رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نائین گفت: ریل‌گذاری درست برای حضور فعال سرمایه‌گذاران خصوصی، این شهرستان را در هفت سال آینده به قطب گردشگری کشور تبدیل خواهد کرد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، شهرستان نایین با قرار گرفتن در مسیر شاهراه مواصلاتی کشور و مرکز ایران از موقعیت استراتژیک و ویژه‌ای برخوردار است، به‌طوری که روزانه به‌طور متوسط پنج تا ۱۰ هزار دستگاه خودرو از آن عبور می‌کنند که این مقدار در مناسبت‌ها و رویدادهای رسمی به ۱۵ هزار دستگاه می‌رسد.

وجود بیش‌ از ۱۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در این شهرستان‌، که برخی از آن‌ها تاریخ و تمدن نایین به جامانده از دوران پیش از اسلام است مسافران داخلی و گردشگران خارجی را به سوی خود جلب می‌کند.

این شهرستان در ادوار گذشته به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم همواره به‌عنوان یک شهر عبوری از آن یاد می‌شد و این در حالی بود که آژانس‌های مسافرتی برای ارائه خدمات به مسافران داخلی و خارجی تنها یک تا دو ساعت در این شهرستان حضور داشتند و صرفاً بازدیدها به بنای تاریخی مسجد جامع و موزه پیرنیا محدود می‌شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نایین درباره اهمیت زمینه‌سازی برای حضور بیشتر مسافران و گردشگران خارجی، گفت: یکی از مهم‌ترین ضعف‌های گردشگری شهرستان نایین، نبود مراکز اقامتی برای اسکان گردشگران بود که به همین دلیل این منطقه برای گردشگران بیشتر محل عبور بود.

انگیزه ساخت واحدهای بوم‌گردی و اقامتگاه گردشگری

محمود مدنیان با بیان اینکه بافت‌های تاریخی نایین همواره مکانی برای افراد معتاد و تهدیدی برای ساکنان این منطقه‌ها بود، افزود: از مهم‌ترین دلایل تقویت شهرستان در حوزه گردشگری ریل‌گذاری صحیح و ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران به وسیله برگزاری رویدادهایی چون احیای مراسم سنتی و جشنواره‌های نوروزی بود که گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این برنامه‌ها استقبال می‌کردند و این انگیزه‌ای شد تا سرمایه‌گذاران بومی نسبت به ساخت واحدهای بوم‌گردی و نیز اقامتگاه‌های گردشگری اقدام کنند که در کمتر از یک دهه اخیر انقلابی در نایین رخ داد و آن سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی این شهرستان بود.

او توضیح داد: تاکنون تعداد واحدهای اقامتی دارای پروانه بهره‌برداری در شهرستان به ۲۲ مورد از جمله هتل، مهمان‌پذیر، خانه مسافر و بومگردی افزایش یافته که تعداد ۱۶ مورد آن در بخش بوم‌گردی سرمایه‌گذاری شده است و این می‌تواند نایین را در هفت سال آینده به قطب گردشگری تبدیل کند.

به گفته او، با گسترش و رونق گرفتن گردشگری در بیست سال گذشته شهرستان‌های نایین و خور و بیابانک پنج اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رساندند و امروز ۹۵ مورد است که در آینده به ۳۰۰ مورد افزایش پیدا می‌کند.

بهره‌برداری از کاروان‌سرا و کمپ گردشگری نایین

رئیس اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری نایین تصریح کرد: پس از سرمایه‌گذاری در بخش اقامتگاه‌ها و بوم‌گردی‌ها، برخی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به فکر ایجاد تشکل مردم نهاد و ثبت تعاونی گردشگری افتادند و وقتی این دو در کنار هم قرار بگیرد مهم‌ترین عامل برای جذب گردشگر خواهند بود.

او با اشاره به استقبال خوب سرمایه‌گذاران در گردشگری از افتتاح و بهره‌برداری پروژه‌های کاروان‌سرای تاریخی بلاباد، کاروانسرا و مجموعه گردشگری مشجری خبر داد و افزود: دو پروژه مجتمع و کمپ گردشگری نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته مدنیان، با روند افزایش رونق و توسعه گردشگری بیش از ۹۵ اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که این تعداد، در آینده به ۳۰۰ اثر افزایش می‌یابد.

نجات بازار تاریخی نایین

او در پاسخ به این سوال که آیا مرمت‌هایی که در بناهای تاریخی شهرستان صورت گرفته، می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز گردشگران و مسافران باشد؟، گفت: در زمینه مرمت و احیای بافت فرسوده کارهای بسیار زیادی صورت گرفته و نایین یکی از محدود شهرستان‌های کشور است که اقدامات دولتی در آن از سال‌های گذشته در بحث مرمت انجام شده است. در این شهرستان استادکاران بومی حضور داشتند که برای مرمت سایر بناهای تاریخی استان نیز مراجعه می‌کردند و امروز مهم‌ترین بنای تاریخی شهرستان بازار تاریخی آن به‌عنوان قلب بافت تاریخی نایین است که مرمت پشت‌بام به صورت ایزوله و سپس آجر فرش و به صورت سنگ فرش، کف آن مرمت و تعمیر شد و اگر میراث‌فرهنگی نبود بازار تاریخی به کلی از بین رفته بود.

بناهای مرمت شده نایین

رئیس اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری نایین درباره دیگر بناهای مرمت شده، توضیح داد: نارنج قلعه، خانه تاریخی پیرنیا، خانه تاریخی فاطمی، خانه تاریخی امامی، مساجد جامع نایین، حسینیه‌های شهرستان، آب انبارها، یخچال‌های سنتی بافران و محمدیه، زورخانه فریدون، آسیاب ریگاره، خانه تاریخی امامی و مصلی نایین از دیگر بناهای مرمت شده، هستند.

مدنیان افزود: از جاذبه‌های طبیعی متنوع که به صورت هر چهار فصل گردشگر می‌تواند از زیبایی این نواحی بهره ببرد مناطق کوهستانی و جاذبه‌های ریگ جن در کویر است.

صنایع‌دستی نایین در بازارهای داخلی و خارجی

او در بخش دیگری از سخنان خود از گسترش صنایع‌دستی در این شهرستان خبر داد و گفت: صنایع‌دستی شهرستان نایین نیز همواره زبانزد خاص و عام مردم بوده به نحوی که فرش نایینی تا عبای محمدیه به شهره جهانی نیز رسیده‌اند و امروز با دارا بودن ۳۰۰ فعال صنایع‌دستی کارگاهی و انفرادی و صدور ۱۷۰ مجوز مشاغل خانگی می‌توانیم در بازارهای داخلی و خارجی نیز حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری نایین با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی فعالان صنایع‌دستی در این شهرستان از روند ارائه تسهیلات برای حمایت از مشاغل و صنایع دستی خبر داد.

مدنیان در خصوص تحقق شعار سال، گفت: در سال جاری با تهیه کردن بانک اطلاعات گردشگری، توانستیم بسته‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم و از طرفی در نظر داریم با به روز کردن علم گردشگری و تعامل با دانشگاه‌ها در بخش دانش‌بنیان نیز اقدامات خوبی انجام دهیم.

او تاکید کرد: با به روز کردن علم و دانش گردشگری در شهرستان نایین و صنایع‌دستی و استفاده از اساتید مختلف دانشگاه، می‌توانیم حوزه گردشگری را رونق دهیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای