رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: صعود به دماوند و علم‌کوه تا پایان ماه جاری به دلیل شرایط نامساعد جوی و ازدیاد جمعیت کوهنوردان، ممنوع است.

به گزارش سفربازی، به نقل از مهر، مهدی ولی‌پور با اشاره به خطرات احتمالی در ارتفاعات کشور از کوهنوردان درخواست کرد تا به توصیه‌های دستگاه‌های مسئول توجه کنند.

او یادآور شد: در روزهای اخیر تمایل به صعود به علم کوه و دماوند زیاد شده است؛ متاسفانه به علت شرایط نامساعد جوی در هر دو قله نیز سوانحی رخ داد که منجر به تلفات جانی شد. در هشدارهای گذشته تاکید شده بود که تا پایان مرداد ۱۴۰۱ شهروندان از صعود به ارتفاعات خودداری کنند که به این هشدارها بی‌توجهی می‌شود.

رییس سازمان امداد و نجات تاکید کرد: ریزش سنگ در ارتفاعات یکی از خطراتی است که در این روزها به شدت در ارتفاعات محتمل است و باید توجه داشت که تغییرات اقلیمی احتمال وقوع سیلاب و رعد و برق را در مناطق مرتفع بیشتر کرده و در همین راستا بهتر است صعودها به زمانی دیگر موکول شود.

او با اشاره به گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی، گفت: ایران نیز تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته که نتیجه آن وقوع سیلاب‌های روزهای اخیر بوده است.

به گفته ولی‌پور، در چنین شرایطی نقاط کوهستانی به کانون مخاطرات بدل می‌شوند که نسبت به گذشته نیز با توجه به شرایط پیش آمده، تفاوت‌هایی دارد. در گذشته هشدار هواشناسی از پیش صادر می‌شد و مشخص بود که در چه روزهایی نباید به سمت ارتفاعات حرکت کرد اما امروزه وضعیت به گونه‌ای شده است که در زمان کوتاهی بارش‌های رگباری در ارتفاعات شکل می‌گیرد و منجر به وقوع سیلاب می‌شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای