اگر شما هم مثل من باشید و براتون مهم باشه که پلاستیک چه بلایی سر طبیعت میاره، احتمالاً قصد دارید بعد از این سفر بدون پلاستیک داشته باشید. از کارد و چنگال پلاستیکی تو هواپیما بگیر تا لوازم آرایشی کوچیک توی هتل‌ها و بطری‌های پلاستیکی تموم نشدنی آب، همشون از اون چیزایی هستن که درسته سفر رو برامون راحت می‌کنن ولی آسیبی که به طبیعت وارد می‌کنن جبران نشدنیه. خیلی از مهمونی‌های ما با این اختراع بشریت آسون‌تر و دلپذیرتر شدن ولی حقیقتا همین که بدونی اون پلاستیک هر روز ممکنه یه موجود زنده رو از بین ببره، ناامید کننده است.

توی این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام درباره سفر بدون پلاستیک، صحبت کنم. میخوام براتون مواردی رو بگم که با توجه به اونا می‌تونید یه سفر بدون عذاب وجدان داشته باشید. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید تا انتهای این متن منو همراهی کنید، هر جایی هم حس کردید موضوعی از قلم افتاده اونو تو بخش نظرات برام بنویسید.

سفربازی - اثرات زباله در طبیعت

اثرات زباله در طبیعت

چرا سفر بدون پلاستیک؟

پلاستیک خبر بدی برای همه است. نه تنها زمین‌ها و اقیانوس‌های ما رو آلوده می‌کنه و هر ساله هزاران حیوان رو از طریق خوردن می‌کشه، بلکه مواد شیمیایی مضری رو هم آزاد می‌کنه که با بیماری‌هایی مثل سرطان و ناباروری مرتبط هستن. وقتی دارید کیسه‌ای رو توی طبیعت رها می‌کنید یادتون باشه که حیوونای توی طبیعت نمی‌فهمن که این پلاستیک ممکنه چقدر بهشون آسیب بزنه و هر کیسه می‌تونه یه حیوون رو از بین ببره.

جهان در حال حاضر بیش از حد پلاستیک استفاده می‌کنه. ما سالانه بیش از ۳۸۰ میلیون تن پلاستیک در سراسر جهان تولید می‌کنیم و حدود ۵۰ درصد اون فقط یه بار استفاده می‌شه. در همین حال، ۹۱٪ از پلاستیک هرگز بازیافت نمی‌شه، با این حال برای صدها یا هزاران سال توی طبیعت می‌مونن و هیچوقت بازیافت نمیشن. این به این معنیه که توی آبراه‌ها و زیستگاه‌های طبیعی ما می‌مونن و تقریباً تمام آلودگی اقیانوس‌ها از خشکی میان. سالانه بیش از هشت میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌های ما سرازیر می‌شه. پس اتفاقی که میفته اینه که ماهی‌ها این پلاستیک رو مصرف می‌کنن و از هر چهار ماهی، یکی توی شکمش پلاستیک داره. می‌دونید بعد چه اتفاقی میفته؟ این پلاستیک به بدن انسانی که ماهی رو می‌خوره، ختم می‌شه و باعث بیماری و حتی سرطان می‌شه. البته اینم بگم که پیش‌بینی می‌شه که تا سال ۲۰۵۰ تعداد پلاستیک‌ها بیشتر از ماهی در اقیانوس‌ها باشه. واقعا این اعداد نگران کننده است اگر به فکر کم کردنشون نباشیم.

حالا که این حقایق رو می‌دونیم چطوری نقش خودمون رو برای توقف نبرد پلاستیکی یکبار مصرف ایفا کنیم؟ به عنوان بخشی از استراتژی ۵ ساله ما چطور درست قدم برداریم، ترافالگار در کشور آمریکا متعهد شد تا سال ۲۰۲۲ بسیاری از پلاستیک‌های یکبار مصرف غیر ضروری رو از عملیات و برنامه‌های سفر خودش حذف کنه. که البته طبق گزارشی که منتشر کرده مششخص شده که به بخش زیادی از هدفش رسیده.

از نظر این شخص شما برای یه سفر بدون پلاستیک کافیه که فقط این شش تا نکته رو زیر نظر داشته باشید و بهشون دقت کنید.

سفربازی - توجه به استفاده از پلاستیک های تجدیدپذیر

توجه به استفاده از پلاستیک های تجدیدپذیر

به سراغ بطری‌ها و فنجونای آبی باشید که تجدیدپذیر هستن

برای سفر بدون پلاستیک، یکی از ساده‌ترین راه‌ها اینه که یه بطری آب نوشیدنی قابل استفاده مجدد تهیه کنید. در تمام سفرهایتون اون رو با خودتون  ببرید و دوباره حتما توی هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها یا آب‌نماهای عمومی پر کنید. به جای خرید بطری‌های پلاستیکی آب، با این کارتون توی هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی می‌کنید. چیزی که باید بهش توجه کنید اینه که با انتخاب این بطری‌ها می‌تونید سراغ بطری‌های زیبا برید و خودتون رو آدم خوش‌سلیقه‌ای هم نشون بدید و چی از این بهتر.

شما با این کارتون مصرف این زباله‌های نحس رو هم کم می‌کنید و شرشون رو از سر طبیعت باز می‌کنید. با توجه به اینکه آدما در هر دقیقه حدود ۱.۲ میلیون بطری پلاستیکی استفاده می‌کنن و ایرانیا به ۸۰ میلیون جمعیت به تنهایی بخش زیادی از این بطری‌های آب رو می‌خرن، خیلی مهمه که بلد باشیم سفر بدون پلاستیک داشته باشیم یا اینکه مصرفمون رو به حداقل برسونیم. یه بطری پلاستیکی صدها تا هزاران سال طول می‌کشه تا تجزیه بشه و مواد شیمیایی مضری توی این فرآیند آزاد می‌شه که در نهایت به خشکی و دریاهای ما می‌رسه. این موضوع نه تنها برای محیط‌زیست سالم‌تره، بلکه برای شما هم بهتره، چون بیشتر بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف می‌تونن سموم رو توی آبی که می‌خورید آزاد کنن.

بیاید تصور کنیم که به شهری مثل اهواز سفر می‌کنید، به مقصدی که در اون آب لوله‌کشی برای نوشیدن سالم نیست؟ به جای اون یه فیلتر نی یا یک بطری تصفیه آب بخرید! و اگر می‌دونید که تو سفرتون مقدار زیادی قهوه می‌خورید، فنجون قابل استفاده مجدد خودتون رو بردارید. سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد لیوان پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می‌شه. این لیوانا با پلاستیک پوشونده شده و دارای درب پلاستیکی هستن. کافی‌شاپ‌ها، بیشتر مردم رو تشویق می‌کنن که فنجونای قهوه خودشون رو بیارن و این موضوع نه تنها باعث صرفه‌جویی در ضایعات یکبار مصرف می‌ه، بلکه حتی ممکنه برای قهوه‌تون تخفیف هم بگیرید. پس این یه بازی برد – برده!

سفر به اهواز بدون استفاده از پلاستیک

سفر به کیش با خوردن یه قهوه کنار ساحل تکمیل میشه. لذت خوردن قهوه وقتی تکمیل میشه که بدونید با خوردن هر قهوه آسیبیبه طبیعت وارد نمیشه. پس فنجونتون رو با خودتون داشته باشید که قراره یه قهوه ارزون بخورید و دوستدار طبیعت باشید. سفر بدون پلاستیک به کیش اینجوری باصفاتر هم هست.

سفر بدون پلاستیک به کیش

سفربازی - کارد و چنگال قابل استفاده مجدد

کارد و چنگال قابل استفاده مجدد

تعدادی نی و کارد و چنگال قابل استفاده مجدد بسته‌بندی کنید

تا اینجا قرار بر این شد که شما نوشیدنی‌های مورد علاقه خودتون رو توی یه بطری یا فنجون قابل استفاده مجدد نوش جان کنید. اما در مورد غذاهاتون چطور؟ همه ما دوست داریم زمان سفر به سراغ غذای خوشمزه یا غذاهای خیابونی بریم، اما زباله‌های پلاستیکی همراه اونا رو دوست نداریم. شما می‌تونید با آوردن نی‌های قابل استفاده مجدد، کارد و چنگال و حتی ظروف غذاخوری خودتون، همه اونا رو کنار بذارید. می‌تونید گزینه‌های زیادی برای وسایل قابل استفاده مجدد خودتون مثل نی‌های فلزی، بامبو، و سیلیکونی و کارد و چنگال پیدا کنید. با توجه به اینکه ایرانی‌ها به تنهایی بخش زیادی از نی‌های نوشیدنی رو استفاده می‌کنن، شما با این کار سهم خودتون رو برای جلوگیری از سونامی پلاستیکی انجام می‌دید.

در مورد ظروف قابل استفاده مجدد یا نگهداری مواد غذایی چیزی به ذهنتون میرسه؟ همیشه می‌تونید به سراغ تاپرورای کلاسیک برید یا بسته‌های غذایی قابل استفاده مجدد مثل بسته‌بندی موم زنبور عسل رو به همراه داشته باشید. این نوع بسته‌بندیا به همون اندازه که فکر می‌کنید چسبنده هستن و خوب کار می‌کنن. الان دیگه توی صنعت بسته‌بندی خیلی روی این موضوع مانور داده میشه.

فک کن سفر کردی به شیراز و کنار خیابون چمران تصمیم گرفتی آش بخوری. اما دوست نداری که آش رو توی کاسه پلاستیکی و با قاشق پلاستیکی بخورید، الان اون ظرفایی که بسته‌بندی کردید خیلی بهتون کمک می‌کنه.

رزرو انواع اقامتگاه های شیراز

سفربازی - استفاده از کیسه های پارچه ای بجای پلاستیکی

استفاده از کیسه های پارچه ای بجای پلاستیکی

در سفر بدون پلاستیک کیسه‌های پارچه‌ای رو اصلا فراموش نکنید

قطعا دارید با خودتون فکر می‌کنید تو سفر بدون پلاستیک اگر یه موقع قصد خرید داشتید، چیکار می‌کنید؟ خریداتون رو چجوری جا به جا می‌کنید. کیسه‌های پلاستیکی شل و ول رو کنار بذارید و کیف‌های حمل‌ونقل سبک یا کوله‌پشتی خودتون رو برای خرید بیارید. اگر در پرواز مایعات مصرف می‌کنید، می‌تونید کیسه‌های شفاف، قابل استفاده مجدد و ضد آب رو برای جایگزینی کیسه‌های پلاستیکی Ziploc تهیه کنید. هر بار که به کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف نه میگید، به جلوگیری از خفه شدن یا خوردن کیسه‌های پلاستیکی توسط حیوانات کمک می‌کنید. با تولید سالانه پنج تریلیون کیسه پلاستیکی در سرتاسر جهان، متلاشی شدن هر کیسه بیش از ۱۰۰۰ سال طول می‌کشه، این یه کلید ساده است، اما با تمام سادگیش نجات دهنده واقعیه.

اگر به رشت سفر کردید و دوست داشتید سه‌شنبه بازار برید و خرید کنید، قید کیسه‌های پلاستیکی رو بزنید. شما با خریدن کیسه‌های پارچه‌ای حتی می‌تونید طرح و رنگش رو هم خودتون انتخاب کنید و از این کیسه‌ها به جای کیف هم استفاده کنید.

سفر و خرید در رشت با کیسه های پارچه ای

سفربازی - لوازم بهداشتی سبز

لوازم بهداشتی سبز

از این به بعد لوازم بهداشتی سبز خریداری کنید

بدون لوازم بهداشتی جامد، سفر بدون پلاستیک مناسبی نخواهید داشت. این روزا تقریباً برای هر محصول بهداشتی حمام می‌تونید مبادلات سازگار با محیط‌زیست داشته باید! نه تنها مجبور نیستید دسته‌ای از مایعات رو در کیف خودتون حمل کنید (که اگر حواستون نباشه به چمدون شما نشت هم می‌کنه)، بلکه بسیاری از محصولات جامد رو می‌تونید جایگزین کنید که به همون اندازه و یا حتی بهتر از وسایل اصلی شما کاربردی هستن، بدون زباله‌های پلاستیکی. به هر حال، بیشتر شامپوها و صابون‌های مایع شما مواد جامد هستند، فقط با آب اضافی مخلوط میشن تا مایع بشن. میله‌های جامد هم بیشتر از مواد مایع دوام میارن. پس برای چی منتظری؟ تو به راحتی می‌تونی اون مایع‌های دردسرساز رو حذف کنی و جامداتی رو با خودت اینور اونور ببری که نه تنها نشت نمی‌کنن که اصلا برای محیط‌زیست ضرر هم ندارن.

توی سفرتون به جنگلای سی‌سخت یاسوج قطعا جایی نیاز پیدا می‌کنید که دست‌هاتون رو بشورید. بهتره چون می‌خواید از آب تو طبیعت استفاده کنید، موادی رو با خودتون حمل کنید که برای ریشه‌ی گیاهان مضر نباشن یا اینکه به ماهی‌ها اصلا آسیبی نرسونن. پس چی بهتر از این مواد جامد دوستدار طبیعت که همیشه در دسترس هم هستن.

سفر به یاسوج

در اینجا بعضی از لوازم آرایش سبز مورد علاقه خودم رو براتون نوشتم که اگر دوست داشتید امتحان کنید. این مواردی که من اینجا نوشتم نوک یه قله کوه یخیه، بیشتر از اینا رو می‌تونید پیدا کنید.

 • میله‌های شامپو و نرم کننده جامد
 • صابون جامد یا شستشوی بدن
 • لوسیون بدن جامد
 • پاک کننده‌های جامد صورت
 • قرص خمیردندان
 • مسواک بامبو
 • نخ دندان بدون پلاستیک
 • میله‌های دئودورانت جامد
 • ریش تراش‌های قابل استفاده مجدد – که به عنوان تیغ‌های ایمنی شناخته میشن
 • پدهای پنبه‌ای قابل استفاده مجدد و قابل شستشو – به جای دستمال مرطوب صورت و سواب پنبه‌ای
 • محصولات قاعدگی قابل استفاده مجدد – مثل کاپ قاعدگی
سفربازی - ظروف مسافرتی

ظروف مسافرتی

ظروف مسافرتی رو با خودتون ببرید

اگر همچنان می‌خواید از شامپوهای مایع و پاک‌کننده های ترجیحی خودتون استفاده کنید، مشکلی نیست! شما می‌تونید ظروف قابل استفاده مجدد رو در اندازه‌های کوچیک سفری بخرید و محصولات خودتون رو داخل اونا بریزید. ظروف رو بعد از سفر بشورید و بارها و بارها از اونا استفاده کنید. به این ترتیب، شما مجبور نیستید که یه طرف پلاستیکی بزرگ با خودتون داشته باشید.

فک کن یه ماموریت دو روزه باید به سنندج بری و نمی‌خوای از محصولات بهداشتی هتلی استفاده کنی حالا زمان استفاده از این ظرفای کوچیکه که خیلی هم کیفت رو اشغال نکنه.

رزرو انواع اقامتگاه های سنندج

سفربازی - اقامت هتلی بدون پلاستیک

اقامت هتلی بدون پلاستیک

سفر بدون پلاستیک در اقامت هتلی

تا الان شما همه تعویض‌ها رو انجام دادید و الان بدون هیچ پلاستیکی توی چمدونتون خوشش و خرم سفر آغاز می‌کنید، اما سوال بعدی اینه که چطوری توی هتلمون یه اقامت بدون پلاستیک داشته باشیم؟ ما اغلب توی اتاق های هتل هزاران پلاستیک یکبار مصرف از شامپوهای کوچیک و لوسیون‌های بدن گرفته تا مسواکای پلاستیکی پیدا می‌کنیم. می‌تونید با ارسال ایمیل به هتل و درخواست عدم استفاده از محصولات پلاستیکی یکبار مصرف در داخل اتاق، خودتون از این امر جلوگیری کنید. بیشتر هتل‌ها از پاسخگویی به درخواست شما خوشحال هم میشن و حتی ممکنه هتل‌های دوستدار محیط‌زیستی رو پیدا کنید که در حال حاضر پلاستیک‌های یکبار مصرف رو برای گزینه‌های سبزتر مثل بطری‌های قابل استفاده مجدد حذف کرده باشن.


در نهایت اینکه

امروز توجه به طبیعت خیلی بهتر از قدیمه. مردم نسبت به یه سری موضوعات آگاهی پیدا کردن و وقتی بهون گوشزد میشه سعی میکنن بهش دقت کنن. همین موضوع سفر بدون پلاستیک مدت زیادیه که توسط خیلی از بلاگرها یا افرادی که دنبال کننده زیادی دارن تبلیغ میشه به همین خاطر هم مسافرا نسبت به این موضوع حساس شدن. شما هم به عنوان کسی که تصمیم گرفته به شهر دیگه یا کشور دیگه‌ای بره سعی کنید برای طبیعت مضر نباشید و پلاستیک‌ها رو دائم با خودتون از این طرف به اون طرف نبرید. هر پلاستیکی که به طبیعت وارد می‌کنید داره جون موجودات حاضر در طبیعت رو به خطر میندازه. اگر برای طبیعت و گیاهان اهمیتی قائل نیستید و اونا رو موجودات زنده نمی‌دونید برای یه بچه‌ آهو که باید احترام زیادی قائل باشید. به نظرتون اگر سر یه بچه آهو توی پلاستیک یا یه قوطی گیر کنه انقدر تشخیص میده که چطوری خودش رو نجات بده؟ باید بهتون بگم نه. اون بچه آهو جونش رو به خاطر سهل‌انگاری ما از دست میده.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای