۰

آتش به جان ۵۰ هکتار از بافت گیاهی پارک ملی تندوره 

بازدید
 • فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی گفت: ۵۰ هکتار از بافت گیاهی زمین‌های پارک ملی تندوره شهرستان درگز در سومین تجربه آتش‌سوزی این منطقه طی سال جاری در آتش سوخت و از بین رفت.

  به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، ابوالفضل شعبانی افزود: خاموش کردن این آتش که از بعدازظهر سه‌شنبه آغاز شده بود حدود هفت ساعت به طول انجامید و عملیات پیشگیری از آغاز دوباره آتش و لکه‌گیری نیز تا بامداد چهارشنبه ادامه داشت.

  وی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد به احتمال زیاد عامل انسانی در وقوع این آتش‌سوزی نقش داشته است، اظهار کرد: بیش از ۵۰ نیرو شامل ماموران یگان حفاظت محیط زیست، اعضای هلال‌احمر، بسیج و دوست‌داران محیط زیست در خاموش کردن این آتش مشارکت داشتند.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی گفت: خشکسالی و خشکی مراتع و وزش باد شدید طی روز گذشته ۲ عامل گستردگی شعله‌های آتش و سختی کار اطفای حریق بود.

  شعبانی افزود: طی ۲ مورد آتش‌سوزی دیگر در این پارک ملی که طی هفته گذشته رخ داد به ترتیب هشت هکتار و هزار متر مربع از اراضی این منطقه در آتش از بین رفته است.

  وی ادامه داد: همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان‌رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت این استان وجود دارد.

  او تاکید کرد: همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمک‌هایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی گفت: علاوه‌بر گرمای هوا و وقوع آتش در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی‌توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش‌سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند «ه‌» ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آن‌ها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

  شعبانی از شهروندان و گردشگران طبیعت خواست در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته‌سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

  وی ادامه داد: مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق سامانه تلفنی ۱۵۰۴ مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی، سامانه تلفنی۱۵۴۰ متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره همراه ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ اطلاع دهند.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *