۰

ماسوله پتانسیل پیوستن به سایت جهانی را دارد

بازدید

ارزیاب یونسکو در پایان بررسی ماسوله که پرونده آن برای ثبت جهانی در یونسکو باز شده است، گفت: در ماسوله علاوه‌بر این‌که کالبد فیزیکی حفظ شده است روح و زندگی جریان دارد. ما نباید روح یک اثر فرهنگی ‌تاریخی را نادیده بگیریم.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، روستای پلکانی ماسوله سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، در سال ۲۰۰۷ میلادی پرونده آن با توجه به معماری و فرهنگ بومی وارد فهرست موقت میراث یونسکو شد، اما هیچ‌گاه فرصت بررسی و ثبت جهانی برای ان مهیا نشد.

حالا پس از ۱۵ سال، پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو باز شده و ارزیاب این سازمان فرهنگی نیز از ششم تا یازدهم مهرماه ۱۴۰۱ بررسی‌های میدانی را انجام داده که به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز نتیجه این ارزیابی تاکنون رضایت‌بخش بوده است.

نعیمه بن‌کاری، ارزیاب یونسکو در پایان کارش در ماسوله، دیداری با قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داشته که نظر اولیه خود را درباره این پرونده که موانع بسیاری هم بر سر راه ثبت آن وجود داشته، بیان کرده است.

جذابیت‌های جدیدی از ماسوله را کشف کردم

به گفته او، قبل از این‌که ایکوموس پرونده ماسوله را به من بدهد، هیچ شناختی درباره آن نداشتم و با مطالعه این پرونده به آن علاقه‌مند شدم و با آمدنم به ایران و دیدن این شهر از نزدیک متوجه شدم که فقط جلد کتاب را خوانده‌ام و صفحات جدیدی از ماسوله را کشف کردم و در ذهنم ثبت شد.

او تاکید کرد: ماسوله ارزش‌های زیاد و خوبی از نظر معماری و در کنار آن وجه انسانی دارد که قابل‌توجه است. همیشه در مسایل مربوط به میراث‌فرهنگی این تصور وجود دارد که وقتی می‌خواهید از میراث‌فرهنگی حفاظت کنید باید تنها کالبد فیزیکی را حفظ کنید و روح اثر را نادیده بگیرید، اما این تصور اشتباه است. در ماسوله علاوه‌بر این‌که کالبد فیزیکی حفظ شده است روح و زندگی جریان دارد.

ارزیاب یونسکو همچنین گفت: موضوعی که نظر من را در ماسوله جلب کرد، این بود که در این شهر در عین حال که بناهای آن به شکل سنتی حفظ شده است، برق به‌گونه‌ای تعبیه شده که سیمای سنتی را به‌هم نریخته و مدرنیته خودش را غالب نکرده است.

تمدن ماسوله حفظ شده است

نعیمه بن‌کاری در دیدار با استاندار گیلان هم گفته است: ماسوله پتانسیل‌های زیادی برای پیوستن و تبدیل شدن به سایت جهانی دارد. زندگی مدرن در بافت معماری سنتی ماسوله تغییر خاصی ایجاد نکرده و تمدن آن حفظ شده است.

معاون میراث‌فرهنگی نیز توضیح داد که ماسوله یکی از سه پرونده‌ای است که در کنار پرونده‌های «کاروانسراهای ایرانی» و «دیزمار» تکمیل و به یونسکو ارسال شده است.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین درباره ویژگی‌ خاص ماسوله برای ثبت در فهرست میراث‌جهانی یونسکو، اظهار کرد: زندگی به معنای واقعی در ماسوله جاری است و این شهر نماد زیبایی برای ما ایرانیان شده است. خوشبختانه مردم منطقه همکاری خوبی برای ثبت جهانی داشتند و نسبت به این پرونده احساس مسوولیت جهانی دارند. امیدوارم با حمایت و پشتیبانی خانم نعیمه بن‌کاری در کمیته میراث بین‌الدول، ماسوله در فهرست ثبت جهانی قرار بگیرد.

پرونده ماسوله قرار است در سال ۲۰۲۳ در یونسکو بررسی شود. ایران درحال حاضر ۲۶ اثر را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده که با توجه نظر ارزیاب‌های یونسکو درباره پرونده کاروانسراها و ماسوله، جای امیدواری است این فهرست میراث‌جهانی، طولانی‌تر شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *