادت امام رضا (ع) هم این روایات موجوده:

  1. تو منابعی از (کتاب مسارالشیعه- شیخ مفید) شهادت امام تو ۲۳ ماه ذی القعده سال ۲۰۳ بود.
  2. تو منابعی هم از ۲۳ ماه رمضان ۲۰۳ به عنوان تاریخ شهادت یاد شدِ.
  3. معتربرترین و قابل استنادترین تاریخ برای شهادت امام هم، روزهای آخر ماه صفر ۲۰۳ (همون روز ۳۰ صفر که شیعیان عزاداری میکنن) به عنوان تاریخ شهادت معرفی شدِ.
  سفربازی - عبادت مردم در حرم امام رضا

  عبادت مردم در حرم امام رضا

  سفر به مشهد در آخر صفر

  آخر صفر به دلیل همزمانی رحلت پیامبر اسلام (ص)، شهادت امام جعفر صادق (ع) و امام رضا (ع) یکی از زمان هایی که تمامی دوست دارن شمس الشموس، خودشون به مشهد می رسونن (چون امکان رفتن به مدینه و برپایی اقامت وجود نداره) تا تو روز شهادت امام هشتم تو حرم امام باشن.

  برای سفر به مشهد تو روزهای آخر سفر باید نکته های زیادی رو مدنظر داشته باشید:

  1. مشهد تو این روزها خیلی شلوغه، پس از چندین روز قبل حتی یک ماه پیش از شهادت امام رضا (ع) باید به فکر روز بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس باشید. اگر هم از ماشین شخصی برای رفتن به مشهد استفاده می کنید باید به شلوغی های دور حرم و محدودیت های ترافیکیِ که تو این روزهای بیشتر میشه، باشه.
  2. تو روزهای آخر ماه صفر، اقامتاگاه ها هم سریع پر میشن. برای این سفر باید خیلی زود و سریع اقامتگاه رو برای خودتون و همسفرها رزرو کنید. پس از طریق دکمه پایین با کارشناسان سفربازی برای رزرو اقامتگاه می تونین مشورت کنین.
  3. اقامتگاه های اطراف حرم امام تو روزهای شهادت امام رضا(ع) خیلی پرمتقاضی و شلوغ هستن. مخصوصا شب قبل از روز شهادت و خود همون روز. پشینهاد میشه اگر دوست دارید تو مرکز حضور دسته های عزاداری باشید، اقامتگاه های اطراف حرم رو رزرو کنید، اما اگر به شلوغی اون روز تمایلی ندارید، اقامتگاه خودتون رو خارج از محدوده حرم رزرو کنین. سفربازی برای هر دو مدل رزرو اقامتگاه تو مشهد راه حل های زیادی داره.
  4. بعد از رسیدن به مشهد، رزرو اقامتگاه و عزاداری برای امام هشتم، بهتره از قبل برای برگشت هم فکری کنین. تو شلوغی های اون روز به راحتی بلیط برگشتن گیرتون نمیاد.
  سفربازی - ضریح فولادی امام رضا

  ضریح فولادی امام رضا

  مراسمات ایام شهادت امام رضا (ع)

  اراداتی که مردم ایران به امام رئوفشون دارن، تو مراسم ها و نحوه عزاداری مردم مشهد کامل مشخصِ. غیر از دسته های عزاداری مشهدی ها، دسته های زیادی از کل کشور برای عزاداری به این شهر میرن. ضمنا روز شهادت (مخصوصا نزدیک های ظهر) اوج عزاداری مردم در اطراف حرم و داخل خود حرمه.

  کاروان پیاده روی به مقصد حرم

  هرساله از نقطه های مختلف ایران کاروان هایی به سمت مشهد حرکت می کنن، اما بعضی از کاروان ها سعی می کنن، مسیری رو رو پیاده به سمت مشهد برن. معروف ترین کاروان هم هر ساله از شهر نیشابور به سمت مشهد مقدس حرکت می کنه.

  سفربازی - زائران به سمت حرم امام رضا

  زائران به سمت حرم امام رضا

  برگزاری آیین خطبه خوانی در شب شهادت

  خطبه خوانی مراسم ویژه بارگاه رضوی به منظور بزرگداشت شکوه وعظمت حضرت رضا (ع) برگزار میشه. تو آغاز این مراسم وقتی غروب بشه، خادم های آستان اعم از تو چهارراه شهدای مشهد تو صف هایی منظم با شمع‌ روشن در دست حرکت میکنن و این مسیر رو تا صحن انقلاب پیاده میان.

  عزاداری زنان نوغان در سالروز شهادت

  از دیگر آیین ها که مربوط به ۱۲۰۰ سال پیشه، تشییع پیکر امام (به صورت نمادین) به دست جمعی از زنان محله نوغانِ. این مراسم از زمان اعلام خبر شهادت امام توسط زن های این محله تا به امروز انجام میشه.

  پذیرایی از عزاداران با شله مشهدی

  شله یکی از غذاهای منحصر به فرد مشهدِ که با آداب و رسوم خاص خودش پخته و بین عزاداران پخش میشه. ضمنا شله مشهدی تو این ایام مرتب پخش میشه، اما ظهر شهادت با کمی گردش میشه کلی شله مشهدی پیدا کرد.

  عزاداری اردبیلی ها در مشهد

  عزاداران آذری زبان با مراسم گلباران حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) و خواندن نوحه هایی به زبان آذر و فارسی هرساله برگزار میشه.

  شرایط رزرو هتل در ایام شهادت امام رضا (ع)

  هتل ها تو این ایام سریع پرمیشن، فرقی هم نداره هتل ۵ستاره باشه، یا هتل آپارتمان. برای رزرو هتل های مشهد مخصوصا هتل های اطراف حرم مطهر خیلی زود باید دست به کار شد، چون سریع پر میشه. ضمنا به خاطر تقاضای بالا و شلوغی این ایام، قوانین لغو رزرو هتل هم فرق می کنه، حتی شاید با لغو رزرو کل مبلغ پرداخت شده (حتی معادل کل رزرو هم به عنوان مبلغ کسر بشه) پس باید بیشتر تو این ایام حواستون به رزرو هتل ها باشه.

  لیست هتل های مشهد

  شهادت امام رضا سال ۱۴۰۱

  امسال (۱۴۰۱ هجری شمسی – ۱۴۴۴ هجری قمری) شهادت امام رضا(ع) افتاده به روز سه شنبه ۵ مهر که میشه همون ۳۰ ماه صفر. هفته ای که ۳۰ صفر تو قراره داره، یکشنبه اش هم ۲۸ صفرِ و تعطیل. اگر بشه شنبه ۲ مهر به سمت مشهد راه افتاد و سه شنبه ۵ مهر از سفر برگشت، تقریبا ۳ روز میشه مشهد بود.

  سفربازی - عاشقان امام رضا

  عاشقان امام رضا

  آمار حضور زائران در روزهای آخر صفر

  تو روزهای پایانی ماه صفر تو سال ۱۴۰۰، ۳.۷ میلیون زائر به مشهد سفر کردن که نسبت به سال قبلش (سالی که همه گیری کرونا کمی بیشتر بود) تقریبا ۲۱ درصد بیشتر شدهِ.

  از تعداد زائر ذکر شده، تقریبا ۲۷۶ هزار مسافر معادل ۸ درصد از کل مسافران با حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای، ۹۳ هزار نفر معادل ۳ درصد با حمل‌ونقل هوایی، ۱۱۵ هزار نفر معادل ۳ درصد با ناوگان حمل‌ونقل ریلی و بیش از ۳ میلیون نفر معادل ۸۶ درصد با خودروهای شخصی وارد مشهد شن.

  سفربازی - حضور زائران در حرم امام رضا

  حضور زائران در حرم امام رضا

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *