مدیرکل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، کردستان را از حیث تعدد بنا و اماکن تاریخی، جزو شاخص‌ترین استان‌ها در سطح کشور عنوان کرد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، جمشید جعفرپور در بازدید از عمارت خسروآباد و اقامتگاه سنتی سیمین در شهر سنندج، گفت: یکی از شاخص‌ترین و برجسته‌ترین نمودهای فرهنگی و تاریخی هر کشوری آثار تاریخی و فرهنگی آن است.

به گفته او، استان کردستان دارای بناها و آثار تاریخی فراوان و شاخصی است و بهره‌گیری از این قابلیت‌ها می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه اقتصادی در منطقه بسیار حائز اهمیت باشد.

معرفی بیشتر کردستان به گردشگران داخلی و خارجی

او با بیان اینکه حفظ و احیای بناهای تاریخی و توسعه صنعت گردشگری این استان ضروری است، افزود: به‌دلیل هم‌مرز بودن کردستان با عراق باید جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی بیش از پیش مورد توجه و بررسی قرار بگیرد.

جعفرپور بر معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و حفاظت از آن‌ها تاکید کرد و یادآور شد: هویت تاریخی متعلق به عموم مردم و همه نسل‌هاست و ضرورت دارد که برای آیندگان نیز حفظ و حراست شود.

در ادامه، مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان نیز حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی ملموس و ناملموس را جزو اولویت‌های این اداره‌کل بیان کرد.

یعقوب گویلیان گفت: این استان دارای ظرفیت‌های غنی و منحصربه‌فرد تاریخی و گردشگری است که همواره مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه بناهای تاریخی کردستان بیانگر هویت، اصالت و پیشینه فرهنگی و تمدنی این استان است، افزود: به عنوان مثال، عمارت خسروآباد یکی از بناهای تاریخی و باشکوه کردستان است که با معماری خاص خود همچون نگینی در شهر سنندج می‌درخشد.

اهمیت توسعه اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی

او یکی از زیرساخت‌های رونق گردشگری شهری و روستایی در استان را توسعه اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در این راستا اقدامات مهمی برای رونق گردشگری پایدار در استان انجام شده است.

گویلیان بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۶میلیارد تومان برای احیای بناهای تاریخی استان هزینه شد و در سال‌ جاری نیز چند بنای مهم و شاخص استان مرمت و بازسازی می‌شود.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان اظهار امیدواری کرد: با احیای بناهای تاریخی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، زمینه جذب گردشگر در استان بیش از پیش فراهم شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای