آلبرتو گارلاندینی در مجمع عمومی ایکوم اعلام کرد: برخلاف افزایش مداوم اعضای ایکوم در چند سال گذشته، در سال ۲۰۲۱ تعداد افراد کاهش ۸.۲ درصدی داشت.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، رئیس ایکوم در مجمع عمومی این شورای بین‌المللی با ارائه گزارش سال ۲۰۲۱، گفت: مطابق با قانون ۱۹۰۱ فرانسه در مورد انجمن‌های ثبت شده و اساسنامه حاکم بر ایکوم، به عنوان رئیس ایکوم، وظیفه دارم تا گزارش سال ۲۰۲۱ را به این مجمع عمومی ارائه کنم که جزئیات فعالیت‌های اصلی سازمان را که در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به پایان رسید را شرح می‌دهد.

او توضیح داد: در سال ۲۰۲۱، بیماری همه‌گیر کرونا ادامه یافت تا زندگی روزمره و معیشت ما را مختل کند. چند سال شاهد تعطیلی بیشتر موزه‌ها بودیم، اما به لطف افزایش نرخ واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه کارآمدتر، محافظت بیشتری در برابر جدی‌ترین اشکال کووید۱۹ داشتیم.

گارلاندینی با اشاره به اینکه انعطاف‌پذیری و چابکی توسعه‌یافته موزه‌ها در سال ۲۰۲۰ منجر به افزایش نوآوری در سال ۲۰۲۱ شد، افزود: با کاهش قرنطینه، موزه‌ها فضای بیشتری برای توسعه روش‌های کاری ترکیبی داشتند که در دوران پس از کووید نیز مرتبط و ضروری خواهند بود. ارتباط متقابل، همبستگی و ظرفیت شبکه ایکوم برای نوآوری همچنان در سال ۲۰۲۱ به قوت محرک تبدیل شد. در واقع، سومین گزارش ایکوم در مورد «موزه‌ها، متخصصان موزه‌ها و کووید۱۹»، که نتایج یک نظرسنجی را تشریح می‌کند که ۸۴۰ پاسخ از موزه‌ها و موزه‌داران را به دست آورد. متخصصان موزه در پنج قاره از ۱۵ آوریل تا ۲۹ مه، بر تمایل موزه‌ها برای مشاهده و استفاده از بحران سلامت به عنوان فرصتی برای رشد تاکید می‌کنند.

کاهش ۸.۲ درصدی تعداد اعضای ایکوم

به گفته او، در سال ۲۰۲۱، برخلاف رشد مداوم در چند سال گذشته، تعداد اعضای ایکوم ۸.۲ درصد کاهش یافت. با این حال، این رقم در چارچوب کووید۱۹ قرار می‌گیرد. با توجه به بی‌ثباتی متخصصان موزه در این دوره و پیش‌بینی‌هایی که برای از دست دادن عضویت در سال ۲۰۲۱ داشتیم، این کاهش اندک نشانه روشنی است که متخصصان موزه‌ها، اکنون بیش از هر زمان دیگری به یک شبکه بین‌المللی قوی و حمایت‌کننده نیاز دارند تا بتوانند در کار خود پیشرفت کنند. زمینه‌های کاری متنوع، آزمایش با فناوری دیجیتال در موزه‌ها در سال ۲۰۲۱ تقویت شد.

رییس ایکوم با بیان اینکه با بازگشایی گسترده موزه‌ها به روی عموم، بر یافتن تعادل بین تجربه موزه دیجیتال و فیزیکی تأکید شد، افزود: بهینه‌سازی فناوری موجود بدون به خطر انداختن بازدید حقیقی از مجموعه‌ها با توجه به استقبال گسترده عموم جامعه برای بازدید از موزه‌ها بعد از تعطیلی‌های ۲۰۲۰ یکی از چالش‌های پیش روی موزه‌ها در سال ۲۰۲۱ بود.

او در ادامه با اشاره به گردهمایی موزه‌داران در باکو، گفت: کنفرانس مشترک کمیته‌های بین‌المللی ایکوم INTERCOM و ICME به همراه کمیته ملی ایکوم در آذربایجان در ۱۴ تا ۱۶ اکتبر در باکو به صورت مجازی و حقیقی برگزار شد. برای تغییر سیاست‌های مجموعه در موزه‌ها نیاز به رهبری عنوان این کنفرانس بود. مسئولیت اجتماعی چنین کنفرانسی، توانایی همکاری برای ایجاد یک قالب در دسترس برای جذب حداکثر مشارکت و همکاری بین‌المللی است.

برگزاری کنفرانس‌ها بر محور مسایل زیست‌محیطی

به گفته گارلاندینی، دفتر مرکزی ایکوم از قدرت فناوری دیجیتال برای تقویت مشارکت همه اعضا، از طریق حضور آنلاین در جلسات استفاده می‌کند، این امکانات سبب شد تا تعداد مشارکت اعضا آن‌ها ۱۶۵ درصد افزایش یابد. اعضای ایکوم اکنون برای تصمیم‌گیری در مورد آینده سازمان در پلتفرم آگورا که در سال ۲۰۲۱ طراحی و راه‌اندازی شد، گردهم می‌آیند. از این‌رو، طراحی قالب هیبریدی کنفرانس عمومی ایکوم ۲۰۲۲، که شامل یک بعد دیجیتالی علاوه‌بر رویداد حضوری سنتی است، در سال ۲۰۲۱ به طور کامل در دست اجرا بود. این فرمت تضمین می‌کند که همه اعضای ایکوم از فرصت برابر برای حضور در کنفرانس عمومی، در گامی تعیین‌کننده برای مشارکت بیشتر و فراگیر شدن کنفرانس‌های ایکوم در قالب جدید با توجه به مسایل زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی پایدارتر بهره‌مند شوند.

او یادآور شد: ایکوم این قالب جدید را در پیش کنفرانس بیست و ششمین کنفرانس عمومی ایکوم در آگوست ۲۰۲۱ آزمایش کرد. این‌گونه است که کنفرانس پراگ با حضور ۲۳۰ شرکت‌کننده و حضور مجازی و آنلاین ۸۵۰ عضو برگزار شد. سایر رویدادهای دیجیتالی نیز شامل گفت‌وگوها و کارگاه زنده موزه دیجیت AVICOM نیز در تاریخ ۲۳ تا ۲۴ نوامبر در بوداپست، مجارستان برگزار شد. پروژه مبتکرانه Clothing the Pandemic به رهبری ICOM Costume که چگونگی مستندسازی فرهنگ مادی بیماری همه‌گیر را بررسی می‌کند، نیز از این دست برنامه‌ها است و اولین MOOC – دوره آزاد گسترده آنلاین – در مورد «ایجاد تمرین موزه‌ای معنادار و فراگیر» ایکوم، که یک برنامه درسی چهار هفته‌ای را در مورد روش‌ها و استراتژی‌های مشارکتی پیشنهاد می‌کند که می‌تواند مشارکت فرهنگی گسترده‌تر، شمول جامعه و هماهنگی را ترویج دهد. MOOC توسط دبیرخانه ایکوم توسعه یافت و در نوامبر ۲۰۲۱ راه اندازی شد. ۵۴۰۰ شرکت‌کننده از ۱۵۰ کشور مختلف قبلاً به صورت رایگان در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند.

همکاری اعضا با ویکی‌پدیا برای بازتعریف موزه

گارلاندینی با بیان اینکه اعضای ایکوم همکاری با ویکی‌پدیا را برای بازتعریف موزه در پیش گرفتند، افزود: همچنین اعضا به تعامل با پلتفرم تحریریه سازمان، ICOM Voices ادامه دادند و ابتکارات، تجربیات دیجیتالی و مدل‌های اقتصادی جدید خود را در قالب مقاله آنلاین به اشتراک گذاشتند. در این میان، مجله ایکوم، موزه بین‌المللی، شاهد رشد قابل‌توجهی در تعداد خوانندگان نسخه آنلاین خود – ۷۶ درصد – بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ بود.

او با اشاره به اینکه ایکوم در تلاش برای ادامه دموکراتیک کردن و استعمارزدایی روش‌های کاری خود، اعضای خود را در سه فرآیند مشارکتی با هدف شکل‌دهی جمعی به موزه آینده درگیر کرد، توضیح داد: بازنگری در تعریف رسمی ایکوم از آنچه موزه را تشکیل می‌دهد، به رهبری کمیته دائمی ICOM Define، بررسی منشور اخلاقی ICOM برای موزه‌ها، متن مرجع تنظیم استاندارد برای متخصصان موزه و برنامه استراتژیکICOM ۲۰۲۲-۲۸، به رهبری کمیته برنامه استراتژیک (SPC). به منظور تضمین نتایج منسجم برای این فرآیندهای مشارکتی، کمیته‌های دائمی با همکاری نزدیک، فرآیندهای مشاوره باز را با کمیته‌های ملی و بین‌المللی، اتحادهای منطقه‌ای و سازمان‌های وابسته راه‌اندازی کردند.

به گفته او، تا پایان سال ۲۰۲۱، ICOM Define نیمی از فرآیند مشاوره را تکمیل کرده بود، که ثابت شد واقعاً مشارکتی، جهانی و فراگیر است. با افتخار می‌گویم که این روند امروز منجر به پیشنهاد یک تعریف موزه شده که به طور دموکراتیک ساخته و انتخاب شده، بنابراین تا آنجا که ممکن است، دیدگاه کلی جامعه جهانی موزه ما را نشان می‌دهد. بررسی ۲۰۲۱ ETHCOM از متن اصلی منشور اخلاقی ICOM، که آخرین بار در سال ۲۰۰۴ بازنگری شد، در یک پیشنهاد پس از کنفرانس عمومی به اوج خود می‌رسد.

توسعه برنامه راهبردی ایکوم در ۶سال آینده

او تصریح کرد: به روش مشارکتی مشابه، کمیته برنامه استراتژیک درگیر رایزنی گسترده با اعضا و دبیرخانه برای تعیین اولویت‌های ایکوم برای ۶ سال آینده، با هدف توسعه برنامه راهبردی ۲۰۲۲-۲۸ شد. این طرح که در ICOM پراگ ۲۰۲۲ ارائه و برای رای گیری ارائه خواهد شد، بر نقش ایکوم در رهبری جامعه موزه‌های جهانی در این دوره انتقال، در تلاقی چالش‌هایی مانند بحران پس از کووید۱۹ و تغییرات آب و هوایی تاکید دارد. همبستگی همچنان در اولویت جامعه ایکوم در سال ۲۰۲۱ بود. کمیته بازبینی تخصیص استراتژیک ایکوم (SAREC) ۱۲ پروژه همبستگی مرتبط با چالش‌های همه‌گیر و تاب‌آوری موزه را تصویب کرد.

به گفته رییس ایکوم، در سراسر این شبکه، ICOM فرانسه، با مشارکت ICOM فنلاند، ICOM یونان و چند کشور دیگر یک مجموعه مناظره آنلاین به نام «همبستگی، موزه‌ها: درباره چیست؟» ایجاد کرد. تلاش مشترک دیگر «سمینار فراآتلانتیک برای موزه‌داران و مربیان موزه‌ها: موزه‌ها در دوران پس از همه‌گیری» بود، یک رویداد مجازی که در ماه آوریل برگزار شد و شامل ۲۶ متصدی، مربی و متخصصی بود که در موزه‌ها، مکان‌های تاریخی و سایر مؤسسات فرهنگی در آلمان و ایالات متحده کار می‌کردند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای