بزرگترین موزه صوت و تصویر کشور با حضور معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی افتتاح شد.

به گزارش سفربازی، به نقل از فارس، معاون  امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌مناسبت هفته دولت از برخی از پروژه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان بازدید و تعدادی از این پروژه ها را افتتاح کردند.

نخستین افتتاح خانه وزیری بود که توسط ورثه تبدیل به بزرگترین موزه صوت و تصویر کشور شده است.

مالک این خانه در توضیحاتی گفت: ساخت این خانه به اوایل دوره قاجاریه برمی‌گردد که ۶ هزار متر عرصه و اعیان خانه است.

او افزود: بازسازی این خانه را از تیرماه سال ۱۳۹۴ شروع کردیم و تا فروردین‌ماه ۱۴۰۰ به پایان رسید. تاکنون برای بازسازی این خانه ۷۶ میلیارد تومان هزینه شده است و ۷۳ نفر بیمه شده در اینجا مشغول به کار شده‌اند.

به گفته مالک، این موزه بزرگترین موزه صوت و تصویر کشور است و تاکنون برای این موزه  ۳۰۰ قطعه وسایل صوت و تصویر جمع‌آوری کردیم.

اشتغال‌زایی در مجموعه گردشگری شبدیز

او اضافه کرد: مجموعه گردشگری، ورزشی و تفریحی شبدیز در زمینی به مساحت ۶۵۱۷ مترمربع احداث شده و حجم سرمایه‌گذاری آن ۱۰ میلیارد تومان است که زمینه اشتغال ۳۸ نفر در این مجتمع فراهم شده است.

در ادامه، واحدی معاون امور مجلس، حقوقی، و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع‌دستی از خانه هنرمند در روستای لنگر شهرستان کرمان بازدید کرد.

این باغ که قرار است به بوتیک‌هتل تبدیل شود، دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی و‌ مساحت این باغ ۴۸۵۰ مترمربع و حجم سرمایه‌گذاری برای احیای آن ۷۲ میلیارد تومان است و ۴۲ نفر هم اشتغال‌زایی خواهد داشت.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: پروژه‌های متنوعی در استان کرمان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، استانداری و دستگاه‌های مرتبط درحال انجام و یا به پایان رسیده است.

به گفته جواد واحدی، برای هفته دولت در استان کرمان ۲۱ پروژه در دستورکار قرار دارد که بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

کاروانسرای وکیل اثر فاخر کرمان

واحدی افزود: از کاروانسرای وکیل در شهر کرمان بازدید داشتم که در واقع یک کار فاخر و نفیسی از نظر مرمت و بازسازی با استانداردهای کشور انجام شده و ما از این تعداد بناها در کشور به تعداد انگشتان یک دست نداریم و این اثر در کشور بی‌همتا است، از مردم عزیز دعوت می‌کنم که به استان کرمان تشریف بیاورند و از این پروژه‌های فاخر بازدید داشته باشند.

او با اشاره به اینکه استان کرمان پتانسیل‌های خوب و ویژه‌ای هم در بخش گردشگری و هم در حوزه میراثی دارد، عنوان کرد: ما در استان کرمان هفت اثر ثبت جهانی داریم که در کشور رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده و بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی داریم و همچنین در زمینه صنایع‌دستی کرمان جزو استان‌های پیشروست.

معاون وزارت میراث‌فرهنگی تاکید کرد: یکی از سیاست‌های وزارت‌خانه میراث در حوزه تبلیغات است. ما در حوزه رسانه و بازاریابی کارهای خوبی را شروع کردیم و در این زمینه مجلس اعتبارات خوبی در نظر گرفته است.

به گفته واحدی، با توجه به اینکه گردشگری پیشران اقتصاد کشور تلقی می‌شود، در دولت سیزدهم به‌عنوان یکی از برندهای اقتصادی کشور مطرح شده است.

او بیان کرد: مقاصد گردشگری در کشور تغییر پیدا کرده و دیگر مانند گذشته یکسری استان‌های خاص مهد گردشگری نیست  بنابراین می‌طلبد زیر ساخت‌های این حوزه فراهم شود.

واحدی افزود: در سفر رئیس‌جمهوری به استان کرمان بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه زیرساختی گردشگری استان در نظر گرفته شده که ۵۰ درصد این بودجه برای مرمت آثار و مابقی برای زیرساخت‌هاست.

کرمان در حوزه گردشگری غنی است

به گفته معاون امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، استان کرمان در حوزه میراثی، خانه‌های باستانی و مناطق گردشگری بسیار غنی است.

او توضیح داد: از محل مصوبات سفر ریاست‌جمهوری به استان کرمان برای تکمیل موزه جیرفت ۶۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و پیمانکار هم انتخاب شده و این جزو موزه‌های منطقه‌ای ماست.

واحدی در زمینه برگرداندن آثار باستانی جیرفت به کشور گفت: اقدامات مشترکی از طرف وزارت میراث‌فرهنگی و وزارت خارجه در حال انجام است و یک دعاوی حقوقی هم مطرح شده که به محض صدور رای به کشور برگشت داده می‌شوند و خیلی آثار هم در راه بازگشت به کشور هستند.

او افزود: با توجه به عضویت ایران در کمیسیون‌های مختلف بین‌المللی، می‌توان این امیدواری را داشته باشیم که آثاری که از استان به ویژه جیرفت خارج شده است، برگردد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای