رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان لنجان از بررسی طرح معماری ساخت نخستین موزه خصوصی کتب و نسخ خطی کشور خبر داد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، احمد فتحی گفت: این طرح همراه با پیگیری برای اختصاص زمین درحال پیگیری و برسی است.

او درباره موزه خصوصی کتب و نسخ خطی فولادشهر، اظهار کرد: موزه کتب و نسخ خطی «پبده» فولادشهر اصفهان توسط داریوش پبدنی، مدیر این موزه و نایب رئیس انجمن موزه‌داران اصفهان در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد که این موزه به‌عنوان نخستین موزه خصوصی کتب و نسخ خطی کشور است. این موزه از سالی که افتتاح شد زیرنظر کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) برای ارزیابی قرار گرفت که ایکوم برای چند سال موزه پبده را به‌عنوان یکی از موزه‌های برتر کشور از جنبه‌های مختلف معرفی کرده است.

او افزود: این موزه فعلاً مالکیت شخصی ندارد و در محلی به شکل موقت مستقر است که با پیگیری‌های انجام شده مقرر کرده بودند که زمینی برای آن اختصاص دهند تا موزه ساخته شود که با همکاری بخشداری، شرکت عمران فولادشهر و شهرداری تا حدودی موقعیت این زمین مشخص شده و متراژی برای آن در نظر گرفته شده و فعلاً در حال بررسی است.

به گفته رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان لنجان، طراحی که برای ساخت موزه پبده انجام شده در یکی از مسابقات بین‌المللی آسیا به‌عنوان فینالیست آن مسابقه شناخته شده و طرح آن قابل توجه است. برای بررسی بیشتر طرح ساخت موزه جلسه‌ای در دفتر مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان برگزار که مقرر شد مشکلات طرح اصلاح شود و مدیرکل میراث‌فرهنگی استان از زمین موردنظر بازدید کند.

فتحی یادآور شد: فعلاً ۱۱۰۰ متر زمین برای ساخت موزه پبده فولادشهر مصوب شده است که در جلسه برگزار شده اختصاص متراژ زمینِ بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد پس از بازدید از زمینِ ساخت موزه و برگزاری جلسات کارشناسی متراژ زمین نهایی شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای