حذف حصار و دیوارهای ضلع غربی کاروانسرای شاه عباسی سمنان پس از چهار دهه آغاز شد تا این اثر تاریخی با شهر، دیداری تازه کند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، آیین حذف حصارهای ضلع غربی کاروانسرای شاه‌عباسی واقع در قلب شهر سمنان، با حضور جمعی از مردم و مسوولان استان و شهر سمنان آغاز شد و تا ۲۴ ساعت آینده به پایان می‌رسد.

براساس این گزارش، کاروانسرای تاریخی شاه عباسی در ضلع جنوب‌شرقی میدان سعدی میدان مرکزی شهر سمنان قرار دارد و با داشتن ظرفیت و جذابیت تاریخی، در صورت مرمت و تبدیل آن به بخشی از گذر فرهنگی، قابلیتی مهم برای توسعه گردشگری شهر سمنان محسوب می‌شود.

استاندار سمنان در این آیین، آزادی کاروانسرای شاه عباسی سمنان را اتفاق بزرگی دانست که رقم خوردن آن به دلیل درخواست مردم و دستور رئیس‌جمهوری، ضروری و بسیار مهم بود و با وفاق و همدلی مردم، مسئولان و اهالی رسانه رقم خورد.

اهمیت برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر

محمدرضا هاشمی بیان کرد: برای تبدیل شدن استان سمنان از معبر به مقصد، با بهره‌گیری از حضور زائران امام رضا (ع) باید برنامه‌ریزی و تلاش شود.

او افزود: استان سمنان در مسیر مشهد ۳۰ کاروانسرای شاه‌عباسی، ۲ شهر نمونه گردشگری و ۴۰ نقطه هدف گردشگری دارد که می‌تواند نتیجه مطلوبی در جذب گردشگران داشته باشد.

استاندار سمنان با تاکید بر اهمیت توسعه مشاغل روستایی به ویژه در روستاهای هدف گردشگری، افزود: استان سمنان ۱۱۰ بوم‌گردی و ۸۵۶ اثر میراثی ثبت ملی دارد.

به گفته هاشمی، در شرایطی که کشاورزی به دلیل خشکسالی رونق سابق را ندارد، گردشگری، بعد از خودروسازی پردرآمدترین صنعت است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

او با بیان اینکه تلاش‌ها برای اصلاح مسیر راه آهن در محوطه باستانی تپه حصار و ثبت جهانی آن در دستورکار است این اقدام را با هدف توسعه گردشگری در این استان عنوان کرد.

نقش جاذبه‌های گردشگری در کاهش تلفات جاده‌ای

استاندار سمنان بیان کرد: علت عمده تلفات جانی در جاده و محور شرقی- غربی در محدوده استان سمنان واژگونی و انحراف خودروها از جاده است که با ایجاد جاذبه‌های گردشگری، می‌توان این حوادث را کاهش دارد و بی‌شک کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان نقش مهمی در تحقق این هدف دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز با تشکر از همدلی مسئولان ملی و استانی، شهرداری و شورای شهر، مردم، اصحاب رسانه، فعالان گردشگری و انجمن‌های مردم‌نهاد، گفت: امروز روز باشکوهی است و در تاریخ سمنان روز ماندگاری خواهد بود. مردم با حمایت از احیای کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان، نشان دادند که فرهنگ و آثار تاریخی خود را دوست دارند

طبق این گزارش، کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان، واقع در مرکز شهر تاریخی سمنان و یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی است. این بنای ارزشمند که ۴۰۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۵۲ خورشیدی به ثبت ملی رسید، به مدت ۴۰ سال و تا خرداد ۹۹ به عنوان زندان استفاده می‌شد و آزادسازی آن یکی از مطالبات مردم استان بود.

سرمایه‌گذار بخش خصوصی پای کار مرمت

در ۲ سال گذشته مسئولان کشوری زیادی از این کاروانسرا بازدید کردند. در نهایت بعد از تلاش‌های زیاد، طی قراردادی، مدیریت شهری سمنان ساختمان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را به صورت موقت به اداره‌کل زندان‌ها و اقدامات تامینی تربیتی این استان اجاره داد و اداره‌کل میراث‌فرهنگی نیز تا زمان تخلیه این ساختمان، خانه تاریخی تدین را به عنوان اجاره در اختیار سازمان فرهنگی گذاشت و به این ترتیب این کاروانسرا تخلیه شد و برای مرمت در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار گرفت.

گفتنی است، بر اساس برآوردها، مرمت این کاروانسرا ۶۰میلیارد تومان و تجهیز آن ۲۰میلیارد تومان اعتبار لازم دارد و واگذاری این بنا برای مرمت به بخش خصوصی در حال طی مراحل قانونی است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای