زمانی که صحبت از غذاهای سنتی به میان می‌آید همه مشتاق هستند برای یکبار هم که شده طعم آن را تجربه کننده.

خیلی از غذاهای سنتی به حدی خوشمزه‌ است که ممکن است در زندگی مثل و مانندش را در هیچ کجا پیدا نکنی.

اگر شما هم عاشق غذ‌ا‌های سنتی هستید خبری خوش برایتان دارم.

چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل درباره جشنواره خوشمزه‌ای خبر داد که همه چشم به راه برگزاری آن هستند. قرار است از ۲۲ تا ۲۴ تیرماه ۱۴۰۱ پانزدهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی در شهرستان نیر برپا شود.

شاید بتوان ادعا کرد که این جشنواره یکی از مهم‌ترین رویداد‌هایی است که در حوزه گردشگری غذا در سطح ملی در حال برگزاری است.

سفربازی - دوره‌های قبل جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی

دوره‌های قبل جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی

در دوره‌های قبل در این جشنواره از سراسر ایران شرکت‌کنندگان مختلف حضور داشتند. متاسفانه در دو سال گذشته برگزاری این جشنواره به دلیل وجود بیماری کرونا برگزار نشد و اسمال قرار است مجددا شاهد برگزاری جشنواره اش و غذاهای سنتی نیر باشیم.

باشد که این جشنواره‌ها موجب شود که صنعت گردشگری در این مناطق رونق پیدا کنند.

اما اگر قصد دارید برای شرکت در این جشنواره به نیر سفر کنید شاید بد نباشد که با بعضی از دیدنی‌های نزدیک این منطقه نیز آشنا شوید تا به آن‌ها هم سری بزنید و خاطره‌ای خوش از سفر خود رقم بزنید.

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری نزدیک به شهرستان نیر

شهر نیر یکی از شهر‌های کوچک استان اردبیل است که دیدنی‌های خاص و زیبایی دارد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قلعه بوینی یوغون

یک قلعه سه هزار ساله قدیمی در فاصله ۱۱ کیلومتری شهر نیر وجود دارد که در روستایی به نام کور عباسلو قرار گرفته.

این قلعه مربوط به زمان هخامنشیان است و با سنگ‌های بزرگ روی یک صخره ساخته شده است. در منابع تاریخی آماده است که این قلعه در زمان اشکانیان و همینطور جنگ‌های ایران و روم رونق زیادی داشته است.

کارونسرای شاه عباسی

سفربازی - کارونسرای شاه عباسی

کارونسرای شاه عباسی

در زمان صفویه و به فرمان شاه عباس عباس صفوی در ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر کاروانسرایی ساخته می‌شود که امروزه به کارونسرای شاه عباسی معروف است. این کاروانسرا به سبک ۴ ایوانی ساخته شده.

کاروانسرای شاه عباسی ۲۴ اتاق جهت مبادله کالا، هشت شترخوان، بار انداز، سه حجره، حیاط و هشت تلار مستطیل شکل دارد. این کارونسرا در سال ۶۲ به ثبت ملی رسیده است.

سفربازی - هتل اسکای کروز

منطقه تفریحی بولاغلار

اگر دنبال یک طبیعت بکر و زیبا هستید پیشنهاد میکنیم که حتما از منطقه تفریحی بولاغلار دیدن کنی. این منطقه در فاصله ۵۰۰ متری شهر واقع شده و مجموعه‌ایست از چشمه‌های جوشان و درختان سرسبز.

جالب است که بدانید از این محل به عنوان محلی برای پرورش ماهی نیز استفاده میکنن. اگر قصد سفر به بولاغلار را دارید پیشنهاد می‌شود که در شهریور ماه به آنجا سفر کنید. جشنواره‌های آش و غذای محلی نیز در دوره‌های قبل در این محل برگزار شده است.

پل قرمز نیر

سفربازی - پل قرمز نیر

پل قرمز نیر

بر روی رودخانه آغلاغان پلی وجود دارد که در زمان صفویه بنا شده. این پل با آجرهای قرمز رنگ ساخته شده به همین دلیل هم است که به آن پل قرمز نیر می‌گویند.

به این دلیل که پل فرسوده شده و مناسب تردد خودرو‌ها نیست برای جلوگیری از تخریب کامل آن پلی جدید در کنارش ساخته‌اند و این پل در حال حاضر به عنوان یک اثر تاریخی مورد حفاظت قرار گرفته.

چشمه‌های آب گرم شهرستان نیر

شهرستان نیر در دامنه کوه سبلان قرار گرفته به همین دلیل هم چشمه‌های جوشان زیادی در این منطقه دیده می‌شود.

نیر بعد از سرعین از نظر تعداد چشمه آب گرم در استان اردبیل مقام دوم را دارد. اگه بخواهیم اسم بعضی از این چشمه‌ها را نام ببریم شامل لیست زیر می‌شود:

بوشلی، بولاغلار، قینرجه، ایلانجیق، حمام دره سی، دیبسیز گلی، تجرق، دیمان، داش آلتی، الله اکبر، قره بلاغ، سقز چی و چشمه حمام قره شیروان

رزرو هتل و ویلا در اردبیل

سخن آخر

امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی درباره پانزدهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی در شهرستان نیر به دست آورده باشید.

در صورتی که قصد سفر به اردبیل را دارید پیشنهاد می‌شود که حتما قبل از آن به کمک مجله گردشگری سفربازی با دیدنی‌های این منطقه بیشتر آشنا شوید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای