حمام تاریخی احمدآباد در محله قدیمی جوی‌آباد (گیوآباد) اصفهان است که احداث باغ ویلا در جبهه غربی آن موجب تخریب تدریجی این اثر تاریخی شده است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، جاده خاکیِ ایجاد شده بر اثر عبور و مرور در مجاورت شرقی این حمام، شخم‌زنی زمین زراعی در جبهه جنوبی بدون توجه به حریم و عرصه بقایای این اثر که احتمالاً به دوران پیش از قاجار و یا اوایل قاجار تعلق دارد، از دیگر دلایل اصلی تخریب این بنا به شمار می‌آیند.

براساس این گزارش، حمام تاریخی احمدآباد تا بیش از ۵۰ سال گذشته مورد استفاده بوده است و اکنون در شرایط مناسب حفاظتی قرار ندارد و بوی مشمئزکننده برخاسته از لاشه‌های پراکنده حیوانات، ضایعات مختلف و وجود حصاری با بلوک سیمانی بر اطرافش وضعیت کنونی این بنا را بدتر کرده و آن را به گورستانی متعفن برای زنده‌به‌گور کردنش تبدیل کرده است.

همچنین بخش‌هایی از دیوار باغ مجاور و دیوار بلوکی آن با تعرض به عرصه و حریم، روی بدنه و اجزای معماری این حمام احداث‌ شده‌ است که با یک بررسی ساده می‌توان آثار تنبوشه‌های سفالین یا لوله‌های تاریخی انتقال آب به حمام را در زیر دیواره باغ تازه‌تاسیس، دنبال کرد.

گفتنی است، این حمام تاریخی هنوز به ثبت فهرست آثار ملی نرسیده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای