فرش‌های کاخ‌موزه سبز، هوادهی و غبارروبی شدند و عکاسی هوایی از این فرش‌های نفیس انجام شد.

به گزارش سفربازی، به نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، در یک هفته تعطیلی کاخ‌موزه سبز واقع در مجموعه سعدآباد، فرآیند غبارروبی اتاق‌ها، فرش‌ها و لوسترهای این کاخ‌موزه انجام شد.

در این فرآیند، ضمن پاکسازی کف و پوشش آن با بستر نایلون و متقال، فرش‌ها در اول وقت و زمان مناسب تابش آفتاب جهت تطبیق تدریجی فرش‌ها با شرایط محیطی به فضای آزاد منتقل شدند و پس از بررسی کامل توسط واحد حفاظت و مرمت، پاک‌سازی و غبارروبی پشت و روی فرش با درجه استاندارد انجام گرفت.

بازگشایی مجدد کاخ‌موزه سبز پس از یک هفته

برای انجام این مراحل کاخ‌موزه سبز به مدت یک هفته تعطیل شده بود و این مجموعه از روز پنج‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ پذیرای بازدیدکنندگان است.

طبق این گزارش، بزرگترین فرش موجود در کاخ‌موزه سبز، ۷۱ مترمربع مساحت دارد و بافته عبدالمحمد عمواوغلی مشهد است. پس از آن فرش بافت یزد طرح سراسری شاه‌عباسی با ۶۸ مترمربع، رتبه دوم را داراست. فرش بافت ساروق اراک، فرش بافت تهران و فرش بافت یزد، از دیگر فرش‌های موجود در کاخ‌موزه ملت هستند که عموما بیش از ۹۰ سال قدمت دارند.

گفتنی است، کاخ‌موزه سبز در شمال غربی مجموعه سعدآباد واقع شده است. بنای این کاخ، محل اقامت پهلوی اول و در حکومت پهلوی دوم، محل اقامت مهمان‌های خارجی بود. این بنا نمونه زیبایی از معماری ایرانی است و انواع هنرهای ایرانی همچون تذهیب، گچبری و خاتم‌کاری در آن به چشم می‌خورد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای