مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از طرحی خبر داد که طبق آن قرار است خانه‌های تاریخی ارگ بم به هتل تبدیل شود و در قالب همین طرح، ۱۵ خانه تاریخی ارگ احیا می‌شود تا گردشگران بتوانند در آن‌ها اقامت کنند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، فریدون فعالی در جلسه کارگروه گردشگری استان کرمان گفت: در کرمان بناهای تاریخی و ارزشمند زیادی وجود دارد که بخشی از آن‌ها ثبت ملی شده و برخی دیگر که واجد شرایط است اما دسترسی به مالکان آن‌ها سخت است و سال‌ها رها شده‌اند.

به گفته او، قانون اجازه دریافت پرونه ساخت به بناهای ثبت شده نمی‌دهد اما متاسفانه برخی مالکان گمان می‌کنند اگر بنا رها و تخریب شود، می‌توانند آن را بکوبند و بنای جدید بسازند.

فعالی با اشاره به برخی اقدامات در راستای احیا و مرمت بناهای تاریخی استان، بیان کرد: در یکی دو سال اخیر کاروانسرای وکیل کرمان تبدیل به هتل شده و موزه سیم و زر در حمام ابراهیم خان ایجاد و مجموعه وزیری افتتاح شد.

برپایی نمایشگاه ملی صنایع‌دستی و گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان با بیان اینکه دیگر شب‌ها در ارگ قدیمی بم بسته نمی‌شود از برپایی نمایشگاه ملی صنایع‌دستی و گردشگری از پنجم تا ۹ آبان‌ماه ۱۴۰۱ در کرمان خبر داد.

معاون دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه گردشگری در استان کرمان مغفول مانده، گفت: این موضوع سال‌ها مورد بی‌توجهی بوده است در حالی که این استان بهشت میراث‌فرهنگی و دارای پیشینه تاریخی است؛ بنابراین باید به این ظرفیت توجه شود تا در آینده استان کرمان به قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

به گفته مهدی قویدل، در قانون حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی یکسری تکالیف برای دستگاه‌ها تعریف شده که باید به آن‌ها عمل شود؛ در مورد بناهایی هم که مالکان می‌خواهند تعمدی تخریب شود، از طریق دادستانی می‌توان وارد عمل شد.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای